Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Bakalův bojkot, Sobotkova omluva. Prodej OKD vypadá hrůzostrašně, přiznal Pecina u komise

Autor: ČTK, simao - 
23. července 2018
13:14

Privatizace OKD vypadá ze současného pohledu hrůzostrašně, uvedl dnes exministr vnitra a někdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina po slyšení před sněmovní vyšetřovací komisí, která se prodejem těžařské firmy zabývá. Výslechy svědků začaly na neveřejných jednáních dnes, potrvají celý týden. Pecina se dostavil jako první. Někteří předvolaní se omluvili. Mj. expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl ministrem financí v době privatizace zbývajícího státního podílu v OKD.

„Z dnešního pohledu to samozřejmě vypadá hrůzostrašně. Tenkrát jsme si mysleli, že to koupí pan (Viktor) Koláček a že se bude těžit dalších 100 let, jak říkal vždycky. A to, že to prodal panu Bakalovi, to dneska dobře nevypadá, rádi z toho nikdo nejsme,“ uvedl Pecina, který v minulosti také stál v čele antimonopolního úřadu a byl i ministrem vnitra.

Pecina o Bakalovi netušil

Pecina řekl, že tehdy nevěděl, že se OKD nakonec ujme finančník Bakala. „Já jsem to neprivatizoval. Já jsem byl zodpovědný za hornictví, a nikoli za privatizaci. Za privatizaci byl zodpovědný jiný náměstek, který asi bude vyslýchaný jindy. A dělalo to samozřejmě ministerstvo financí,“ zdůraznil Pecina. Podotkl, že privatizační smlouvu nepřipravoval, neviděl a nekontroloval.

Na dotaz, zda má komise šanci privatizaci OKD prověřit, Pecina připomněl, že od prodeje menšinového státního podílu ve firmě už uběhlo 14 let. „To se uvidí, co o tom řeknou lidé, kteří to dělali, kdo smlouvu podepsal, kdo ji připravoval, na tom jsou na ministerstvu referátníky, ví se, kdo to dělal,“ dodal.

Bakala pozvánku nepřevzal

Na dnešek komise ještě pozvala jednoho ze zaměstnanců Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jde o to, zda při prodeji menšinového státního podílu šlo o nepovolenou veřejnou podporu, nebo ne.

Mezi omluvenými figuruje bývalý premiér Bohuslav Sobotka(ČSSD), jenž byl v době privatizace zbylých akcií OKD ministrem financí. Bakala, který žije ve Švýcarsku, pozvánku adresovanou do jeho českého bydliště nepřevzal.

Bez „velkých ryb“

Dnes před komisi předstoupil také Kamil Rudolecký, který dříve působil v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rudolecký podle člena komise Josefa Hájka (ANO) označil nabídkovou cenu za nízkou, vláda ji pak zvýšila.

„Z velkých ryb se skoro všichni omluvili,“ konstatoval Hájek. Komise sice má ještě čas pro svou práci, svědky ale měla podle něho pozvat na dřívější termín, ne v době dovolených. Výsledky má komise předložit plénu na podzim.

Komise nyní také řeší europoslance Pavla Teličku - zda se omluvil, nebo zda odmítl před komisí vypovídat. Telička figuroval v orgánech některých Bakalových firem.

Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá Sobotka kritizován.

Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má komise předložit plénu na podzim.

Úředníci a znalec nepravomocně osvobozeni

Minoritní podíl v OKD získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Případem se zabývá soud, podle žalobce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun.

Soud začátkem května nepravomocně osvobodil znalce Rudolfa Douchu, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v OKD. Osvobodil i oba bývalé místopředsedy Fondu národního majetku (FNM) Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem. Státní zástupce se proti tomu ale odvolal.

Video Sobotka: Bakalovi jsme OKD neprodávali. Cena 4,1 miliardy byla tržní. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Podnikatelé Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun. Později se majitelem OKD stala firma vlastněná třemi britskými investičními fondy. Loni se OKD dostala do insolvence, akcie nástupnické společnosti v dubnu převzala státem vlastněná společnost Prisko.

tomik007 ( 23. července 2018 21:21 )

Tohle by si mohli chlapci vyzkouset v nejaky civilizovany zemi

krista2018 ( 23. července 2018 16:51 )

Co chce PS dokázat? Když na ně nemá Státní zastupitelství tak se může nějaká komise i roztrhnout vejpůl, nic nedokáže a těm lotrům bude akorát pro smích. Bakala už má švýcarské občanství a Švýcarsko je neutrální a není státem v EU a proto nás má Bakala na háku.

deratizater ( 23. července 2018 16:51 )

Ještě bych dodal to že státní zástupce který se chtěl odvolat proti tomu osvobozujícímu rozsudku tak by z toho případu odvolán čili justiční mafie má na tom podíl jak to dopadlo.

agfor ( 23. července 2018 16:41 )

Nějak Blesk zapomněl psát o dalším podvodu Sportky, kdy nevyplácí výhry z tahu 13. 7.

honzazchaIoupky ( 23. července 2018 16:39 )

to je ale správné, parchanti se musí vychovávat

Zobrazit celou diskusi
Další videa