Poslanci vyjeli do luxusu v Posázaví. Na bazén a tenis není čas, brání se a řešili vlajky

14. 6. 2018
06:00

Už podruhé od začátku roku vyrazil malý podvýbor zabývající se vlajkami a znaky do rekreačního areálu Poslanecké sněmovny v Lipnici nad Sázavou. Čtyřčlenné „družstvo“ se ale tentokrát, především kvůli schůzi Sněmovny, „rozpadlo“. Bazén nebo tenisové kurty tak zbyly především odborníkům, kteří se jednání pravidelně účastní. Podle jednoho z členů podvýboru Vojtěch Pikala (Piráti) ale poslanci stejně na využití rekreačních možností nemají během tří jednacích dnů čas.

Podvýbor pro heraldiku a vexilologii vznikl 11. ledna 2018 a do Lipnice se vydal hned na své první zasedání koncem března. Tři dny měl na programu jediný bod: Projednávání žádostí o udělení práva užívat znak a vlajku. Stejně tak v druhé polovině tohoto týdne.

Pokračuje tak v tradici, kterou ctila i minulá Sněmovna - o vlajkách a znacích se jezdí jednat téměř výhradně na Vysočinu. Tentokrát se ale už tak miniaturní podvýbor, který čítá čtyři členy, smrsknul na polovinu. Jak poslanec za ODS Martin Baxa, tak místopředseda Sněmovny za Piráty Vojtěch Pikal upřednostnili Sněmovnu. Později dorazila na jednání do Prahy i Věra Procházková (ANO).

„Protože se včera i dnes (v úterý a ve středu) projednávaly ve Sněmovně zákony, k nimž jsem měl zpravodajské povinnosti, tak jsem se z podvýboru omluvil,“ reagoval na dotaz Blesk Zpráv Baxa. Dále už jednání podvýboru v Lipnici nekomentoval.

Poslanci si mohou zahrát tenis na udržovaném kurtuPoslanci si mohou zahrát tenis na udržovaném kurtu | 

Procházková pravidelné cesty do Lipnice vysvětlovala prostorem, který potřebují ke své práci odborníci, kteří žádosti obcí a měst na změny znaků apod. posuzují. „Byla jsem v Lipnici, ale brzy ráno jsem odjela, abych se mohla zúčastnit hlasování. V úterý jsme řešili odklady z minule, opravy, dnes (ve středu) se vyjadřují odborníci k novým návrhům. Teď jich tam bylo 80, je toho hodně,“ řekla Blesk Zprávám a dodala, že letos proběhne ještě třetí zasedání podvýboru, které je plánované na listopad.

„Považuji za nutné, aby se ten výbor sjel na jedno místo a čas, nejen členové, ale zejména ta expertní skupina, a aby měl na to jednání klid. Což se ve chvíli, kdy se sjedete někam, kde vám budou poslanci odbíhat na jiná jednání, nenastane,“ doplnil k tomu místopředseda Sněmovny a další ze členů podvýboru Vojtěch Pikal (Piráti). 

80 návrhů, tři dny, žádný tenis ani bazén

Návrhů je podle Procházkové nyní více, než je obvyklé, a to i v souvislosti s oslavami stého založení Československa. „Ten podvýbor je především o heraldicích, kteří se tam scházejí, diskutují nad návrhy změn ve znacích a na vlajkách. My jsme tam přítomni, ale ani jeden z nás není odborník, takže si vyslechneme názory a já osobně bych si nedovolila rozhodovat jinak, než navrhnou odborníci,“ poznamenala nestranná poslankyně, která zastupuje hnutí ANO a která se březnového jednání kvůli hlasování v Praze neúčastnila.

„Expertů je, myslím, šest nebo více, minule byli čtyři. Další asi čtyři lidé tam poskytují zázemí - mají připraveny návrhy, zapisují do systému, pořizují zápisy,“ doplnil Pikal. Pokud by se tak všichni sešli v plné síle, „nakynulo“ by jednání na zhruba 15 lidí.

Provoz poslanecké ubytovny stojí stát 5 milionů ročněProvoz poslanecké ubytovny stojí stát 5 milionů ročně | 

„Pánům poslancům by se to určitě líbilo, i mě, kdybychom to měli tady (v Praze), nemuseli bychom nikam jet. Ale heraldici potřebují ten prostor, ten ve Sněmovně nemají. Projednává se to dlouho, oni se nad tím skoro hádají. Aby celý den seděli tady ve Sněmovně...,“ vysvětlila pak cesty do Lipnice Procházková.

Třídenní zasedání mívá stejný harmonogram: první den odpoledne se schvalují opravené návrhy z minulého jednání, druhý den se diskutují nové návrhy na změny znaků a vlajek a třetí den dopoledne se hlasuje. Po obědě se účastníci rozjíždějí domů.

Podle Pikala není na žádnou rekreaci, kromě jednoho večerního posezení čas. „Na minulém výjezdním zasedání jsem byl. Pokud počítáte, že si po jednání večer dáme všichni jednu nebo dvě sklenice vína, tak ano. Ale jinak...,“ reagoval na dotaz týkající se aktivit mimo jednání. Bazén, ani tenis se prý nekoná. „Na to nemáme čas. To by tam někdo musel zůstat po tom jednání, pak by ta možnost byla,“ dodal.

Sněmovna vs. jednání na Vysočině

Účasti na jednáních podvýboru hatí, minimálně tentokrát, fakt, že ve stejných dnech jedná Sněmovna. Podvýbor totiž zasedá v tzv. variabilním týdnu, kdy po dohodě mohou probíhat jednání pléna Sněmovny. A to se také děje.

Nepočítala jsem s tím, že to vypíšeme ve variabilních týdnech. Počítala jsem, že to bude v týdnech, kdy budou výbory. To by se dalo naplánovat. Věřím, že jakmile bude stabilní vláda a jasný rozpis jednání Sněmovny, tak to bude jednodušší,“ dodala k faktu, že ve středu zůstal v Lipnici pouze předseda podvýboru Ivo Pojezný (KSČM).

„Bohužel to bylo svoláno dlouho dopředu na variabilní týden, který je někdy sněmovní. Navíc je ve čtvrtek mimořádná schůze. Není v lidských silách vyladit všechno dění ve Sněmovně tak, aby vše vyšlo,“ řekl Pikal s tím, že chtěl vyrazit alespoň na čtvrteční podvýborové hlasování. Ani to ale zřejmě kvůli ranní mimořádné schůzi k možnému omezení podpory bydlení nestihne.

marmat ( 15. června 2018 16:40 )

PIRÁTI neodolali....jen houšť-ať vidíme kdo je kdo ! Přestalo jim hodně věcí "smrdět" a vadit !!! Taková opoziční role je fakt k nezaplacení.............

marmat ( 15. června 2018 16:38 )

A především se to fakt NEDÁ vyřešit jinde, než v "přírodním prostředí" !!!???

flora ( 15. června 2018 16:24 )

Čtyřčlenný pidipodvýbor se prý smrskl na polovinu. Dva zůstali ve Sněmovně a Procházková jela večer domů Keců na třistránky, jak významný a důležitý je pidipodvýbor. Jednoho by z toho rozbolely ruce. Nakonec z toho vyjde, že stejně nikdo ničemu nerozumí a musí si zvát heraldiky

marmat ( 15. června 2018 16:16 )

To je" DŮVOD "vyrazit do přírody ...a pak se vrátit do lavic a zpochybňovat 100% pracovní výjezdy vlády do krajů !!! Piráti si nabíhají na vidle ....měli takových výjezdů plné "tlamičky" !!!

krista2018 ( 14. června 2018 18:38 )

no jó, zase chcete nas.at půl republiky

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa