Protikorupční policie v zadlužené OKD: Jde o podezřelé transakce i byty horníků

Autor: ČTK - 
17. 7. 2016
16:00

O hospodaření těžební společnosti OKD, která je od května v úpadku a má mnohamiliardové dluhy, se začala zajímat protikorupční policie. Kriminalisté prověřují podezřelé transakce OKD i majitele společnosti NWR Holdings B.V., která černouhelnou firmu vlastní. Firma OKD například ručila za miliardové dluhopisy a některý její majetek byl převeden na jiné společnosti. ČTK dnes tyto informace získala z insolvenčního rejstříku.

Policejním orgánem (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality) je vedeno trestní řízení pro podezření ze spáchání zločinů porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití informace a postavení v obchodním styku, kterého se měly dopustit blíže neustavené osoby jednající jako orgány OKD a NWR N.V. (vlastník společnosti NWR Holdings B.V.), stojí v usnesení Vrchního soudu v Olomouci, který v pátek rozhodoval o odvolání NWR Holdings B.V. proti vydání předběžného opatření na OKD.

Podle insolvenčního správce si policie vyžádala dokumenty týkající se hospodaření OKD. Na vyšetřování dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Insolvenční správce Lee Louda připomněl, že nelze vzít na lehkou váhu tvrzení společnosti OKD o tom, že jí skupina NWR přinutila převzít ručitelský závazek za své vydané dluhopisy v hodnotě 10,5 miliardy korun. Poté prý NWR nezabránila tomu, aby se těžební firma dostala do úpadkové situace.

Vrchní soud v usnesení o zamítnutí odvolání NWR Holdings B.V. proti předběžnému opatření upozornil na to, že dokumenty za emitenta dluhopisů, kterým byla společnost NWR B.V, i ručitele podle vrchního soudu podepsala jedna a tatáž osoba.

Právní zástupci OKD insolvenčního správce informovali o zahájení forenzního šetření. Společnost OKD ve zprávě zaslané soudu uvedla, že například byty a nemovitosti, které dříve patřily těžební firmě, nyní spravuje společnost RPG Byty kontrolovaná neznámou lucemburskou firmou. Energetické hospodářství těžební společnosti převzala Veolia Průmyslové služby a některé pozemky důležité pro hornickou činnost patří firmě Asental Land, která má nizozemského vlastníka.

Vedení OKD soud upozornilo také na to, že společnost v roce 2010 část vnitroskupinového úvěrového rámce ve výši 11,8 miliardy korun použila na výplatu dividendy nebo dalších závazků svým akcionářům. Úvěrový rámec měl být přitom použit na splacení předchozího úvěru. Z dlužníkovi dostupných informací se může jevit, že osoby jej ovládající využily svého postavení vůči dlužníkovi, aby si sjednaly výhodu ke škodě dlužníka, stojí ve zprávě OKD.

Video Agresivní zloději rozkrádají důl OKD: Na ostrahu zaútočili tyčí. - Policie ČR
720p 480p 360p 240p

Těžební společnost OKD se dostala do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V květnu podala sama na sebe insolvenční návrh, v němž uvedla, že nejméně 650 věřitelům dluží přes 17 miliard korun. Pohledávky už u soudu přihlásilo přes 500 jejích věřitelů.

V dolech OKD, kde se i nyní dál těží uhlí, pracuje asi 12 tisíc lidí. Problémy OKD řeší i vláda, která se zabývá tím, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na provozní výdaje. OKD se totiž potýká s nedostatkem finanční hotovosti. O budoucnosti firmy budou rozhodovat věřitelé, kteří se sejdou na schůzi v srpnu.

Doporučujeme
zadnice ( 18. července 2016 10:41 )

Stejně z toho nic nebude a "aktérům" se nic nestane. Pokud ano, tak nezapomeňte na Bakalu a Sobotku!

gabreta ( 18. července 2016 09:49 )

A máte někdo představu, že to někdo bude chtít vyšetřit? Pokud ano, tak zkuste i jinou pohádku! To je jen humbuk do vytracena, aby to vypadalo, že se jako pořád vyšetřuje!

zdenek43 ( 18. července 2016 09:02 )

V celé kauze hraje dominantní roli nekolik jmen vysokých komunistů. Soudruh Viktor K o l á č e k je bývalý clen krajského výboru KSČ, clovek bezohledný a vulgární. Je ho otec byl clenem ÚV KSČ a rediteloval jednomu z nejvetsích dolů v rámci OKD, dolu Barbora v Orlové. Druhým muzem figurujícím v kauze ukradené OKD jako hlavní mozek je soudruh Petr O t a v a , bývalý clen krajského výboru komunistické strany. Dalsí je soudruh Martin U l č á k , bývalý predseda ÚV SSM , jehoz spolecnost Atlanta Safe byla vyuzita k vyvádení miliardových provizí pres úcty IPB z OKD na Kypr do spolecnosti vedené bývalým vysokým důstojníkem StB - Stanislav P r o s . Spolecnost Metalimex byla zalozená k prelévání desítky miliard za uhlí z OKD . Nekolik vysokých bolseviků vymyslelo plán, jak ukrást OKD. Podnik s obrovským majetkem kolem 32 miliard korun a s jeste vetsími zisky. Predseda predstavenstva ostravské tezební spolecnosti OKD a spolumajitel koncernu Karbon Invest - Viktor Kolácek se vzdal funkce ve vedení OKD. Kolácek a bývalý místopredseda predstavenstva OKD Jan Przybyla a predseda dozorcí rady tezební spolecnosti Petr Otava jsou obvineni jen ze zneuzívání informací v obchodním styku a ze zkreslování údajů o stavu hospodarení a jmení v souvislosti s navýsením základního kapitálu spolecnosti Karbon Invest. Od roku 1999 pripravili nevýhodnými smlouvami OKD a Ceskomoravské doly, které ovládali, prý jen o 1,6 miliardy korun. Soudruzi zůstali nepotrestáni. A Kolácek se chce venovat privatizaci a okrádání polských dolů. ... Soudruzi komunisti Petr Otava a Viktor Koláček odhadují kazdý svoje jmení roku 2005 na 5 miliard korun a jsou obvinováni z trestného cinu zneuzívání informací v obchodním styku a v prípade prokázání viny jim hrozí az 12 let vezení , coz je mnohdy víc nez za vrazdu a pritom v Cechách zcela obvyklá cesta cetných vykonavatelu privatizace... SAMO JESTE soudruh-pritel z CSSD BOHUSLA SOBOTKA a soudruh pritel z CSSD JJAN MLADEK a soudruh-pritel Pecina

zdenek43 ( 18. července 2016 08:57 )

ale,ale ....... zase oblbovak pro luzu v Cesku..... PROBUH JE PRED VOLBAMA a to 2016 a 2017 - ty jsou nejdulezitejsi -PARLAMENTNI VOLBY 2017 takze se bude delat tiatr pro luzu , samo , ze to zabere A ZVITEZI SOUDRUZI - soudruzi-pratele z CSSD + soudruzi-StBaci+soudruzi komuniste + hadi na TRI ...KDU-CSL.... a po volbach 2017 se to zase ZAMETE POD KOBEREC a LUZA NA TO BUDE ZASE KOUKAT JAKO TELE NA NOVE VRATA proc si to dovolim psat??? jednoduche HISTORIE SE OPAKUJE ..... ......Manažeři nakonec byli v roce 2003 obviněni za pozdější transakce mezi Karbon investem a OKD (a Českomoravskými doly). OKD při nich měla přijít o více než 2 mld Kč. Soud nakonec v červnu 2009 manažery osvobodil. Státní zástupce chtěl ve věci podat odvolání, to mu ale nadřízený zakázal. +++++OKD bylo ovládnuto ekonomicky a financne neuveritelným způsobem. Mezi nejvetsími kriminálními úniky majetku v 90. letech 20. století v ČR bude mít tato operace významnou kapitolu. Koláckova skupina získala OKD za peníze získané úverem z IPB, který nebyl nikdy splacen a také za peníze samotných OKD. Podstatou bylo získat za půjcené peníze od polostátní banky celý gigant OKD, jeho akcie poté prevést na Koláckovu firmu KARBON INVEST a úver nesplatit. Transakce zapocala v roce 1998 ovládnutím OKD Koláckovou skupinou a pokracovala odkoupením zbývajícího státního podílu v OKD. Prestoze jsou Kolácek a Otava obvineni z trestných cinů v souvislosti s ovládnutím OKD, prodala vláda v zárí 2004 jejich firme KARBON INVEST bez výberového rízení za jimi nabídnutou cenu 2,5 miliardy korun 46%ní podíl v OKD, jehoz jmení cinilo v roce 2003 cca 31 miliard korun a to za peníze, které vydelalo OKD.

barracuda.sro ( 17. července 2016 19:15 )

 Všichni to ví ,že je to megatunel ,ale PROTIKORUPČNÍ policie tápe. Ty vole to je megahnus.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud