Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Kladna v komunálních volbách 2022

Historická radnice v Kladně
Historická radnice v Kladně  (Autor: Profimedia)
Autor: mah, ČTK - 
2. září 2022
14:09

V Kladně bude ve volbách 2022 obhajovat vítězství Volbra pro Kladno s lídrem Milanem Volfem, který je se v roce 2020 vrátil do pozice primátora. Vyzve jej osm dalších zájemců o primátorský řetěz, v roce 2020 odvolaný Dan Jiráček mezi nimi ovšem chybí. Poslední volby v Kladně ovládla Volba pro Kladno, která ovšem původně skončila v opozici, Do čela magistrátu se tak Milan Volf vrátil až v roce 2020, poté co byl odvolán Dan Jiránek (ODS). Volf přitom jako primátor působil již dvakrát předtím. Podívejte se, kdo jej chce vyzvat v komunálních volbách 2022.

Kandidáti na primátora Kladna 2022

Kandidát

Volební strana

Milan Volf

Volba pro Kladno

Leoš Stránský

ODS

Roman Hájek

Opravíme Kladno (STAN a Piráti)

František Bureš

ANO

Jiří Kunc

Koalice pro Kladno (ČSSD a Zelení)

Petr Soudek

Společně pro Kladno (TOP 09 a KDU-ČSL)

Vladimír Moucha

KSČM

Václav Bosel

SPD

Jaroslav Pelc

Přísaha

Milan Volf (Volba pro Kladno)

Milan Volf by se svou Volbou pro Kladno rád obhájil vítězství z komunálních voleb 2018. Primátorem města se ovšem stal znovu až dva roky po volbách, když byl nečekaně odvolán primátor Dan Jiránek, který na magistrátu vedl širokou koalici.

Milan Volf má za sebou bohaté zkušenosti s komunální politikou. Do zastupitelstva byl poprvé zvolen roku 1998 za ODS a rovnou byl zvolen starostou, o dva roky později, když se Kladno stalo statutárním městem, stal se jeho prvním primátorem. Post obhájil i v komunálních volbách 2002. V roce 2004 ovšem rezignoval na své funkce, když byl vzat do vazby kvůli obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Soud jej nakonec po pěti letech zprostil obžaloby. V roce 2010 založil politickou stranu Volba pro Kladno, se kterou hned znovu kandidoval. V komunálních volbách 2010 se vrátil do zastupitelstva, ale Volba pro Kladno skončila v opozici. V komunálních volbách 2014 Volba pro Kladno vyhrála a Volf se díky tomu znovu stal primátorem. V roce 2018 ovšem musel předat primátorský řetěz na dva roky Danu Jiránkovi z ODS, který zvládl sestavit koalice bez vítězné Volby pro Kladno. Volf se ovšem stal primátorem znovu, když v roce 2020 došlo k nečekanému Jiránkovu odvolání.

Leoš Stránský (ODS)

ODS by měla ráda v čele Kladna svého člověka. Představitelé strany totiž s přestávkami strávili v čele města přes dvacet let. Posledním primátorem byl Dan Jiránek v letech 2018 až 2020. V komunálních volbách občanští demokraté sází na známou tvář světově uznávaného filmového kaskadéra Leoše Stránského, který nahradí dlouholetého lídra Dana Jiránka.

Pro Leoše Stránského jde o první vážnou zkušenost s komunální politikou. Za ODS sice kandidoval již v komunálních volbách v letech 2014 a 2018, ovšem z míst na konci kandidátky, takže do zastupitelstva zvolen nebyl.

Roman Hájek (Opravíme Kladno)

Pro společnou koalici se v Kladně rozhodli zástupci STAN a Pirátů. Kandidátku se jménem Opravíme Kladno povede do komunálních voleb 2022 Roman Hájek (Piráti). Pro Piráty půjde ve městě o první účast v komunálních volbách. Pro zástupce STAN pak jde o novou koalici, před čtyřmi lety byli totiž na kandidátce s názvem Kladeňáci společně se zástupci TOP 09 a KDU-ČSL.

František Bureš (ANO)

Hnutí ANO sestavilo svoji kandidátku v komunálních volbách zatím dvakrát. Jak v roce 2014, tak o čtyři roky později skončilo na čtvrtém místě. Tento výsledek se pokusí zlepšit předseda místní organizace hnutí František Bureš.

František Bureš za hnutí kandidoval i ve dvou předchozích volbách, ani jednou se ovšem do zastupitelstva nedostal.

Jiří Kunc (Koalice pro Kladno)

Koalice pro Kladno sdružuje v komunálních volbách 2022 ČSSD a Zelené. V jejím čele se objeví Jiří Kunc.

Ten se do zastupitelstva poprvé dostal ve volbách v roce 2002 a až do roku 2010 svůj mandát pokaždé obhájil. Ve volbách roku 2014 nekandidoval a na kandidátku se vrátil až v roce 2018, tehdy ovšem ČSSD ve městě neuspěla a se ziskem méně než 4 procent hlasů skončila mimo magistrát.

Petr Soudek (Společně pro Kladno)

Kandidátka Společně pro Kladno sdružuje představitele TOP 09 a KDU-ČSL. Do komunálních voleb 2022 ji vede Petr Soudek.

Soudek se v minulosti dostal do zastupitelstva Kladna dvakrát. Poprvé v roce 2010 na kandidátce TOP 09 a podruhé v komunálních volbách 2018, kdy se jeho jméno objevilo na kandidátce se jménem Kladeňáci.

Vladimír Moucha (KSČM)

KSČM vede do komunálních voleb 2022 Vladimír Moucha.

Ten se za stranu na magistrát dostal poprvé v roce 2006, komunistické kandidátky ve městě vede od roku 2010, v letošním roce se tak o post primátora uchází již počtvrté.

Václav Bosel (SPD)

SPD vede do komunálních voleb 2022 v Kladně Václav Bosel.

Jaroslav Pelc (Přísaha)

Přísahu do komunálních voleb 2022 v Kladně povede Jaroslav Pelc.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa