Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Krvavé boje o Bachmut. „Rusům dochází pára,“ tvrdí velitel. Protiofenziva je na spadnutí

Autor: tsv - 
25. března 2023
13:00

Ruské armádě údajně pomalu dochází síly, zatímco Ukrajina připravuje další protiofenzivu. Ačkoli se okupantům po měsících bojů o východoukrajinský Bachmut podařilo nabýt menších územních zisků, stejně jako loni u Kyjeva selhali v obklíčení města. Ukrajinští vojáci mezitím dle záznamů geolokace osvobodili území u vesnice Ivanivske pouhých šest kilometrů na západ od Bachmutu. „Rusům dochází pára, brzy toho využijeme,“ říká plukovník Oleksandr Syrskyj.

Ukrajinský velitel Syrskyj na sociální síti Telegram potvrdil plánovanou jarní protiofenzivu. K té má dojít v souvislosti s postupným vyčerpáním ruských sil, které dosud zapojily všechny své mobilizované vojáky, a to téměř bez úspěchu. „Ztrácí znatelnou sílu a dochází jim pára,“ konstatoval Syrskyj na Telegramu. „Této příležitosti velmi brzy využijeme tak, jako jsme jí využili v Kyjevě, Charkově, Balakliji a Kupjansku.“

Z analýz amerického Institutu pro studium války (ISW) vyplývá, že Rusové dosud poslali na Ukrajinu všech 300 tisíc povolaných mužů, kteří se v návaznosti na povolávací rozkazy připojili k armádě v rozmezí mezi loňským zářím a říjnem. „Pokud 300 tisíc ruských vojáků Rusku nedokázalo dát rozhodující převahu na Ukrajině, je vysoce nepravděpodobné, že by zapojení dalších sil v rámci budoucích mobilizací letos přineslo výrazně odlišný výsledek,“ uvedl ISW.

„Ukrajina je proto v dobré pozici pro převzetí iniciativy a spuštění protiofenzivy v kritických sektorech současné první linie,“ doplnil institut ve svém vyjádření. Na analýzu upozornil server Aljazeera.

Britské ministerstvo obrany ve své svodce napsalo, že ruský útok na Bachmut se z velké části zastavil. „Je to pravděpodobně především důsledkem krajního vyčerpání ruských sil. Ukrajina při své obraně rovněž utrpěla velké ztráty,“ uvedlo ministerstvo obrany v Londýně. Ke zhoršení situace z pohledu Ruska zřejmě přispělo také napětí, které v současnosti panuje mezi regulérní armádou a žoldnéřskou Wagnerovou (v ruském přepisu Vagnerovou) skupinou, míní Londýn.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že Rusko zřejmě nyní upře svou operační pozornost na Avdijivku jižně od Bachmutu a také na severní sektor mezi městy Kreminna a Svatove. „To naznačuje celkový návrat k defenzivnějšímu operačnímu pojetí po nepřesvědčivých výsledcích pokusů o vedení všeobecné ofenzívy od ledna 2023,“ dodalo ministerstvo.

Rusové se připravují na boj o Krym

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj v pátek uvedl, že se Rusko připravuje na boje o Krymský poloostrov, což dle něj naznačuje, že ruské armádní velení pochybuje o schopnostech federace získat další ukrajinská území. „Je tam asi 90 bojových letadel, 60 bojových vrtulníků,“ popisoval s odkazem na krymské základny Skibickyj. „Vytvořili obrannou skupinu, která zodpovídá za posílení obranných pozic. Na území poloostrova se připravují na defenzivní akce.“

Jiný nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky dále uvedl, že si ruské jednotky „vybraly ty nejnebezpečnější oblasti, kde by mohlo dojít k výsadkům válečného loďstva, a teď tam připravují defenzivní linie“.

14:25
6. 6. 2023

Kromě Jana Lipavského (Piráti) se k událostem na Ukrajině vyjádřilo také ministerstvo zahraničí. Uvedlo, že útok ruských okupačních vojsk na přehradu je podle dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám válečným zločinem. „Nejedná se přitom ani o první, ani poslední článek Ženevských úmluv, který Rusko na Ukrajině systematicky porušuje,“ stojí ve vyjádření Černínského paláce. 

„Dnešní ranní výbuchy, kterými ruská okupační vojska zničila většinu přehradní hráze nejnižšího stupně Dněperské vodní kaskády Nová Kachovka, způsobily povodňovou vlnu, která ohrožuje desetitisíce civilistů... Zničení přehrady znamená další humanitární, ekologickou a technologickou katastrofu, kterou na Ukrajinu přinesla ruská agrese - lidé ztrácí domovy a přístřeší, jsou ohroženy zdroje pitné i užitkové vody v Dněpropetrovské, Záporožské a Chersonské oblasti a na Krymu, znehodnocuje se zemědělská půda, Ukrajina ztrácí další energetický zdroj,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.

14:22
6. 6. 2023

Ukrajinská diplomacie požádala o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, spolu s prezidentem Zelenským chce nové kolo západních sankcí vůči Rusku.

14:12
6. 6. 2023

Devět členských států NATO očekává, že červencový summit aliance rozhodne o posílení politické a praktické podpory Ukrajiny, shodli se prezidenti.

Kompletní online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa