Babiš stupňuje tlak na odchod šéfa GIBS. Svolá kvůli němu Bezpečnostní radu státu

Autor: Jakub Veinlich - 
28. února 2018
12:13

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) stupňuje tlak na odchod šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Babiš tvrdí, že disponuje vážnými informacemi, které ale nemůže zveřejnit. Svolává proto Bezpečnostní radu státu. Odmítá zároveň, že by tlak na odchod Murína souvisel s kauzou Čapího hnízda.  

„Kauzu, o které mluvím, vyšetřuje Vrchní státní zastupitelství v Praze a je to velice závažná kauza,“ potvrdil premiér v demisi Babiš svůj tlak na odvolání Murína z jeho křesla šéfa GIBS. „A z toho titulu svolám i bezpečnostní radu státu,“ doplnil. Termín zatím ale nestanovil. 15. března otevře ale tuto otázku na jednání sněmovního bezpečnostního výboru. A schůzku chystá premiér také s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, kterého citoval Babiš z novin.

Ředitel GIBS Murín rezignovat nehodlá a nadále zůstává ve funkci. Na vyjádření Babiše o ztrátě důvěry a dalších pochybnostech nechce reagovat.

„Naprosto odmítám jakoukoliv souvislost s Čapím hnízdem,“ hřímal Babiš na tiskové konferenci před novináři v Poslanecké sněmovně. „Čapí hnízdo dozoruje státní zástupce, je tam podaná stížnost a nemá to s GIBSem nic společného,“ dodal premiér a několikrát zopakoval, že GIBS vznikl v reakci politické krize v roce 2010 za vlády ODS a VV. Inspekce je podle Babiše produkt bývalého ministra vnitra Ivana Langera z ODS, který si měl i vyvzdorovat dosazení Murína do jejího čela.

„Co se týká pana Murína, tak mám vážné pochybnosti o jeho profesionální a morální integritě v postavení ředitele GIBS, strašně se divím, že takový člověk zastává takovou funkci,“ dodal Babiš na adresu šéfa GIBS.

Premiér také tvrdí, že proti Murínovi bylo v minulosti na Úřadu vlády podané kárné řízení, které se ale nikdy neuskutečnilo.

Video Reakce KDU-ČSL a Pirátů na nezvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS - Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

satanas ( 1. března 2018 15:33 )

Kdyz demokracie potrebuje byt definovana v "Uvozovkach" neuskodi kdyz zasahne tvrda ruka..Jen tak lze predejit anarchii a kompletni fasizaci, degradaci politiky v postizene zemi..

tomik007 ( 28. února 2018 18:50 )

Nasi na nej klekli a mel dogibsovano

mrd.bejka ( 28. února 2018 12:34 )

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha jestli si ta mašinérie poldů, státních zástupců a soudců myslela že bude furt havaj a Babišáka budou řešit deset let a pak to hoděj do autu, tak se teda spletli a pořádně, protože už začínaj lítat a bude hůř, jóóó Babiš umí šéfovat a malý straničky typu STAN se můžou pofrat

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud