Podle BBC by se portrét zakladatele čínské komunistické strany mohl dostat díky některému z místních sběratelů umění do Číny.

Jeden z nejvýraznějších představitelů pop-artu Andy Warhol vytvořil sérii Maových portrétů na základě fotografie tohoto komunistického vůdce, která byla otištěna v Maově Rudé knížce. Tato sbírka politických myšlenek Mao Ce-tunga byla symbolem čínského komunismu a během Maova režimu bylo de facto povinností každého občana Číny tuto knížku vlastnit a nosit při sobě. Vydána jich byla více než miliarda.

Warhol udělal u portrétu Maa 200 verzí

Warhol zahájil práci na Maových portrétech v roce 1972 a nakonec vytvořil téměř 200 verzí. Společně s obdobnou sérií portrétů herečky Marilyn Monroeové a s obrazy plechovek Campbellovy polévky se Maovy portréty řadí k nejslavnějším Warholovým dílům.

Obraz, který bude nabídnut v aukci 2. dubna v hongkongské pobočce aukční síně Sotheby's, koupil jeho současný vlastník v Londýně v roce 2014 za 7,6 milionu dolarů.

Warholovy portréty Mao Ce-tunga zůstávají do dneška v Číně citlivým tématem. Když se v roce 2013 konala rozsáhlá Warholova výstava v Číně, Maovy podobizny na ní nebyly. Čínská média tehdy uvedla, že není zřejmé, zda tyto pestrobarevné obrazy jsou výrazem respektu k Maovi, nebo vyjadřují pohrdání.

Přesto je podle BBC možné, že obraz koupí právě některý z čínských sběratelů, kteří se stále více zajímají o západní umění. V současné době prý čínští investoři tvoří pětinu světových kupců uměleckých předmětů.

Takto to vypadá na pražské výstavě známého popartového umělce:

Video
délka: 00:51

Výstava Andyho Warhola v Praze se rozšířila o rodinné dokumenty. Daniel Vitouš

Fotogalerie
17 fotografií