Komise k OKD s Ferim, Zaorálkem či Klausem ml. chce řešit i byty. Jak pokročil soud?

Autor: simao, ČTK - 
7. 2. 2018
12:48

Čtením listinných důkazů dnes u soudu pokračovalo jednání v případu privatizace těžební firmy OKD. Další jednání bude 23. února, kdy u soudu zazní některé pasáže z dokumentu, který se zabýval přípravou privatizace. O měsíc později by pak mohl před soudem vystoupit poslední plánovaný svědek. Privatizací OKD se nyní nově zabývá také sněmovní vyšetřovací komise. Ta si vyžádala dokumenty od ministerstva financí, Úřadu vlády i od Bezpečnostní informační služby. Osloví také Evropskou komisi.

Soud se kauzou zabývá dva a čtvrt roku. Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, a tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Obžalobě čelí znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu. Na lavici obžalovaných dále sedí dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti.

Všichni obžalovaní vinu odmítají. Argumentují mimo jiné tím, že fond byl pouhým administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu. Ministrem financí byl tehdy Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli privatizaci OKD terčem kritiky a který má v trestní věci postavení svědka. Výtky odmítá, vláda podle něj OKD prodala za nejvyšší nabízenou cenu.

Feri: Bude komise bezzubá?

Poslanci v nově vzniklé vyšetřovací komisi se přitom shodli na tom, že by probrali okolnosti, za jakých stát přišel v 90. letech o většinový podíl v OKD, okolnosti privatizace menšinového podílu v roce 2004 a nedávného úpadku černouhelné firmy.

Komise by se měla zaměřit také na byty OKD. Podle Josefa Hájka (ANO) by měla zjistit, zda existuje možnost, aby desítky tisíc bytů OKD včetně pozemků získal stát zpět do svého vlastnictví. Lubomír Zaorálek (ČSSD) upozornil na to, že komise by měla zkoumat historii 27 let. Chce se zaměřit na údajné vyvádění peněz ze společnosti.

Video Sobotka: Bakalovi jsme OKD neprodávali. Cena 4,1 miliardy byla tržní - Blesk - Jaroslav Šimáček

Až po prostudování dokumentů se komise podle předsedy Lukáše Černohorského (Piráti) rozhodne, které lidi si pozve na slyšení. Člen za KSČM Leo Luzar upozornil na to, že některé doklady k OKD už ve Sněmovně jsou. Zpracoval je Úřad vlády a ministerstva v reakci na usnesení dolní komory v minulém volební období.

 

Další člen Dominik Feri (TOP 09) mluvil o bezzubosti komise v případě, že se zkoumáním nebudou pomáhat odborníci. Schůze sněmovní komise by měly být veřejné. Členové se shodli na tom, že by jednání uzavřeli jen v případě potřeby. Komise se opět sejde ve čtvrtek 1. března. Výsledky by měla předložit plénu do deseti měsíců od založení, tedy na podzim.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

hejhej ( 8. února 2018 08:52 )

Ten kluk s hlavou jak rozzuřený smeták ničemu nerozumí a do všeho kecá. Je odporný , především, že hájí násilnické muslimy a pak, že je v TOP09. Nedá se na něho dívat ani poslouchat.

pupi ( 8. února 2018 00:24 )

A co tam dělá ten Tepliký květák ? To jim tam bude obíhat gumu kolem tenek !!!

flesch2z ( 7. února 2018 21:55 )

Jak je v tom Topka, tak se to zamete pod stůl. Topka-Kalousek dostal od Bakaly 8 mega, tak jak to asi může dopadnout? A do toho se vrtají Sorosovy Piráti notak, to je na.... To se s těmi byty lidi rozlučte. Kalousek má pracky v každé zlodějně.

zdenek43 ( 7. února 2018 16:55 )

OKD - - - OKD bylo ovládnuto ekonomicky a financne neuveritelným způsobem. Mezi nejvetsími kriminálními úniky majetku v 90. letech 20. století v ČR bude mít tato operace významnou kapitolu. Koláckova skupina získala OKD za peníze získané úverem z IPB, který nebyl nikdy splacen a také za peníze samotných OKD....... Transakce zapocala v roce 1998 ovládnutím OKD Koláckovou skupinou a pokracovala odkoupením zbývajícího státního podílu v OKD. Prestoze jsou Kolácek a Otava obvineni z trestných cinů v souvislosti s ovládnutím OKD, prodala vláda v zárí 2004 jejich firme KARBON INVEST bez výberového rízení za jimi nabídnutou cenu 2,5 miliardy korun 46%ní podíl v OKD, jehoz jmení cinilo v roce 2003 cca 31 miliard korun a to za peníze, které vydelalo OKD..... +++ Vláda Josefa T o š o v s k é h o (02.01.1998 - 17.07.1998)//// guvernér ČNB a expremiér Josef Tošovský měl s komunistickou tajnou službou daleko bližší vztah. Podle dokumentů Státní bezpečnosti, během své spolupráce aktivně úkoloval komunistickou rozvědku.//// + Vláda Miloše Z e m a n a (22.07.1998 - 12.07.2002) + Spidla + Gross + Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006)...... +++ V celé kauze hraje dominantní roli nekolik jmen vysokých komunistů. Soudruh Viktor Koláček je bývalý clen krajského výboru KSČ, clovek bezohledný a vulgární. Je ho otec byl clenem ÚV KSČ a rediteloval jednomu z nejvetsích dolů v rámci OKD, dolu Barbora v Orlové. Druhým muzem figurujícím v kauze ukradené OKD jako hlavní mozek je soudruh Petr Otava , bývalý clen krajského výboru komunistické strany. Dalsí je soudruh Martin Ulčák , bývalý predseda ÚV SSM , jehoz spolecnost Atlanta Safe byla vyuzita k vyvádení miliardových provizí pres úcty IPB z OKD na Kypr do spolecnosti vedené bývalým vysokým důstojníkem StB - Stanislav Pros. Spolecnost Metalimex byla zalozená k prelévání desítky miliard za uhlí z OKD . Nekolik vysokých bolseviků vymyslelo plán, jak ukrást OKD. Podnik s obrovským majetkem kolem 32 miliard korun a s vetsími zisk

zdenek43 ( 7. února 2018 16:46 )

ale - zase KOMISE pro komisy - - - ani jednou NIC vlastne KOMISE PARLAMENTNI nevyresila - jen neco??? rekla - ale vsichni si ztoho delali a delaji ZADNICI . . . . . OKD je stejne jako Mostecka uhelna,Pandury,dluh soudruhu-pratel z CSSD ...atd. NIC SE N E S T A N E jen a jen se hraje o CAS . . . . soudruzi +MAFIOKRACIE v CR vzdy vymysli nejvetis HO VA DI N U - - jak z toho soudruhy DOSTAT ....... viz. dluh soudruhu-pratel z CSSD - 3.2016 - ČSSD prohrála soud o Lidový dům, musí zaplatit více než 337 milionů ..........6.2016 - soudruzi-pratele z CSSD - Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli i odklad vykonatelnosti...... O D K L A D ????? kazdej - kdyz soud rozhodne musi PLATIT ,,,,aleeeeeeeeee soudruzi?? neeeeeeeee - - - to jim MAFIOKRACIE v CR mafi-soudnictvi v y m y s l e l o ----- ++ N e j v y š š í SOUD vyhověl námitkám sociálních demokratů a odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí......... !!!!!! Soud v rozhodnutí poměrně stručně konstatoval, že ČSSD by mohla vzniknout vážná újma, pokud by NS k odkladu vykonatelnosti nepřistoupil. Zdůraznil, že odkladem nijak nepředjímá rozhodnutí. "Nejvyšší soud rozhodl: Neplaťte závazky ze smluv. Ani když jsou soudem pravomocně přisouzené. Můžete si způsobit 'vážnou újmu' !!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa