„Nebezpečí vzniklo nedodržením postupů před opětovným připojením opraveného vodovodního řadu do sítě. Škoda způsobená touto situací nebyla dosud vyčíslena. Událost jsme prošetřovali od konce loňského května, obvinění padla v těchto dnech,“ sdělil Hulan, který poukázal na to, že věc si vyžádala vypracování značného množství znaleckých posudků z různých oborů.

Obyvatelé Dejvic a Bubenče loni zůstali bez pitné vody od 24. do 28. května. Kvůli vodě kontaminované bakteriemi a viry onemocnělo 4144 lidí, z toho 33 skončilo se střevními potížemi na nemocničním lůžku. Hygienici poté nařídili plošné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A. Podle radnice Prahy 6 se odstávka vody dotkla 18 tisíc obyvatel, původní odhady hovořily o 32 tisících.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) měsíc po události uvedly, že kontaminaci nezpůsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene, jak se nejprve spekulovalo, ale průsak z kanalizace.

Sondy odhalily nestandardní křížení vodovodního a kanalizačního řadu, které porušovalo normu, podle níž musí být kanalizační potrubí uložena pod vodovodním. Kanalizace pochází z roku 1925, vodovod byl pod ni uložen v roce 1960. O křížení prý nebyla žádná zmínka ani v projektové dokumentaci, ani v mapách.

Podle PVK zřejmě vodovod i kanalizaci poškodily nedaleké stavební práce, mimo jiné stavby tunelového komplexu Blanka a developerského projektu Royal Triangle, a v poškozených místech se pak voda smísila. Stavaři to ale už dříve odmítli.

Připomeňte si, jak to loni v Dejvicích vypadalo:

Fotogalerie
27 fotografií