Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

„Bezskrupulózní Bakala a fatální chyby v OKD.“ Pirát vede novou vyšetřovací komisi

Autor: Jaroslav Šimáček - 
6. února 2018
06:30

Kde se staly v OKD „fatální chyby“, které dostaly společnost do dnešních problémů? Na to si chce posvítit Pirát Lukáš Černohorský (33) spolu s dalšími členy nové sněmovní vyšetřovací komise k OKD, která v úterý 6. února zahajuje svou činnost. Poslanec od Pirátů věří, že se komise dobere k závěrům, které v celé kauze mohou být platné. A může jít ve výsledku i o nové trestní oznámení. Černohorský se pozastavil i nad tím, jak vnímá uhlobarona Zdeňka Bakalu, kterého prezident Zeman označil za „zloděje a podvodníka“. 

V úterý ve 14 hodin se poprvé sejde vyšetřovací komise k OKD, aby začala probírat problémy nabalené na tuto společnost. Firmu, která je momentálně v úpadku a sama na sebe podala insolvenční návrh. Černé uhlí těží sice dál, panují však obavy o osudy více než devíti tisíc zaměstnanců.

Mělo by se přitom mimo jiné vyjasnit, jak je možné, „že v kauze OKD mohl stát udělat tolik fatálních chyb a kdo za to nese vinu“, míní poslanec Lukáš Černohorský, který byl zvolen do jejího čela. Téma OKD je tak i po letech na půdě Poslanecké sněmovny řádně „výbušné“. Byli to právě Piráti, kdo prosadili vznik komise – s cílem prošetřit, jak to bylo s převodem majetku ČR na soukromé osoby.

Privatizaci OKD dovršila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse, ve které seděl coby ministr financí Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Prodala zbývající státní menšinový podíl za 4,1 miliardy společnosti Karbon Invest.

Sobotka loni u soudu hájil částku coby „tržní cenu“. A odmítal, že by stát prodával OKD přímo Zdeňku Bakalovi. Od podnikatelů Viktora Koláčka s Petrem Otavou však už po pouhých dvou měsících putovalo OKD právě pod křídla Bakalova RPG Industries za částku odhadovanou kolem 12 miliard korun.

Černohorský: Sobotka měl zbystřit

Souzena je zatím pouze dvojice odhadců za to, že při privatizaci nezahrnuli do svých odhadů – ze kterých prý Sobotka, potažmo Grossův kabinet vycházeli – ceny dceřiných společností. Byli to přitom právě Piráti, kdo měl před volbami na svém „vězeňském“ autobusu s heslem „Pusťte nás na ně“ vyobrazeného mj. Andreje Babiše (ANO) s Čapím hnízdem, ale také Sobotku právě kvůli prodeji OKD. Tři zmíněná písmena pak v klipu píše šéf Pirátů Ivan Bartoš na dveře místo obvyklého označení tří králů K + M + B.

Někdejší dočasný předseda Pirátů Černohorský nyní před startem jednání komise Blesk Zprávám popsal, co od ní čeká. A pozastavil se  i nad probíhajícím soudem.

„Je otázka, zda pan Sobotka měl korektní informace, k němu se mohly dostat nějaké a něco jiného mohlo být k dispozici u posudků. Je třeba se podívat na to, jaké bylo zadání pro ty dva odhadce, protože samozřejmě pokud dostali zadání: Odhadněte jen a pouze OKD, nikoli dceřiné společnosti, tak to udělali přesně podle zadání. Ale v tom případě už samozřejmě měl zbystřit pan Sobotka a měl si tam projít, jakým způsobem je ta společnost oceňována,“ míní Černohorský. 

Rád by jako jeden z výstupů komise viděl i poučení pro to, jak by měl stát oceňovat své společnosti. „Speciálně u akciových společností je problém v tom, že cena akcií nemusí reálně odpovídat tomu, jakou má ta společnost cenu,“ upozorňuje. Právě Sobotka se přitom u soudu hájil, že prodej v té době už menšinového státního podílu OKD proběhl za částku, která byla dokonce vyšší než posudek Fondu národního majetku.  

Nejsme soudci, vzkazuje šéf komise

Pirát Černohorský věří, že komise dosáhne na relevantní zjištění, která mohou v kauze pomoci. „Pro nás je stěžejní získat v tuto chvíli dokumenty od ministerstva financí a dalších státních institucí. Pokud oni nám to nebudou sabotovat, tak jsme samozřejmě schopní se dostat k relevantním informacím a z toho následně vyvodit nějaké závěry,“ říká na dotaz, zda mají podobné vyšetřovací komise smysl.  

Černohorský upozorňuje na to, že předchozí vyšetřovací komise měly pozvané spousty svědků a lidí, kteří vypovídali. „Ale většinou to byla svědectví: Jedna paní povídala. Nebo odkazovali na něco, co nebyl dotyčný schopen prokázat,“ podotýká.

Rád by, aby to tentokrát bylo jiné. „Jsem pro to, abychom všechny věci podpírali, pokud možno, nějakými dokumenty či v předchozích fázích zaznamenanými svědeckými výpověďmi, pokud se vypovídalo v probíhající soudní kauze apod. Pointou má být zrekonstruovat celou cestu OKD až do současné situace, vytyčit si body, kde se stala chyba. Výstupem komise by mělo být říct: Stala se chyba tady, tady a tady. A musíme to do budoucna napravit takhle, takhle a takhle. To je ideální varianta,“ popisuje s tím, že některé chyby byly dle něj v případě OKD fatální.

Video  Sestřih výroků prezidenta Miloše Zemana o miliardářovi Zdeňku Bakalovi  - Blesk
Video se připravuje ...

Komise si nechce hrát na soudce, byť ve vzduchu visí i možnost nového trestního oznámení. „Tak či tak by trestněprávní odpovědnost musel stanovit soud. Pokud zjistíme, že je tam nějaká trestněprávní odpovědnost, tak poputuje trestní oznámení ať už na neznámého pachatele, nebo na konkrétní lidi, ale o tom, jestli jsme došli ke správnému závěru, by stejně musel rozhodnout nezávislý soud. My si to můžeme projít, získáme spoustu informací, ale nejsme soud,“ zdůrazňuje Černohorský.  

Bakala? Bezskrupulózní podnikatel, míní šéf komise

Svou roli v celé kauze hraje podnikatel Zdeněk Bakala, prezidentem Milošem Zemanem označovaný za „zloděje a podvodníka“. A muž ostře kritizovaný také premiérem Babišem.

„Je to podnikatel, který možná má přístup k mnoha informacím, leč jeho chování je dosti bezskrupulózní. Co se týče nějaké pozitivní reference, tu by ode mě určitě nedostal, vzhledem k tomu, jak se jeho firma chovala. Když se podíváme na způsob vyvádění dividend v OKD ve chvíli, kdy už bylo jasné, že společnost to má nahnuté, tak stále si vyplácelo OKD do poslední chvíle peníze, což je také špatně,“ řekl Blesk Zprávám Černohorský k Bakalově zapojení do kauzy OKD. Kritizuje i vysoké zadlužení celé společnosti.

Časovaná bomba v Moravskoslezském kraji

Šéf komise by chtěl zkoumat v celé kauze OKD tři zásadní otázky. „První otázkou je: Kdo zodpovídá za ztrátu majority státu v počátečních fázích? Druhou otázkou pak prodej OKD: Proč byla vybrána tato konkrétní společnost? A třetí: Zda orgány státu mohly nějakým způsobem zasáhnout do pádu společnosti OKD? Tedy zda mu mohly zabránit, nebo upozornit na to, že prosperující firma se mohla stát časovanou bombou Moravskoslezského kraje. Kdyby OKD opravdu padlo, tak to bude mít velký socioekonomický dopad pro celý region,“ upozorňuje Černohorský.

A zmiňuje hrozící a často avizovaný problém s propuštěnými horníky a jejich další obživou. „Pokud děláte 15 či 20 let horníka, vaše reálné uplatnění na trhu se potom opravdu dosti zužuje. Zůstávají tam rekultivační práce a další věci, které můžete následně vykonávat, ale už se nedostanete na tak finančně ohodnocenou práci,“ říká absolvent Vysoké školy báňské v Ostravě.

V kauze OKD vidí problém i v tom, že stát zde (a ani u dalších velkých firem) nevěnoval pozornost jejich finančnímu zdraví. „Když se podíváme, jak se teď otřásaly Vítkovice, to by byl další problém. Pokud by se zhroutilo OKD a následně Vítkovice, máte v nich spoustu pracovníků z oblasti hutnictví či strojírenství. Obávám se, že by strašně dlouho trvalo, než by se z toho náš region vzpamatoval,“ varuje.

„Z Prahy je sice k nám daleko, ale opravdu jsme jeden z nejvýznačnějších krajů a jsme na, co se týče výkonu HDP, jedni z nejsilnějších. Samozřejmě je potřeba věnovat adekvátní pozornost tomu, ať to vydrží i do budoucna,“ dodává Černohorský.

Kdo je Lukáš Černohorský?

  • Poslanec a nově i předseda vyšetřovací komise k OKD.
  • Narodil se v Dlouhé Lhotě u Příbrami 19. listopadu 1984, vystudoval Vysokou školu Báňskou – Technickou univerzitu v Ostravě.
  • IT analytik, projektový manažer.
  • Piráty, u kterých je od 17. listopadu 2009, svého času i vedl – v čele strany působil od srpna 2014 do dubna 2016.
  • K tomu, jak se stal Pirátem, Blesk Zprávám Černohorský řekl: „V roce 2009 jsem byl trochu nespokojen s politickou situací a hledal jsem stranu, která by mě oslovila – ať už svým programem, nebo svou vizí. Tehdy jsem byl ještě mnohem mladší, než jsem teď a popravdě řečeno mě stávající strany nijak neoslovovaly. ČSSD či někdejší ODS nebyly nic pro mě, zaujala mě vznikající Pirátská strana, protože osobně do teď trpím tím, že elektronizace státní správy je naprosto tristní a Piráti jsou strana, která by opravdu chtěla tento stát přivést do 21. století. Chvíli jsem vše pozoroval jako člen, asi tři čtvrtě roku, rok a potom jsem začal kandidovat do různých funkcí v rámci strany.“

Video  Jak se stal Bartoš Pirátem a jak to má s marihuanou?  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

perla99 ( 6. února 2018 12:50 )

Bakala je krysa od pohledu

baronessa ( 6. února 2018 12:46 )

Tak to má, holoubek, do smrti co dělat a nevyšetří ani ň. Tahle chobotnice má nekonečné množství chapadel a za jedno useknuté narostou dvě. Nevěřím, že by se usměvavému Bakalovi zkřivil jediný vlásek na jeho obrýlené hlavě. No, a kdyby se přece jen ukázalo, že vyšetřování v něčem ohrožuje pachatele, jsou metody, jak vyšetřovatele pozastavit, že jo.

zadnice ( 6. února 2018 10:19 )

A co myslíte, že "Piráti" a celá "komise" vyšetří? Velký kulový jako všechny tzv. komise!!!

rudybablbam ( 6. února 2018 08:50 )

Kdo je větší zloděj? Bakala nebo Babiš?

moiaza ( 6. února 2018 08:40 )

Typické Bartošovy fetky. Za nic nezodpovídat, ale jen do všeho vrtat. Jsou naprosto naivní amatéři. Vůbec netuší, že proti české mafii se nedá bojovat. Netuší, že česká justice, policie i vláda jsou totálně zkorumpované. Bakala si podplatí každého, na koho ukáže prstem. Nikdo ho nedstane do kriminálu stejně, jako další stovky Klausových parchantů, co finančně ruinovaly naši zem. A kdyby se tak náhodu stalo, okamžitě nějaký nový "Klaus" by se postaral o jejich propuštění. Vždyť gaunera Ratha zavírají několik let a ještě ho stále soudí. To jsou soudy tak neschopné? Nikoliv, Rath toho mnoho ví a to je problém. Ať žije Havloidní demokracie.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa