Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Razie v proruské sektě: Ukrajinci udeřili na spolek vzývající i Putina! Působí také v Česku

Autor: Darina Jíchová - 
3. listopadu 2023
12:43

Ukrajinské tajné služby SBU ve spolupráci s policií eliminovaly „kriminální organizaci AllatRa, která prováděla protiukrajinskou činnost“, oznámila tento týden agentura Interfax-Ukraine. AllatRa se prezentuje jako náboženské hnutí se sídlem na Ukrajině, které působí v Rusku, slovanských zemích včetně Česka nebo i ve Spojených státech. Všeobecně je ale považováno za sektu. Ukrajinci se zaměřili hlavně na lídry organizace.

„Vícestupňová speciální operace v Kyjevě a dalších oblastech Ukrajiny vedla k zablokování podvratné aktivity více než 20 center této skupiny operující ve prospěch ruských speciálních služeb,“ uvedli ve čtvrtek zástupci SBU na platformě Telegram.

Podle SBU příslušníci sekty AllatRa pod rouškou „misijní práce“ ospravedlňovali ruskou ozbrojenou agresi a veřejně propagovali kremelskou ideu vytvoření „Svazu slovanských národů“ pod vedením Moskvy. „Obžalovaní měli své vlastní zastupitelské kanceláře v každém regionálním centru našeho státu. Tyto buňky AllatRa hromadně vyzývaly místní obyvatele, aby se připojili ke kultu a šířili myšlenky Kremlu,“ uvádí zpráva tajné služby.

SBU zdůraznila, že za účelem vyhledání podobně smýšlejících lidí a šíření proruských názorů si obžalovaní vytvořili vlastní kanál YouTube asi s půl milionem uživatelů. Podle zprávy rovněž organizátoři AllatRa spustili síť vlastních médií a internetových zdrojů, telegramových kanálů a stránek na sociální síti TikTok. „Zveřejňovali tam propagandistické ‚vzkazy‘ a videa, šířící prokremelské narativy prostřednictvím myšlenek takzvané ‚benevolentní společnosti‘,“ upřesnila ukrajinská zpravodajská služba.

Sekta mimo jiné vedla kampaň za to, aby ruští okupanti provedli masivní raketové a bombové útoky na civilní infrastrukturu ukrajinských měst. „Během vyšetřování byly získány nezvratné důkazy o vině účastníků AllatRa,“ shrnula SBU.

Sekta působí i v ČR

Podle vyšetřování lídři sekty nelegálně cestovali do zahraničí na jaře roku 2022 pomocí falešných dokladů o odhlášení z armády, v jedné z evropských zemí nadále na dálku spravovali svou zločineckou organizaci na Ukrajině. SBU nespecifikovala, o kterou evropskou zemi se jedná. Kromě Ukrajiny, Ruska či Běloruska se odnože AllatRy nacházejí i v dalších evropských státech, USA a ve střední Asii. Například jejich kanál je dostupný v České republice, na Slovensku, v USA a Kanadě, ve Španělsku, v Polsku, Japonsku, Německu, Lotyšsku, Arménii, Číně, Itálii, Francii, Moldavsku, Chorvatsku, Litvě, Uzbekistánu, Británii a samozřejmě na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku.

11:44
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin v mnohém dosahuje pravého opaku svých cílů, řekl dnes předseda vlády Petr Fiala (ODS) k pondělnímu souhlasu Maďarska se vstupem Švédska do Severoatlantické aliance.  

Před jednáním lídrů visegrádské čtyřky (Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko) Fiala řekl, že rozšíření aliance ukazuje, jak moc se mění podoba Evropy po vpádu Ruska na Ukrajinu před dvěma lety. Putin podle něj dosahuje opaku toho, co bylo jeho cílem. 

10:56
Dnes

„Nejvášnivější debata se vedla ohledně vyslání vojáků na Ukrajinu,“ řekl polský prezident Andrzej Duda na pondělním pařížském summitu o pomoci Ukrajině. „Tady také vůbec nenastalo porozumění v této věci. Názory se liší. Musím zdůraznit, že k žádnému rozhodnutí nedošlo,“ prohlásil. „Nadšení nebylo,“ dodal na dotazy novinářů s tím, že nemůže zabíhat do podrobností. Účastníci podle něj byli otevřenější ohledně vyslání sil, které by Ukrajině pomohly při odminování či při střežení hranic.

Polský prezident také připustil rozdílné názory na dodávky zbraní dalekého doletu, ale upozornil, že to jsou jednotlivé státy, které rozhodují, jakou pomoc Ukrajině poskytnou.

10:47
Dnes

Soud v metropoli autonomního Čečenska odsoudil ke 3,5 roku odnětí svobody Rusa obviněného ze spálení koránu. Nikita Žuravel se sice podle úřadů dopustil svého činu ve Volgogradu, souzen byl však v muslimském Čečensku, kde jej ve vězení zbil syn místního vládce Ramzana Kadyrova.

Dvacetiletý Žuravel byl uznán z urážky věřících a výtržnosti spáchané kvůli náboženské nenávisti. Před soudem přiznal vinu v prvním bodu, ale odmítl v druhém, uvedl portál Mediazona.

Žuravela zadrželi loni v květnu. Podle vyšetřovatelů na pokyn ukrajinské tajné služby SBU spálil korán u mešity ve Volgogradu a následně videonahrávku předal pracovníkovi SBU. Vyšetřování případu bylo na osobní žádost šéfa ruské kriminální ústředny Alexandra Bastrykina předáno do Čečenska, kam byl obviněný přepraven

Zobrazit celý online

Při zátahu v „buňkách“ sekty a v objektech obžalovaných v Kyjevské oblasti, dále ve Lvově, Dněpropetrovsku, Kirovohradě, Volyni, Sumské a Charkovské oblasti byly objeveny počítače, mobilní telefony, literatura, dokumenty a další důkazy o nezákonnosti této skupiny. Na vedení i členy AllatRy nyní ukrajinská prokuratura připravuje obžalobu obsahující hned několik bodů včetně vlastizrady.

Ukrajinská tajná služba SBU provedla zátah na proruskou sektu AllatRa a její protiukrajinskou činnost. Sekta působí i v Česku. Ukrajinská tajná služba SBU provedla zátah na proruskou sektu AllatRa a její protiukrajinskou činnost. Sekta působí i v Česku. | reprofoto/telegram/sbu

Tvořivá společnost

Sekta na veřejnosti vystupuje jako nepolitické hnutí a časem – dovršeno v roce 2022 – se přetransformovala v tzv. Tvořivou společnost, ta je považována za nástupce, někdy jen součást AllatRa. Společnost je založená na vědecké bázi s cílem sjednotit lidstvo. Většinou však šíří pseudovědecké konspirace a dezinformace.

  • Ideologie hnutí je katastrofický milenialismus.
  • Stoupenci hnutí věří v mesiášskou postavu Nomo, jenž se až nápadně podobá ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
  • Hnutí kromě televizního a rozhlasového kanálu vydává i knihy. Svatou knihou je AllatRa z roku 2013.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa