Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Vášnivý kuřák Kubera řídí Teplice 24 let. Svou pozici ve volbách ještě posílil

Teplicím od roku 1994 vládne Jaroslav Kubera a ODS, kdo primátora vyzve letos?
Teplicím od roku 1994 vládne Jaroslav Kubera a ODS, kdo primátora vyzve letos?  (Autor: Profimedia)
Autor: mah, ČTK - 
6. října 2018
20:40

Teplicím již 24 let vládne Jaroslav Kubera z ODS a volby ovládl i letos. Ohrozit se ho pokusil europoslanec, který na ruské pozvání jezdí na okupovaný Krym, nebo bývalý mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Zdeněk Pešek – SPOZ (0,76 % 9. místo)

Zemanovci v Teplicích nedosáhli ani na jedno procento hlasů.

Zdeněk Kettner – SPD (7,72 % - 4. místo)

SPD v Teplicích získala necelých osm procent hlasů, což by straně mělo přinést dva mandáty v zastupitelstvu.

SPD si za lídra pro komunální volby vybrala učitele Zdeňka Kettnera. Strana v Teplicích slibuje rozšíření kamerového systému či zastropování počtu kasin na území města, MHD zdarma pro seniory nad 65 let nebo více kulturních akcí.

Radka Růžičková – ČSSD (3,79 % - 7. místo)

ČSSD se v Teplicích propadla o přibližně 6,5 procenta hlasů a přijde tak o tři zastupitele, které v zastupitelstvu měla.

ČSSD vedla do voleb náměstkyně primátora Jaroslav Kubery (ODS) Radka Růžičková. Ta má na magistrátu na starosti školství, kulturu a sport, sociální věci a zdravotnictví.

Jakub Mráček – Volba Pro! Teplice (26,23 % - 2. místo)

Volba Pro Teplice díky svému zisku bude ve městě druhou největší stranou. Díky zisku více než jedné čtvrtiny hlasů by podle propočtů měla získat osm mandátů.

Volba Pro! Teplice je koalicí nezávislých kandidátů Zelených, KDU-ČSL a TOP 09. Do voleb ji vedl lidovec Jakub Mráček. Koalice pak šla do voleb s tím, že městu posledních 150 let chybí jasná vize, zatímco ona pro Teplice má jasnou vizi.

Cílem Volby Pro! Teplice je udělat z Teplic moderní lázeňské město. Toho by ráda dosáhla například zavedením funkce městského architekta, regulačním plánem pro historické centrum, který by podpořil jeho doplnění a zahuštění, nebo zřízením analitického oddělení, které by hledalo následováníhodné příklady v jiných městech.

Zároveň by ve městě rádi zastavili hazard, zřídili komunitní centrum pro seniory nebo se pokusili vyřešit problém s bezdomovectvím tak, aby lidé z Teplic přestali odcházet.

Jaromír Kohlíček – KSČM (6,21 % - 5. místo)

Komunisté ve městě před čtyřmi lety získali necelých 10,5 procenta hlasů. Současný výsledek pro ně znamená propad a ztrátu jednoho zastupitele.

Za komunisty se Kuberu pokusil sesadit z postu primátora europoslanec Jaromír Kohlíček. Ten je městským zastupitelem od roku 1998. Kromě toho byl mezi lety 1998 až 2004 poslancem Poslanecké sněmovny.

Do Evropského parlamentu se poprvé dostal v roce 2004 a svůj mandát obhájil i v roce 2009. V zatím posledních volbách do Europarlamentu neuspěl, jelikož ho díky preferenčním hlasům přeskočil Miloslav Ransdorf, a znovu se do něj tak vrátil jako náhradník poté, co Ransdorf na konci ledna 2016 zemřel.

V létě se Kohlíček společně s několika dalšími politiky a aktivisty zúčastnil návštěvy Ruskem anektovaného Krymu.  To kritizovalo ukrajinské ministerstvo zahraničí, které návštěvu označilo za nezákonnou a Kohlíčka označilo za „politika se sníženým prahem politické hygieny“, které podle ukrajinské strany Rusko hledá po celém světě, aby s jejich pomocí ospravedlnilo své zločiny.

Jaroslav Kubera – ODS (29, 32 % - vítěz)

Své pozice za ODS obhájil politický matador Jaroslav Kubera. Strana pod jeho vedením získala necelých třicet procent hlasů a oproti výsledku z před čtyř let si ještě polepšila. Díky tomu se mohou občanští demokraté těšit na větší zastupitelský klub. Na magistrát jich zamíří devět místo současných osmi.

Kubera v čele Teplic stojí již od roku 1994. Kromě toho je zároveň dlouhodobým senátorem za ODS. Do horní komory parlamentu se probojoval ve druhých senátních volbách, které se v Teplicích konaly v roce 2000 a zatím nenašel nikoho, kdo by ho ve volbách porazil.

Patří zároveň ke kritikům EU a jednomu z nejhlasitějších odpůrců zákazu kouření v restauracích, sám je totiž náruživým kuřákem.

ODS ve městě pro příští volební období slibuje například výstavbu letní plovárny, stavbu nových parkovacích domů či nových cyklostezek. Občanům rovněž slibuje novou mateřskou školu nebo zmodernizovaný Dům kultury.

Jiří Štábl – ANO (18,46 % - 3. místo)

Hnutí Ano premiéra Andreje Babiše v Teplicích posílilo. Stačilo to ovšem pouze na finální třetí místo, což by mu mělo přinést pět zastupitelských mandátů.

Jiří Štábl má bohaté zkušenosti s veřejným vystupováním. Externí komunikaci se věnoval v České spořitelně a kromě toho působil jako tiskový mluvčí a vedoucí odboru marketingu a komunikace v Dopravním podniku hlavního města Prahy odkud přešel na obdobnou pozici v další společnosti ve vlastnictví hlavního města – Technologie hlavního města Prahy.

V Teplicích by ANO rádo zajistilo vyšší bezpečnost především v lokalitách Trnovany a Prosetice. Toho by chtělo dosáhnout prací na prevenci kriminality, omezením hazardu a zajištěním většího počtu policistů v ulicích.

Kromě toho by hnutí chtělo zajistit koncepční a systémovou dopravu ve městě a to jak revizí struktury MHD, tak dobudováním cyklostezek nebo výstavbou nových parkovacích míst.

Michal Kasal – Pro Zdraví a Sport (5,96 % - 6. místo)

Pro Zdraví a Sport ve volbách sahalo po šesti procentech. V novém zastupitelstvu se tak stane nejmenší stranou, kterou bude zastupovat jediný člověk

Sdružení Pro Zdraví a Sport vedl do voleb zastupitel Teplic Michal Kasal, podle propočtů by se ovšem zastupitelem měl stát Tomáš Hrubý, který kandidoval z druhého místa kandidátky. Mezi největší priority, které sdružení prezentuje na své stránce na Facebooku, patří zavedení MHD zdarma a boj s nepořádkem ve městě.

Pavel Svoboda – Za obnovu Teplic jaké jsme znali (1,54 % - 8. místo)

Subjekt za obnovu Teplic Jaké jsme znali dostal bez jednoho pět tisíc hlasů. To ovšem představuje pouze lehce přes půl druhého procenta a žádné zastupitele tak mít nebude.

Kandidátka Za obnovu Teplic jaké jsme znali je koalicí strany Patrioti ČR a Českého hnutí za národní jednotu. V měsíčníku Trefa, který lídr kandidátky Pavel Svoboda vydává, kritizují proevropské směřování současné politiky a zároveň vedení města za to, že nedostatečně využívá Evropské dotace.

Výsledky komunálních voleb v Teplicích najdete ZDE

Doporučujeme
vagin-analev ( 6. října 2018 22:12 )

To je tak když politik jako pan Kubera s ODS je normální člověk. Závidím.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa