Volební lístky: Jak si poradit s „plachtami“ pro výběr starostů?
Hlasovací lístky pro komunální volby mají v Česku zvláštní podobu. Místo toho, aby každá kandidátka byla na samostatném listu, jsou všechny kandidátky vytištěné na jediném hlasovacím lístku. Důvodem je volební systém, kdy voliči mohou volit zástupce více politických stran. Kdy je můžete čekat ve svých schránkách a co dělat, pokud byste obálku s hlasovacími lístky ztratili?
Účast 46 %
Kdy dostanete volebních lístky?
Tisk hlasovacích lístků zařizuje úřad, kde došlo k registraci kandidátních listin. Následně je na starostovi obce, aby zajistil rozeslání volebních lístků. Ty musí voličům přijít do poštovní schránky nejpozději 3 dny před zahájením voleb.
Společně s lístky přijde i informační leták, na kterém najdete rovněž informace k volbám, včetně adresy vaší volební místnosti.
Ztráta volebních lístků
Pokud ztratíte volební lístky, nic se neděje. Volební komise vám v takovém případě dá novou obálku s hlasovacími lístky. To samé platí i, pokud volební lístky zapomenete doma, nebo je poškodíte.
Jak upravit volební lístky?
Komunální volby jsou specifické tím, že jsou všechny kandidátky vytištěné na jednom volebním lístku. Důvodem je, že u komunálních voleb je možné takzvané panašování, tedy volba kandidátů více politických stran.
Upravovat volební lístek je nutné ve volební místnosti na místě k tomu určeném. Za plentou je třeba lístek vložit i do správné obálky. Modrá obálka, ve které hlasovací lístky obdržíte, totiž není volební obálkou. Tu dostanete od volební komise poté, co prokážete svou totožnost.
V komunálních volbách můžete volit buď jednu stranu, jednu stranu a k tomu určitý počet samostatných kandidátů, nebo jednotlivé kandidáty z různých politických stran. Aby to bylo možné, má každý volič ve volbách k dispozici tolik hlasů, kolik je míst v obecním zastupitelstvu. Upravit volební lístky tak lze třemi způsoby:
1. Volba strany
V případě, že chcete volit jednu konkrétní stranu, je úprava volebního lístku nejsnazší. U jména strany stačí dát do příslušného pole křížek. Následně je třeba dát volební lístek do úřední obálky a před volební komisí vhodit do zapečetěné urny.
Všechny vaše hlasy tak připadnou kandidátům dané strany v pořadí v jakém jsou uvedení na kandidátní listině. Pokud tak při komunálních volbách hlasujete pro jednu stranu, nejde udělit preferenční hlasy.
2. Volba jedné strany a kandidátů dalších stran
Tuto možnost můžete využít, pokud preferujete jednu stranu, ale zároveň byste v zastupitelstvu rádi viděli i někoho, kdo kandiduje za jiné uskupení. Začátek je stejný. Křížkem v poli vedle jména strany určíte svou preferenci pro danou stranu.
Kandidátům strany, kterou jste označili křížkem už další křížky nedávejte.
Rozdejte křížkem vedle jejich jména hlasy kandidátům dalších stran, pro které chcete hlasovat.
Při sčítání hlasů volební komise nejprve sečte hlasy pro jednotlivé kandidáty. Následně zbývající počet nerozdělených hlasů připadne kandidátům strany, kterou jste označili, podle jejich pořadí na kandidátní listině.
3. Volba jednotlivých kandidátů
Při volbě jednotlivých kandidátů rozdáváte křížky k jejich jménům. Je ovšem potřeba dávat si pozor. Pokud by někdo zakřížkoval více kandidátů, než kolik je míst v zastupitelstvu, kam je volí, bude hlas považován za neplatný.
Pokud rozdáte méně křížků, než kolik je míst v zastupitelstvu, vaše zbývající hlasy propadnou.
Neplatné volební lístky
Při upravování volebních lístků je třeba dát si pozor, abyste je nezneplatnili. Situace, kdy je volební lístek neplatný a je nutné ho vyřadit při sčítání hlasů, vyjmenovává zákon o volbách do zastupitelstev obcí v druhém odstavci § 41:
- na hlasovacím lístku není označen žádný kandidát, ani strana
- je křížkem vedle jejího jména vybrána více než jedna strana
- je křížkem vedle jeho jména vybráno více kandidátů, než kolik je voleno členů zastupitelstva
- pokud volební lístek nebyl vložen do úřední obálky
- pokud je volební lístek přetržen
- pokud je v obálce několik volebních lístků do téhož zastupitelstva
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.