Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Krvavé boje o Bachmut. „Rusům dochází pára,“ tvrdí velitel. Protiofenziva je na spadnutí

Autor: tsv - 
25. března 2023
13:00

Ruské armádě údajně pomalu dochází síly, zatímco Ukrajina připravuje další protiofenzivu. Ačkoli se okupantům po měsících bojů o východoukrajinský Bachmut podařilo nabýt menších územních zisků, stejně jako loni u Kyjeva selhali v obklíčení města. Ukrajinští vojáci mezitím dle záznamů geolokace osvobodili území u vesnice Ivanivske pouhých šest kilometrů na západ od Bachmutu. „Rusům dochází pára, brzy toho využijeme,“ říká plukovník Oleksandr Syrskyj.

Ukrajinský velitel Syrskyj na sociální síti Telegram potvrdil plánovanou jarní protiofenzivu. K té má dojít v souvislosti s postupným vyčerpáním ruských sil, které dosud zapojily všechny své mobilizované vojáky, a to téměř bez úspěchu. „Ztrácí znatelnou sílu a dochází jim pára,“ konstatoval Syrskyj na Telegramu. „Této příležitosti velmi brzy využijeme tak, jako jsme jí využili v Kyjevě, Charkově, Balakliji a Kupjansku.“

Z analýz amerického Institutu pro studium války (ISW) vyplývá, že Rusové dosud poslali na Ukrajinu všech 300 tisíc povolaných mužů, kteří se v návaznosti na povolávací rozkazy připojili k armádě v rozmezí mezi loňským zářím a říjnem. „Pokud 300 tisíc ruských vojáků Rusku nedokázalo dát rozhodující převahu na Ukrajině, je vysoce nepravděpodobné, že by zapojení dalších sil v rámci budoucích mobilizací letos přineslo výrazně odlišný výsledek,“ uvedl ISW.

„Ukrajina je proto v dobré pozici pro převzetí iniciativy a spuštění protiofenzivy v kritických sektorech současné první linie,“ doplnil institut ve svém vyjádření. Na analýzu upozornil server Aljazeera.

Britské ministerstvo obrany ve své svodce napsalo, že ruský útok na Bachmut se z velké části zastavil. „Je to pravděpodobně především důsledkem krajního vyčerpání ruských sil. Ukrajina při své obraně rovněž utrpěla velké ztráty,“ uvedlo ministerstvo obrany v Londýně. Ke zhoršení situace z pohledu Ruska zřejmě přispělo také napětí, které v současnosti panuje mezi regulérní armádou a žoldnéřskou Wagnerovou (v ruském přepisu Vagnerovou) skupinou, míní Londýn.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že Rusko zřejmě nyní upře svou operační pozornost na Avdijivku jižně od Bachmutu a také na severní sektor mezi městy Kreminna a Svatove. „To naznačuje celkový návrat k defenzivnějšímu operačnímu pojetí po nepřesvědčivých výsledcích pokusů o vedení všeobecné ofenzívy od ledna 2023,“ dodalo ministerstvo.

Rusové se připravují na boj o Krym

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj v pátek uvedl, že se Rusko připravuje na boje o Krymský poloostrov, což dle něj naznačuje, že ruské armádní velení pochybuje o schopnostech federace získat další ukrajinská území. „Je tam asi 90 bojových letadel, 60 bojových vrtulníků,“ popisoval s odkazem na krymské základny Skibickyj. „Vytvořili obrannou skupinu, která zodpovídá za posílení obranných pozic. Na území poloostrova se připravují na defenzivní akce.“

Jiný nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky dále uvedl, že si ruské jednotky „vybraly ty nejnebezpečnější oblasti, kde by mohlo dojít k výsadkům válečného loďstva, a teď tam připravují defenzivní linie“.

14:29
22. 4. 2024

Španělsko a Řecko čelí tlaku spojenců, aby předaly Ukrajině své systémy protivzdušné obrany Patriot či S-300. Píše to deník Financial Times (FT). Podle spojenců v EU a NATO nejsou tyto jihoevropské země přímo ohroženy, a tak by se mohly vzdát některých zařízení ve prospěch napadené země, která se brání sílícím ruským úderům ze vzduchu.

K předání moderních systémů protivzdušné obrany podle deníku vyzvali řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise a šéfa španělské vlády Pedra Sáncheze ostatní premiéři a prezidenti členských zemích EU. Stalo se tak minulý týden v osobních rozhovorech na summitu v Bruselu, řekly listu nejmenované zdroje. „Jsou tu země, které, popravdě řečeno, bezprostředně nepotřebují své systémy protivzdušné ochrany,“ poznamenal podle FT jeden z evropských diplomatů.

K navýšení pomoci v oblasti protivzdušné ochrany vyzývají opakovaně ukrajinští představitelé včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, který to zopakoval také ve videoposelství na posledním unijním summitu. Podle nich Ukrajina čelí rostoucím ruským úderům ze vzduchu. V posledních týdnech slíbilo navýšit svou pomoc ukrajinské protivzdušné obraně Německo.

13:55
22. 4. 2024

Po sobotním odhlasování pomoci pro Ukrajinu dnes do Kyjeva dorazila delegace amerických kongresmanů z obou stran, hlásí „s potěšením“ americká ambasáda na Ukrajině. „Vaše návštěva je další připomínkou toho, že náš závazek vůči Ukrajině je neochvějný,“ dodává.

13:22
22. 4. 2024

Ruští vojáci dobyli ukrajinskou vesnici Novomychajlivka na východě Ukrajiny, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, tamní generální štáb ale v ranním hlášení o situaci na bojišti uvedl, že síly Kyjeva nadále odrážejí ruské pokusy o postup u této vesnice.

Novomychajlivka leží asi 30 kilometrů jihozápadně od Doněcku a nedaleko Vuhledaru, města na rozhraní jižní a východní fronty, které se Rusko snaží dobýt už poslední dva roky, podotkla agentura AFP. „Invazní síly se v této oblasti pokusily prorazit ukrajinskou obranu 23krát,“ napsal generální štáb dnes ráno k situaci na frontě v okolí Novomychajlivky. O průlomu ruských jednotek se nezmiňuje.

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že jeho jednotky dobyly obec Bohdanivka nedaleko Bachmutu. Ani toto tvrzení Kyjev nepotvrdil. Vyjádření stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Kompletní online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa