Zeman má u Trumpa dveře zavřené i kvůli Babišově vládě v demisi, udeřil Kmoníček

Autor: Jakub Veinlich - 
25. 4. 2018
05:37

Už přes rok český prezident Miloš Zeman usiluje o oficiální schůzku se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Na termín čeká ale stále marně. Zeman je podle kuloárních informací dokonce naštvaný na českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka, zkušený diplomat totiž nedokázal po více než roce ve Spojených státech setkání domluvit. Kmoníček Blesk Zprávám řekl, že jedním z důvodů může být i to, že Česko stále čeká na vládu s důvěrou.

To, co se teď povedlo francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, by zahřálo i českého prezidenta Miloše Zemana. Macron i se svou manželkou Brigitte totiž nejdříve soukromě povečeřel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a první dámou USA Melanií, následně oba státníci spolu jednali v Bílém domě.

Stigma vlády v demisi? 

Miloš Zeman zatím na termín podobné schůzky čeká. Marně. „Jsme v nevýhodné situaci. Potřebujeme vládu, která umí nastolit agendu,“ uvedl český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček pro Blesk Zprávy další z důvodů, proč ještě ke schůzce nedošlo. Američané podle něj čekají na plnohodnotnou vládu, kterou ovšem ta stávajícího premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) není.  

„Tedy především vládu, která má důvěru Poslanecké sněmovny,“ doplnil Kmoníček, podle kterého právě vláda s důvěrou může nastolit témata, na kterých se dá schůzka obou prezidentů „postavit“.

Video Konečně to přišlo: Zeman se setkal s Trumpem - Vera Renovica
720p 360p

Schůzka dvou prezidentů ale podle bývalého ministra zahraničí, nyní poradce premiéra Babiše Cyrila Svobody nemá s vládou nic společného. Někdejší šéf diplomacie proto vylučuje, že by právě vláda v demisi byla tím hlavním důvodem. Úplně to prý vyloučit nelze, ale do diplomatických zvyklostí to podle Svobody nezapadá.

Babišův rádce Svoboda kontruje: Pseudodůvod

„Podle mě je to pseudodůvod. To je setkání s prezidentem. A všichni vědí, že prezident republiky bude říkat své názory,“ pousmál se odůvodněním českého velvyslance Svoboda. Podobná návštěva se chystá několik týdnů dopředu a ani česká, ani americká strana nemůžou dopředu tušit, jaké turbulence se na politické scéně v jednotlivé zemi odehrají, poznamenal.

„Co kdyby se tato návštěva domluvila třeba na říjen a do té doby třeba i vláda s důvěrou padla? To se ta návštěva zruší?“ doplnil svůj argument Svoboda. Při jednáních mezi prezidenty jde podle Svobody především o dlouhodobou strategii a dlouhodobá témata. „Nechci zpochybnit to, že z americké strany mohl skutečně zaznít tento důvod. Ale z mé diplomatické zkušenosti je to zástupný důvod,“ dodal.

Video Miloš Zeman o Donaldu Trumpovi a setkání s ním - Blesk TV
1080p 720p 360p

Čeká se, až Trump řekne „Ano“

„Platí to, že o termín schůzky je zažádáno, čekáme jen na potvrzení data z americké strany,“ tvrdí Kmoníček. Jenže podle zpráv z Hradu už termín schůzky Trumpa a Zemana pustili postupně k „vodě“. V Bílém domě ladí teď především setkání amerického prezidenta se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Video Hynek Kmoníček v rozhovoru pro Blesk - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

„Vše necháváme na rozhodnutí americké strany, nikterak proto termín neřešíme,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček, podle kterého je vztah České republiky k USA mimořádně upřímný. „Dokladem budiž nedávné setkání pana prezidenta s americkým velvyslancem,“ uzavřel Ovčáček.

Video Zeman v USA: Ivanu nechal doma, na oběd vyrazil s bývalkou Trumpa 
720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
oldedek ( 2. května 2018 12:30 )

"Trump si napsal zprávu o svém zdraví sám..." Takhle si urkitě srychtoval zdravotní zprávu i náš Mýla - prostatu jako panic, akorát se počůrává, počůraného ho mám dokonce vyfotografovaného při hrdinném pochodu středem ulice v Kladně, pak má uteklou cukrovku a místo vody v hlavě (hydrocefalus) má v hlavě becherovku a švestkovku (chlastocefalus) ... Nó a pán doktor Martin Holcátů jen jeho zprávu opravil z hlediska měkkého a tvrdého í/ý a je to !!!

kukuku ( 25. dubna 2018 20:41 )

A proč bych to dělal - diskutovat s ožralou ganzanií i dalšími jednoduchými individuy je ztráta času.

ganzanie ( 25. dubna 2018 18:25 )

ty to neschlastej ani řeďěný upadnou ti játra než to dopíšeš, kšeftuj v parku a ne se mnou,hemzale

pavel215_klafunda ( 25. dubna 2018 18:07 )

Ty ji zase máš jak z praku, prochcaná babko!

ganzanie ( 25. dubna 2018 17:35 )

hošánku te.ploušku starej o svojí lavičku,místo kecaní tady ti ujíždí kšeft, máš prostoje nervíky jak na špagátku,v noci to v křoví zvládneš, to už bude tma

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa