Pirka Zemanovo chování udivuje zejména proto, že současný prezident je podle něj inteligentní člověk, a tak mu není jasné, proč se tak ničí. Hlavně kouřením. Zeman si rád zapálí všude, kde to jde – i ve vládním leteckém speciálu – což je podle Pirka špatně. Vše podle něj naznačuje tomu, že pokud by vykonával jiné zaměstnání, byl by v invalidním důchodu.

Zemana ale v tuto chvíli podle Pirkova názoru nemá nikdo šanci porazit. Drží si přízeň lidí z malých vesnic, což se složitě překonává.

„Lékař, který hodnotí zdravotní stav na dálku, by měl vrátit diplom. Je to hluboce neprofesionální a mimořádně neetické,“ uvedl pro Blesk.cz z Hanoje hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

O Zemanovi, kouření a migraci mluvil Pirk pro Info.cz:

Video
délka: 30:51
1080p 720p 360p

Zeman patří do invalidního důchodu, neměl by kandidovat, říká kardiochirurg Pirk. INFO.cz

Pirk: Válka nebude, už nastala

Slavný kardiochirurg mluvil i o jiných tématech, například migrační krizi a teroristických útocích v Evropě. V Česku ani cizině se zatím nebojí, ale uznává, že nastaly krušné časy. Dokonce současný stav pojmenoval jako regulérní válčení. „Všichni se mě vždycky ptají, jestli přijde válka. Já na to odpovídám, že válka nebude, protože už tu je,“ řekl Pirk v rozhovoru.

Není mu jasné, proč si Evropa do svých útrob pouští lidi, jejichž identitu ani původ nezná. Zda za klid v Česku mohou politici nebo fakt, že naše země nikoho nezajímá, si není jistý. Proti migraci obecně ale nic nemá – Vietnamci a Ukrajinci jsou podle něj pozitivní příklady – o lidech z Blízkého východu ale říká, že nemají touhu dodržovat naše zákony. 

České zdravotnictví by potřebovalo pár změn

Nechyběl ani komentář ke zdravotnímu stavu Čechů. Na zákaz kouření si podle jeho názoru lidé zvyknou rychle, jen teď se z toho dělá velká věda. Problémem ale zůstává vysoká konzumace piva, které obsahuje mnoho kalorií a na srdce vyvíjí zátěž. Oba dva faktory přispívají k nejčastější příčině smrti v Česku – ischemické chorobě srdeční.

Zeman je na tom se zdravím tak špatně, že jej na focení v Číně museli přivézt na golfovém vozíku:

Video
délka: 00:46

Prezidenti Číny a Ruska čekali, až přijede Zeman. Kvůli bolesti nohou ho dopravili na vozíku. CCTV, Blesk.cz

Možnou cestou by proto mohlo být dražší zdravotní pojištění pro rizikové skupiny obyvatel, jako jsou kuřáci nebo obézní lidé. V tuto chvíli je to ale podle Pirka téma daleké budoucnosti. Mnohem urgentněji by v tuto chvíli bylo třeba podle kardiochirurga zavést možnost příplatku za lepší zdravotní péči, což aktuálně nejde. „Je to diskriminace bohatých pacientů,“ tvrdí doktor. 

Jan Pirk patří mezi nejvýznamnější české kardiochirurgy. Od roku 1995 je přednostou kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), k čemuž aktivně operuje – zvládá až 220 operací ročně. 

VÍCE ČTĚTE ZDE

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
11 fotografií