Babiš stupňuje tlak na odchod šéfa GIBS. Svolá kvůli němu Bezpečnostní radu státu

Autor: Jakub Veinlich - 
28. 2. 2018
12:13

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) stupňuje tlak na odchod šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Babiš tvrdí, že disponuje vážnými informacemi, které ale nemůže zveřejnit. Svolává proto Bezpečnostní radu státu. Odmítá zároveň, že by tlak na odchod Murína souvisel s kauzou Čapího hnízda.  

„Kauzu, o které mluvím, vyšetřuje Vrchní státní zastupitelství v Praze a je to velice závažná kauza,“ potvrdil premiér v demisi Babiš svůj tlak na odvolání Murína z jeho křesla šéfa GIBS. „A z toho titulu svolám i bezpečnostní radu státu,“ doplnil. Termín zatím ale nestanovil. 15. března otevře ale tuto otázku na jednání sněmovního bezpečnostního výboru. A schůzku chystá premiér také s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, kterého citoval Babiš z novin.

Ředitel GIBS Murín rezignovat nehodlá a nadále zůstává ve funkci. Na vyjádření Babiše o ztrátě důvěry a dalších pochybnostech nechce reagovat.

„Naprosto odmítám jakoukoliv souvislost s Čapím hnízdem,“ hřímal Babiš na tiskové konferenci před novináři v Poslanecké sněmovně. „Čapí hnízdo dozoruje státní zástupce, je tam podaná stížnost a nemá to s GIBSem nic společného,“ dodal premiér a několikrát zopakoval, že GIBS vznikl v reakci politické krize v roce 2010 za vlády ODS a VV. Inspekce je podle Babiše produkt bývalého ministra vnitra Ivana Langera z ODS, který si měl i vyvzdorovat dosazení Murína do jejího čela.

„Co se týká pana Murína, tak mám vážné pochybnosti o jeho profesionální a morální integritě v postavení ředitele GIBS, strašně se divím, že takový člověk zastává takovou funkci,“ dodal Babiš na adresu šéfa GIBS.

Premiér také tvrdí, že proti Murínovi bylo v minulosti na Úřadu vlády podané kárné řízení, které se ale nikdy neuskutečnilo.

Video Reakce KDU-ČSL a Pirátů na nezvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS - Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Doporučujeme
satanas ( 1. března 2018 15:33 )

Kdyz demokracie potrebuje byt definovana v "Uvozovkach" neuskodi kdyz zasahne tvrda ruka..Jen tak lze predejit anarchii a kompletni fasizaci, degradaci politiky v postizene zemi..

tomik007 ( 28. února 2018 18:50 )

Nasi na nej klekli a mel dogibsovano

sichlhamr ( 28. února 2018 18:03 )

sumasumarum mam takovy dojem,ze Babis zacina pracovat jako Stalin,nebo Hitler.Lze jen prat pracujicimu lidu,aby to take tak neskoncilo!

socan68 ( 28. února 2018 14:30 )

Ten estébácký šmejd se diví morálnímu kreditu ředitele GIBS, politici v EU a většina lidí u nás se diví drzosti estébáka a padesátimilionového podvodníka Bureše, že má tu drzost se svým estébáckým a podvodnickým kreditem se cpát na místo premiéra. Ochranou ruku nad ním drží prezident, kterého volili zejména komunisté, rasisté, extremisté a neonacisté. Prezident, ochránce estébáků a podvodníků.

Qmur ( 28. února 2018 14:00 )

Tak uvidíme co ze všeho vyleze. Všichni vrcholní maj techlemechtle.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa