Zeman slíbil udělovat milosti jen ze zdravotních důvodů. Může pustit Kajínka?

Autor: Jakub Veinlich - 
16. 5. 2017
19:25

Miloš Zeman vyčinil premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), že při vládní krizi nedodržel psaný závazek – tedy koaliční smlouvu. Prezident v tomto směru ale není jiný. Sám totiž brzy poruší svůj psaný závazek z 29. listopadu 2013. V něm se dobrovolně zříká, až na výjimky, udělování milostí. Teď chce ale pustit na svobodu doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka. 

Tři a půl roku dodržoval prezident svůj veřejně daný slib. Kvůli Jiřímu Kajínkovi ho ale poruší.

29. listopadu vyvěsila hlava státu na své webové stránky dokument s názvem: „Prezident republiky rozhodl o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti.“ Prezident tímto dokumentem přenáší pravomoc udělování milostí na ministra spravedlnosti.

Prezident Miloš Zeman se vzdal své pravomoci udělovat milosti 29. 11. 2013.Prezident Miloš Zeman se vzdal své pravomoci udělovat milosti 29. 11. 2013. | Blesk.cz

Zeman porušil slib

„Ukazuje se, že si Miloš Zeman, stejně jako jiní politici, vykládá své závazky účelově,“ řekl Blesk.cz k chystané milosti pro Kajínka od Zemana politolog Jan Kubáček.

S Jiřím Kajínkem se Zeman scházet nechce – milost chystá po návratu z Číny:

Video  Prezident Miloš Zeman pro Blesk: S Kajínkem se nesejdu, to bych byl populista!  - Vera Renovica

Jinak si prý prezidentovo porušení slibu vykládat nejde. Jediným důvodem, kdy je Miloš Zeman podle svého slibu ochoten udělit milost, jsou zdravotní důvody a závažná nevyléčitelná choroba. A o té se v případě Kajínka dosud vůbec nemluvilo.

„Když přijmeme argumenty světa Miloše Zemana – že se závazky mají ctít, tak by milost pro Jiřího Kajínka byla nemyslitelná,“ dodal Kubáček.

Žádosti od fanynek

Za dobu, kdy se prezident Zeman vzdal své pravomoci, řešilo podle informací Blesk.cz ministerstvo spravedlnosti 89 žádostí o milost Jiřího Kajínka. „Byly to buď žádosti samotného Jiřího Kajínka, anebo jeho fanynek,“ řekla Blesk.cz mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Ani jedné z nich ale dosud nebylo vyhověno.

Ministra Roberta Pelikána (ANO) přitom Miloš Zeman v tomto případě odsunul na druhou kolej. Milost se chystá udělit bez žádosti jen na základě svého rozhodnutí.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ví o milosti pro Kajínka několik dní:

Video  Robert Pelikán o milosti pro Kajínka  - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička

Pravomoc vzdát se své kompetence udělit milost umožnil Zemanovi podle ústavního právníka Jana Wintra trestní řád, který je starší než novodobá ústava. „Toto rozhodnutí Miloše Zemana nemůže mít sílu limitovat rozhodnutí prezidenta udělovat milost,“ řekl Witr v rozhovoru pro Blesk.cz.

Jinými slovy, i když se Zeman své výsady udělovat milosti v minulosti vzdal, bylo to vlastně jen na oko a z ústavy mu tato pravomoc i dál zůstala. „V zásadě nemůže prezident své pravomoci přenášet na někoho jiného, ale trestní řád připouští v tomto případě výjimku,“ upřesnil ústavní právník Winter.

Jak šel čas s vězněm Kajínkem. Od vraždy až po milost od Zemana:

Video  Případ Kajínek přehledně: Vražda, útěk, doživotí a milost od Zemana  - Blesk TV

Milost pro Kajínka tak nemůže nikdo zpochybnit. „Miloš Zeman tak jen zpochybňuje své veřejné vyhlášení v době, kdy premiéra kárá za nedodržování jeho vlastních závazků plynoucích z koaliční smlouvy,“ dodal politolog Kubáček.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

..krakonos500 ( 17. května 2017 06:17 )

Zeman porušil slib... a koho to překvapuje? Kchunda sem, kchunda tam...

joudajoudovy ( 17. května 2017 06:08 )

to se kritikum nehodi. na jednu stranu amiky vzyvaji ale jednali se o dukazy, ktere jim nejdou pod fousy, tak je neprijimaji. oni budou zapirat i jejich veznice. http://zpravy.idnes.cz/nove-americke-veznice-pro-teroristy-budou-horsi-nez-guantanamo-pw z-/zahranicni.aspx?c=A090606_1202820_zahranicni_pin

joudajoudovy ( 17. května 2017 06:02 )

blivaci hodnotitele? a co amnestie havla pro sve kamarady a klause pro mafiany? havel http://www.czechfreepress.cz/vase-free-zona/uplynulo-ctvrtstoleti-od-zlocinne-hav lovy-prezidentske-amnestie.html klaus http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Nadac ni-fond-proti-korupci-Amnestie-Vaclava-Klause-posedme-463046

rentierskej ( 17. května 2017 00:26 )

nikomu NORMÁLNÍMU jistě není jedno, že amnestii dostal ODSOUZENÝ DVOJNÁSOBNÝ VRAH. (nikdo totiž z bulváru nemá/me dost info, na základě kterých to DOŽIVOTÍ kajínek dostal). NORMÁLNÍ lidi děsí, že řádně ODSOUZENÝ VRAH se najednou může producírovat na svobodě. nelze se pak divit, že ani lidé nemají úctu k zákonům a justici, když si z toho samého dělá "pr/del" i samotný president republiky).

fotrpjotr ( 17. května 2017 00:02 )

Kulisák toho nasliboval a minimum splnil.

Zobrazit celou diskusi
Další videa