Únava byla na Zemanovi viditelná především první dny po příletu do Pekingu. Zeman na šestidenní cestu do Číny odjel přímo z návštěvy Libereckého kraje.

Ke konci pracovního dne mu ochranka a spolupracovníci museli pomáhat při chůzi výrazněji než jindy. Únava byla na prezidentovi znát i ve tváři. Na znavenost po letu upozornilo i video čínské televize CCTV, která Zemana zabírala při vystupování z letadla na pekingském letišti.

Podívejte se, jak světoví státníci museli čekat na českého prezidenta: 

Video
délka: 00:46

Prezidenti Číny a Ruska čekali, až přijede Zeman. Kvůli bolesti nohou ho dopravili na vozíku CCTV, Blesk.cz

Ovčáček: Leckterý mladší politik by skončil v nemocnici

Prezident při sestupování po schodech z letadla zavrávoral a musel se chytit zábradlí. Ovčáček ČTK řekl, že za únavu může náročný program posledních dní, kdy Zeman po jmenování generálů 8. května odjel na návštěvu Libereckého kraje a po skončení cesty odletěl 11. května do Číny.

VIDEO: Problémy Miloše Zemana při vystupování z letadla

Video
délka: 00:12
720p 480p 360p 240p

Prezident Miloš Zeman zavrávoral při výstupu z letadla. alp

Během prvních tří dnů v Číně se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, účastnil se několika jednání s představiteli čínských firem a úřadů, finančního fóra, summitu k projektu Hedvábná stezka a potkal se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Leckterý mladší politik by při takovém vytížení skončil hospitalizován,“ řekl Ovčáček. Zeman svůj program při nedělním setkání s českými novináři okomentoval připomenutím slov někdejšího premiéra Petra Nečase.

Zeman „dřel jako kůň“

Nečas svého času vysoké odměny pro šéfku svého kabinetu a svou pozdější manželku Janu Nagyovou vysvětlil tím, že dřela jako kůň. „Já nejsem Jana Nagyová, ale včera jsem také pracoval jako kůň,“ řekl prezident.

Ovčáček se Zemana zastal i ve středu. A na dálku namířil další výtku k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). „Pan prezident tvrdě maká ve prospěch ČR, ve prospěch občanů. Na domácím poli i v zahraničí. Do toho řeší chaos vyvolaný B. Sobotkou,“ napsal hradní mluvčí na Twitteru.

Zeman trpí cukrovkou a polyfunkční neuropatií, což je porušení nervů, kvůli kterému nemá cit v nohou od kotníků dolů. Prezident má problémy s chůzí, do schodů mu musí výrazně pomáhat okolí a na delší vzdálenosti ho často převáží golfový vozík.

Čekání na Zemana

Takový moment v Pekingu zaznamenala i čínská televize CCTV při společném focení státníků na konferenci o Hedvábné stezce. Téměř tři desítky politiků se k místu pořizování fotografie vydaly z jednací haly pěšky.

Pro českého prezidenta byla ale vzdálenost příliš velká a na místo ho proto odvezl vozík. Na záběrech je vidět, že ostatní politici, včetně čínského či ruského prezidenta, museli na příjezd Zemana několik desítek sekund čekat.

VIDEO: Zatím si vystačím s hůlkou, říkal o své chůzi na nemocných nohách český prezident letos v březnu v pořadu S prezidentem v Lánech, poslechněte si ho.

Video
délka: 02:04
1080p 720p 480p 360p 240p

Miloš Zeman o svém zdraví: Co bude dělat, až mu hůlka nebude stačit? Blesk TV

Zeman ve středu zakončí svou šestidenní návštěvu Číny v Šanghaji. Setká se nejprve s primátorem přímořské megapole Jing Jungem, poté se zúčastní semináře o cestovním ruchu a investicích. V programu má také setkání se zástupci letecké společnosti China Eastern a finanční a energetické firmy CEFC.

Závěr čínské mise

Během schůzky se šanghajským primátorem bude podepsáno několik memorand mezi českými a čínskými úřady či firmami. Dvě by se měla týkat zdravotnické oblasti. Podepsána má být také dohoda o navázání partnerství mezi Prahou a Šanghají. Tu koncem dubna odsouhlasili zastupitelé hlavního města.

Praha má již partnerství s Pekingem. To, na rozdíl od chystané spolupráce se Šanghají, vyvolalo kontroverze, protože zmiňuje uznání jednotné Číny. Při semináři o turistickém ruchu se bude nepochybně mluvit o stoupajícím počtu čínských turistů, kteří míří do České republiky, a při setkání s vedením aerolinek China Eastern o zřízení další letecké linky mezi Prahou a Čínou.

VIDEO: Zeman mluvil v Číně s redaktorkou Blesku o Kajínkovi

Video
délka: 02:52
720p 480p 360p 240p

Prezident Miloš Zeman pro Blesk: S Kajínkem se nesejdu, to bych byl populista! Blesk/Vera Renovica

Fotogalerie
44 fotografií