Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Průšvih tajných služeb? O atentátu na Tatarského se prý vědělo. A útočit měla krásná Darja

Aktualizováno -
3. dubna 2023
21:27
Autor: ČTK, swp, Darina Jíchová - 
3. dubna 2023
11:09

Nedělní atentát na ruského blogera v Petrohradu naplánovaly ukrajinské rozvědky v součinnosti se spolupracovníky vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného, tvrdí podle agentury Interfax ruský protiteroristický výbor (NAK). Ředitel Navalného Fondu boje proti korupci zapojení lidí kolem vězněného opozičníka do atentátu odmítl. Bloger Vladlen Tatarskij zemřel v neděli při explozi v petrohradské kavárně, prezident Vladimir Putin mu dnes posmrtně udělil vyznamenání. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov zavraždění Tatarského označil za teroristický čin a uvedl, že za ním pravděpodobně stojí Kyjev. Ruské úřady v souvislosti s útokem zadržely ženu. Objevují se navíc zdroje, které tvrdí, že tajné služby o útoku věděly.

O zadržení ženy dnes dopoledne informoval ruský vyšetřovací výbor, který v Rusku plní úlohu kriminální ústředny. Oznámení předcházela zpráva agentury Interfax, že žena se skrývá.

Ruský protiteroristický výbor (NAK) podle Interfaxu naplánovaly ukrajinské rozvědky v součinnosti se spolupracovníky vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného.

Teroristický čin, který se odehrál 2. dubna (v neděli) v Petrohradu a byl namířen proti známému novináři Vladlenu Tatarskému, naplánovaly ukrajinské rozvědky se zapojením agentů z řad osob, které spolupracují s takzvaným Fondem boje proti korupci Navalného,“ citovala agentura Interfax prohlášení NAK. Protiteroristický výbor zároveň uvedl, že také Darja Trepovová, kterou dnes zadržely úřady v souvislosti s úmrtím Tatarského, je Navalného aktivní podporovatelkou.

Ředitel Fondu boje proti korupci Ivan Ždanov jakékoli zapojení své organizace do atentátu odmítl. „Tomu se opravdu nevěnujeme ... Propagandistu jednoduše odstranili sami lidé z FSB (ruské tajné služby, pozn. ČTK). Dělají to od roku 2014, vesele vraždí a tráví jeden druhého,“ komentoval případ na sociálních sítích Ždanov. Navalného Fond boje proti korupci ruské úřady v roce 2021 označily za extremistický a zakázaly jeho činnost.

Bloger Tatarskij, vlastním jménem Maxim Fomin, zahynul při výbuchu v kavárně během takzvaného vlasteneckého večera. Vyšetřovatelé se podle Interfaxu domnívají, že se tak stalo poté, co mu žena dala jako dárek sádrovou sošku. Podle prvních zpráv bylo v této sošce patrně ukryté podomácku vyrobené výbušné zařízení. Petrohradský informační portál Fontanka zveřejnil fotografie, které údajně zachycují ženu chvíli po předání sošky.

Čtyřicetiletý Tatarskij (vlastním jménem Maxim Fomin) měl na svém profilu na síti Telegram 560 000 sledujících a byl podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu. Měl vazby na žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, Kreml, vedení separatistické Doněcké lidové republiky i ruské nacionalisty, kteří ovládají informační prostor v Rusku od začátku války proti Ukrajině.

Zástupce proruských separatistů na východní Ukrajině Denis Pušilin a mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v neděli z blogerovy vraždy obvinili Kyjev.

Selhání bezpečnostních složek

Americký Institut pro studium války (ISW) k tomu v aktuální zprávě o vývoji ruské invaze na Ukrajinu uvádí, že Zacharovová nebo Pušilin „podle všeho ignorují skutečnost, že Tatarskij a další váleční blogeři běžně kritizují ruské ministerstvo obrany a rezort zahraničí“. Ruští blogeři věnující se válce na Ukrajině ve svých příspěvcích uvádějí, že ukrajinští agenti pravděpodobně na podobné akce, jako byla ta v petrohradské kavárně, chodí. Z útoku proto obviňují ukrajinské speciální jednotky a zároveň upozorňují, že selhaly ruské bezpečnostní složky.

Podle poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka je smrt Tatarského výsledkem vnitřních bojů a rivality mezi různými skupinami v Rusku. Podle ISW byl tento muž sice „prominentní postavou v ruském nacionalistickém proválečném informačním prostoru, ne však výrazně více než někteří jiní“. Američtí analytici se proto přiklánějí k verzi, že atentát na Fomina je součástí širší eskalace vnitřních konfliktů v Rusku týkajících se Wagnerovy skupiny a jejího šéfa Jevgenije Prigožina.

Tomu by odpovídalo i tvrzení, které ruská telvizní stanice RBK sdílela na svém telegramovém účtu, kde s odvoláním na zdroje z ministerstvo vnitra uvádí, že „událost byla známá předem“. Není tak divu, že ruské tajné služby čelí kritice. Podle RBK navíc měly tajné služby tyto informace „dlouhou dobu“.

Atentát na blogera může být varováním pro Prigožina, který ve stále větší míře zpochybňoval zásadní tvrzení Kremlu o válce na Ukrajině, píše se ve zprávě ISW. Cílem ruských činitelů podle ní může být využití tohoto atentátu k posílení autocenzury v řadách té části ruské společnosti, která kritizuje vývoj takzvané speciální vojenské operace. Tato událost dále prohloubí rozdělení v komunitě ruských válečných blogerů, což může v důsledku hrát ve prospěch snah Kremlu konsolidovat kontrolu nad informačním prostorem.

Video se připravuje ...
Další videa