Vánoční klasika z dílny filmového mága Václava Vorlíčka byla natočená v roce 1973 a i po více než 40ti letech ji každý rok sleduje více než 2 miliony českých diváků. Pohádka, která vznikla v koprodukci s NDR, ale zabodovala třeba i ve Skandinávii. V roce 2005 vyšla v Norsku na DVD a hned první týden se prodalo více než 21 tisíc kusů. Zvláštní poetické kouzlo dávají filmu zimní exteriéry, natáčené v okolí zámku Moritzburgu v Německu, v okolí hradu Švihova a v krajině mezi Klatovy a Železnou Rudou. K tomu přidejte hudbu Karla Svobody a vánoční atmosféra je úplná.

Zajímavosti z natáčení

1. Popelka se měla natáčet už v roce 1972, ministerstvo kultury i celý mocenský aparát se ale postaraly o pozastavení, protože v tomto čase právě probíhala komunistická mašinérie, která se pokoušela existenčně zničit autora scénáře, Františka Pavlíčka. Ten nakonec nesměl být uveden v titulcích, kde jeho místo nahradila Bohumila Zelenková.

2. Mráz byl během natáčení tak silný, že kamera musela po každém záběru do autobusu, aby nezmrzla. Ukrutná zima potrápila i koně Ibrahima (Juráška), který prochladl a trpěl kašlem, kterého se po zbytek života nezbavil. Dožil se 22 roků.

3. Kostýmy byly původně šity pro natáčení v teplém počasí, protože se ale natáčelo v zimě, musela například Libuše Šafránková v závěrečné scéně cválat na koni v lehoučkých šatech při teplotě -21°C. A ve scénách, kdy se princové honí s Popelkou v zasněženém lese, herci uvízli hluboko ve sněhu, a celý štáb jim musel předem prošlapat a upěchovat cestičky. Kamery se následně umísťovaly tak, aby nebyly viditelné.

4. Do zasněžených lesů přijížděl jednou denně vojenský obrněný transportér, který hercům přivezl cisternu horkého čaje, což bylo jejich jediné „teplé jídlo“ za celý den. Pil se z plastových kelímků, které se teplem rozpouštěly, a Libuše Šafránková po natáčení prozradila, že si tak dobře zavoskovala žaludek, že ani nebyla hladová.

5. Tanec princezny Droběny  v podání Heleny Růžičkové při kterém nese bezmocného prince v náručí, byl náhlou improvizací.

6. Aby sova Rozárka mrkla, musel ji režisér Vorlíček zespoda šťouchnout špejlí do zadku.

Herecké obsazení

Popelka                    Libuše Šafránková

Princ                         Pavel Trávníček (kvůli jeho moravskému přízvuku ho dabuje Petr Svojtka)

Macecha                    Carola Braunbock

Nevlastní sestra Dora  Dana Hlaváčová

Čeledín Vincek           Vladimír Menšík

Král                           Rolf Hoppe

Královna                    Karin Lesch