
Děčínskou primátorku politika znechutila. Ve městě tak vyhrálo ANO s jejím nástupcem

Děčínskou primátorku Marii Blažkovou (za ANO) vedení města znechutilo politikaření a rozhodla se, že svou pozici obhajovat nebude. Vítězství pro ANO tak uhájil Jaroslav Hrouda. Ten má silnou pozici pro vyjednávání o budoucí koalici. Hnutí totiž získalo takřka dvojnásobný počet hlasů, než druhá Volba pro Děčín.
Vladislav Raška – Náš Děčín (14,12 % - 3. místo)
Náš Děčín ve volbách vybojoval třetí místo. Podle přepočtu by tak měl získat čtyři mandáty. V čele kandidátky stál Vladislav Raška.
Ten má s řízením Děčína bohaté zkušenosti. V dresu ODS byl osm let jeho primátorem. Strana pod jeho vedením dokonce zažila největší úspěchy, když v roce 2006 získala v zastupitelstvu nadpoloviční počet mandátů.
Na jaře 2016 ovšem regionální Deník informoval o tom, že dlouhodobý člen ODS stranu po 25 letech opouští. Do letošních voleb tak vede kandidátku Náš Děčín, na které jsou nestraníci navržení hnutím PRO Zdraví a Sport a STAN.
Volby ve statutárních městech
Praha Brno Ostrava Plzeň Ústí nad Labem Liberec Opava Pardubice České Budějovice Karlovy Vary Hradec Králové Zlín Jablonec nad Nisou Kladno Jihlava Olomouc Chomutov Děčín Frýdek-Místek Havířov Most Teplice Karviná Prostějov Mladá Boleslav
Sledujte volební dění v podrobném ONLINE zpravodajství na Blesk Zprávy
Voličům pak sliboval profilaci škol a podporu alternativního školství, tak aby si rodiče mohli vybrat, která škola je pro jejich dítě nejvhodnější, výstavbu víceúčelové haly se zázemím pro různé sporty, řešení dálničního přivaděče nebo to, že by zastupitelé za Náš Děčín nerozhodovali o velkých investicích bez vyjádření obyvatel.
Tomáš Brčák – ODS (6,5 % - 6. místo)
ODS ve volbách získala pouze 6,5 procenta hlasů. Na magistrátu Děčína tak bude mít pouze dva zastupitele.
Nástupcem Rašky v čele kandidátky občanských demokratů se stal Tomáš Brčák. Ten na děčínskou kandidátku přizval i několik členů Svobodných. Dohromady tak podle Brčáka ODS nabízí voličům tým plný kreativních lidí, který dokáže změnit směr ubírání se města.
Arnošt Špaček – ČSSD (5,96 % - 8. místo)
Sociální demokraté ve volbách ztratili v podstatě všechny pozice. Zatímco v minulých volbách jim zisk 19 procent přinesl 6 míst v zastupitelstvu, nově budou mít zastupitele jediného.
ČSSD vedl do voleb v Děčíně advokát Arnošt Špaček. Spolu s ním by ovšem chtěl obhájit svůj post zastupitele i místopředseda ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna, který kandiduje ze třetího místa kandidátky. Společně s ním do voleb jde i jeho poslanecká asistentka Dana Jirchářová, která kandiduje ze čtvrtého místa.
Jediný mandát sociálních demokratů ovšem nepřipadl nikomu z nich. Díky velkému počtu hlasů Špačka přeskočil Václav Němeček, který kandidoval z druhého místa.
Václav Šenkýř – KSČM (6,07 % - 7. místo)
KSČM přišla v letošních volbách přibližně o třetinu hlasů. Stejným poměrem se tak sníží počet komunistických zastupitelů. Místo tří jich v novém zastupitelstvu budou sedět dva.
KSČM šla do voleb v čele s Václavem Šenkýřem. Ten zůstane zastupitelem města i v příštím volebním období.
Ivana Poschová – SPD (5,41 % - 9. místo)
SPD si v Děčíně vybrala za jedničku ředitelku speciální mateřské školky Vilík Ivanu Poschovou, ta se díky zisku necelých pěti a půl procenta zároveň stane jedinou zastupitelkou strany na Magistrátu.
Jaroslav Hrouda – ANO (27,98 % - vítěz)
ANO v Děčíně uhájilo své pozice. V novém zastupitelstvu by podle přepočtu mělo mít dokonce dva mandáty navíc. Jisté ovšem je, že se ve městě změní primátor.
Primátorka Marie Blažková totiž do dalších voleb nešla. Ještě na začátku roku se přitom zdálo, že kandidátku hnutí premiéra Andreje Babiše povede i letos. Vyplývalo to z její odpovědi ČTK v polovině února. Nakonec ovšem otočila a odstoupila.
V rozhovoru pro iDnes vysvětlila, že pro ni politika byla zajímavou zkušeností a správa města ji bavila, vadilo jí ovšem politikaření i to, že u obyvatel podle ní mají často větší úspěch populistická hesla než výsledky práce.
V čele kandidátky tak nakonec stanul Jaroslav Hrouda, který by chtěl ve vedení města zúročit 21 let zkušeností z vysokého managementu.
Jan Šmíd – Piráti (8,87 % - 4. místo)
Piráti v Děčíně získali necelých devět procent hlasů. Díky tomu by měli mít v zastupitelstvu jistá dvě místa.
Piráty do voleb vedl nestraník Jan Šmíd. Ten v současnosti pracuje jako vyšetřovatel Národní centrály proti organizovanému zločinu. U policie pracoval i předtím, devět let působil na Oddělení hospodářské kriminality. Kromě toho se podílí na chodu občanského sdružení Artczech.com.
Milan Rosenkranc – Změna pro Děčín (8,12 % - 5. místo)
Koaliční kandidátka ve městě získala lehce přes osm procent hlasů. Díky tomu bude mít v zastupitelstvu dva představitele.
Společnou kandidátku TOP 09 a KDU-ČSL vede do voleb člen prvně jmenované strany Milan Rosenkranc. Po případném úspěchu ve volbách by se chtěl se svými kolegy zasadit o zákaz hazardu ve městě, úpravu náplavek či dokončení sítě cyklostezek.
Pavla Vacková – Severočeši Děčín (2,95 % - 10. místo)
Severočeši Děčín jsou jedinou stranou, která se ve městě do zastupitelstva neprobojovala. K zisku mandátu jí chybělo 2,05 procenta hlasů.
Kandidátku Severočeši Děčín vedla členka Alternativy pro Českou republiku Pavla Vacková. V případě úspěchu chtěla vyřešit kauzu tzv. Horskyho domů, vybudovat ve městě a na sídlištích nová parkovací místa, nebo snížit počet členů v představenstvu dopravního podniku.
Valdemar Grešík – Volba pro Děčín (14,12 % - 2. místo)
Volba pro Děčín ve volbách skončila sice na druhém místě, získala ale jen přibližně polovinu hlasů co vítězné ANO. Díky tomu bude mít v zastupitelstvu pouze 4 křesla.
Volbu pro Děčín vede do voleb náměstek primátorky Valdemar Grešík. Jeho politické uskupení by rádo zvětšilo bytový fond města a zaměřilo se na tvorbu územního plánu. Kromě toho by rádi podpořili práci městského architekta.