Jak dostat Bakalu na výslech k OKD? Pomoci má policie, zní z vyšetřovací komise

Autor: Jakub Tomek, Zuzana Štíchová - 
24. 7. 2018
06:05

Sněmovní vyšetřovací komise bude zřejmě ve snaze o výslech miliardáře Zdeňka Bakaly, který koupil v minulosti OKD včetně bytového fondu, spoléhat na pomoc policie. Bakala si zásilky o předvolání nevyzvedl, na výslech se přitom na půdu dolní parlamentní komory dostavit musí. Finančník ale pobývá v zahraničí. Na kobereček musí i expremiér Sobotka (ČSSD) nebo europoslanec Pavel Telička (nestr.).

Po prvním dnu výslechů není komise, která je tvořena zástupci všech parlamentních stran, v případu OKD o mnoho moudřejší. Svědkové předvolaní na odpoledne, mělo jít především o úředníky, navíc podle Pavly Golasowské (KDU-ČSL) nedorazili. Z osmi lidí tak vypovídali jen dva.

„Je těžké říct, kdo přijde a kdo ne. Byla bych ráda, aby se ta kauza už uzavřela, nicméně vzhledem k tomu, že to běží spoustu let a zatím žádné rozsudky nepadly, tak jsem vůči tomu skeptická. Poslední slovo bude mít soud,“ řekla Blesk Zprávám. Na dotaz, zda věří, že ve středu dorazí Zdeněk Bakala, se smíchem poznamenala, že by byla ráda, ale „mnoho šancí tomu nedává“.

To Václav Klaus ml. (ODS), který má na starosti v rámci komise tu část, jež se zabývá krachem společnosti, jasněji má. „Já mám v komisi na starosti krach a tunelování. Jakým způsobem to ta podnikatelská skupina za čtyři celé něco miliardy koupila a 65 miliard vyvedla do zahraničí. Za sebe tak dalece ty výslechy nepotřebuji. Máme dostatek důkazů věcných a písemných. Řadu těch lidí bych tam ale rád viděl a na nějaké věci se zeptal,“ řekl poslanec k začátku „týdne výslechů“.

Většina z devíti členů komise je ale podle Klausova dojmu pevně rozhodnutá „některé  lidi vyslechnout za každou cenu“. 

Expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už vypovídal kvůli OKD před soudemExpremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už vypovídal kvůli OKD před soudem | ČTK

Jak dostat na výslech Bakalu?

Miliardář a bývalý majitel OKD, včetně desetitisíců bytů, ale zřejmě do Poslanecké sněmovny vysvětlovat nedorazí. „Pan Bakala si dopis v písemné podobě nepřevzal, ale od jeho advokátů nám bylo sděleno, že používá datovou schránku, kterou aktivně využívá, takže požádáme o identifikaci na ministerstvu vnitra a pošleme to předvolání tam,“ popsal předseda komise Lukáš Černohorský, poslanec a bývalý předseda Pirátů.

„Komise si může nechat ty svědky, kteří se nechtějí dostavit, předvést policií. Je předvolaný na středu a podle toho bude komise dál postupovat,“ doplnil k tomu Klaus.

Jak by policie postupovala v případu člověka zdržujícího se v zahraničí a majícího dvě občanství? Na tyto otázky Blesku zatím ministerstvo vnitra neodpovědělo.

Telička „nemá co říct“. Nakonec ale dorazí

Na výslech před sněmovní komisi se vzpouzel dorazit také místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, dříve člen hnutí ANO. Ten vzkázal, že ke zkoumanému případu těžební společnosti nemá co říct. Byl přitom v inkriminované době angažován v Bakalových firmách. Poslancům do Česka poslal jen dopis. Nebylo jasné, zda jako omluvenku, nebo jako odmítnutí výpovědi.

„U pana Teličky to bude delší. Pokud by se nechtěl dostavit dobrovolně, tak bychom museli požádat Evropský parlament, aby ho zbavil imunity a poté ho můžeme nechat předvést Policií ČR. Ale myslím si, že kdyby pan Telička dorazil, bylo by to jednodušší. Pokud to jeho vyjádření můžeme brát jako omluvu, tak mu případně můžeme sdělit ještě jiný termín, aby podal svědeckou výpověď před komisí,“ komentoval předseda komise Černohorský. Podle Klause měli právníci zkoumat, zda Teličku chrání v tomto případu poslanecká imunita.

Europoslanec nakonec volání komise vyslyšel a v pondělí večer na sociální síti napsal, že na výslech přijde. Zopakoval ale, že relevantní informace nemá, protože u privatizace nebyl.

Soud nikoho nepotrestal. Škoda má být v miliardách

Soud v květnu zprostil viny znalce Rudolfa Douchu, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti OKD, jenž vedl k údajně nevýhodnému prodeji firmy. Osvobodil i oba bývalé místopředsedy Fondu národního majetku (FNM) Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem.

Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Státní podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, státu tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun.

Video Jak šel čas s OKD: Od chlebodárce pro 100 tisíc lidí ke krachu - David Budai, Markéta Volfová, Lukáš Červený

Doucha podle obžaloby vypracoval hrubě zkreslený posudek, kterým výrazně ovlivnil ocenění firmy směrem dolů, jelikož do něj nezahrnul dceřiné firmy, různé další majetky a hrubě podhodnotil cenu 40 tisíc bytů, které OKD vlastnila. Kuta se Škurkem vypracování posudku zadali.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

krista2018 ( 24. července 2018 11:03 )

Nikdy nikdo nedonutí Bakalu k výslechu v PS. A proč taky. Na to má právo pouze Státní policie se státním zastupitelstvím. Bakala je vysmátý a všichni v OKD bytech, poslanci a celá ČR je mu u zádele. Uvědomte si to. No hezký den

sores ( 24. července 2018 10:21 )

Miliardáře nedonutí k ničemu, to je k smíchu!! U nás spravedlnost a poctivost soudů přeci už dávno neexistuje, vše jde přes prachy. A Bakala to dobře ví a doma se řehtá,proto také odtáhl do Švýcarska. S.e.r.e na celé Česko, v něm zbohatl a teď si to užívá!!

horalysa ( 24. července 2018 09:17 )

Vildo696, neumějí,chtějí. To víš, my chachaři z chacharova si na češtinu potrpíme.

baronessa ( 24. července 2018 09:08 )

Škoda času. Bakala má takovou pozici, že ho nikdy nevyslechnou, pokud sám nebude chtít. Celé to vyšetřování je směšná akce, každý ví, jak tyhle případy u nás dopadají.

doktormediciny ( 24. července 2018 08:11 )

Ovsem jedna otazka je vcelku zasadni..Proc nemohla strategicky a ekonomicky dulezita produkce uhli zustat v rukou statu.Cela ta privatisace byla hr hr a ted to tak vypada.. Vzdyt i ten Kozeny si zije nekde na Zapade a ted se uzsmiva tomu, jaci jsme blbci

Zobrazit celou diskusi
Další videa