Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, bouřka 20°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Frýdku-Místku v komunálních volbách 2022

Frýdek-Místek
Frýdek-Místek  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
23. srpna 2022
09:10

Ve Frýdku-Místku se v komunálních volbách 2022 utká o post primátora devět lidí. Kandiduje tak o dva subjekty méně než před čtyřmi lety. Svou funkci se pokusí obhájit primátor Petr Korč za hnutí Naše Město F-M. Podívejte se, kdo další kandiduje ve Frýdku-Místku na primátora.

Kandidáti na primátora Frýdku-Místku 2022

Kandidát

Volební strana

Tomáš Krpel 

SPD

Petr Korč

Naše Město F-M

Marcel Sikora

Spolu (KDU-ČSL, ODS a TOP 09)

Radovan Hořínek

ANO

Zdeněk Stolař

Frýdečané a Místečané

Petra Obíralová

Demokratická strana zelených

Jakub Tichý

Piráti

Michal Pobucký

Přátelé FM

Ivan Vrba

KSČM

Tomáš Krpel (SPD)

Hnutí SPD povede v komunálních volbách 2022 zastupitel Tomáš Krpel.

Ten se do zastupitelstva Frýdku-Místku dostal poprvé v roce 2018, kdy byl trojkou kandidátky SPD.

Petr Korč (Naše Město F-M)

Za hnutí Naše Město F-M bude obhajovat místo primátora Petr Korč.

Ten je v zastupitelstvu pouze od minulých komunálních voleb. V pozici primátora je pak ještě kratší dobu. Stal se jím až v roce 2021, kdy se ve městě rozpadla stará koalice.

Marcel Sikora (Spolu)

Podobně jako před rokem při volbách do Poslanecké sněmovny se i v komunálních volbách 2022 ve Frýdku-Místku spojí KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Do čela společné kandidátky se postavil lidovec Marcel Sikora. Ten v současnosti zastává funkci náměstka primátora. Mimo komunální politiku pak od roku 2020 vykonává i mandát zastupitele Moravskoslezského kraje.

Do zastupitelstva Frýdku-Místku se poprvé pokusil dostat už v roce 2010,  tehdy ovšem nebyl úspěšný. Poprvé byl zvolen zastupitelem v roce 2014, kdy kandidoval z druhého místa kandidátky lidovců. V roce 2017 se dostal i do vedení města. V komunálních volbách před čtyřmi lety svůj mandát obhájil a ve stejném roce se stal i náměstkem primátora.

Radovan Hořínek (ANO)

Hnutí ANO se rozhodlo, že nebude měnit lídra své kandidátky. Do komunálních voleb je tak ve Frýdku-Místku opět povede náměstek primátora a krajský zastupitel Radovan Hořínek.

Hořínek za hnutí ANO poprvé v komunálních volbách kandidoval v roce 2018 jako lídr kandidátky. Po volbách se stal náměstkem primátora města.

Zdeněk Stolař (Frýdečané a Místečané)

Kandidátka Frýdečané a Místečané sdružuje v komunálních volbách 2022 jenom tři kandidáty. V jejím čele stojí bývalý starosta Zdeněk Stolař.

Ten se v komunální politice pohybuje dlouhodobě. Poprvé byl do zastupitelstva Frýdku-Místku zvolen v roce 1994 za Občanskou demokratickou alianci. Mezi lety 1998 a 2002 zastával dokonce pozici starosty. Ve volbách 2002 ovšem ze zastupitelstva vypadl. Znovu byl zvolen za hnutí Nezávislí v roce 2006. O čtyři roky později ovšem ze zastupitelstva znovu vypadl a zatím se mu nepodařilo být znovu zvolen. Kandidátku Frýdečané a Místečané vede od roku 2014.

Petra Obíralová (Demokratická strana zelených)

Na kandidátce Demokratické strany zelených pro komunální volby 2022 ve Frýdku-Místku jsou uvedeny jen dvě jména. Prvním z nich je Petra Obíralová.

Pro tu jde o první kandidaturu do zastupitelstva Frýdku-Místku.

Jakub Tichý (Piráti)

Piráty vede do komunálních voleb 2022 ve Frýdku-Místku zastupitel města Jakub Tichý.

Ten byl kandidátem na primátora Pirátů i v roce 2018, kdy zároveň poprvé kandidoval do zastupitelstva Frýdku-Místku.

Michal Pobucký (Přátelé FM)

Jméno Přátelé FM vybrala pro svou kandidátku ČSSD. Do jejího čela se postaví bývalý primátor Frýdku-Místku, současný městský a krajský zastupitel Michal Pobucký.

Ten je členem zastupitelstva od roku 2006, kdy byl poprvé zvolen na kandidátce Sociální demokracie. V letech 2006–2012 a 2014–2015 zastával post náměstka primátora. Celé město dokonce dvakrát vedl. Poprvé se stal primátorem mezi lety 2012–2014, podruhé vydržel ve funkci déle mezi lety 2015–2021.

Ivan Vrba (KSČM)

KSČM vede do komunálních voleb 2022 dlouholetý městský zastupitel Ivan Vrba.

Ten byl poprvé zvolen do zastupitelstva už v roce 1998 a od té doby pokaždé mandát obhájil. Několikrát byl rovněž kandidátem strany na primátora konkrétně v letech 2002, 2010 a 2014.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa