Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Zůstaly vám zbytky svíček po Vánocích? Spolek z Frýdecka pořádá sbírku vosku pro Ukrajinu!

Autor: rc, ČTK, swp - 
8. února 2023
18:09

Za pár dní to už bude rok, co Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině. Pomoci válkou zmítané zemi se snaží i Okrašlovací spolek Frýdlantu nad Ostravicí, který pořádá sbírku vosku! Ti, kteří se chtějí do sbírky zapojit, mohou přinést svíčky či úlomky vosku do vestibulu kostela sv. Bartoloměje.

Vánoční svátky jsou čas, kdy lidé nejen na adventním věnci zapalují svíčky, aby si zpříjemnili sváteční atmosféru. Právě zbytky svíček mohou pomoci lidem na Ukrajině. Na širokou veřejnost se proto obrátil Okrašlovací spolek Frýdlantu nad Ostravicí.

„Pokud vám po Vánocích zbyly zbytky svíček a zároveň byste rádi pomohli lidem a vojákům na Ukrajině zvládnout zimu, přineste svíčky a úlomky vosku do vestibulu (stále otevřený prost za hlavními dveřmi) kostela sv. Bartoloměje,“ stojí ve výzvě na Facebooku s tím, že darovaný vosk se přes faráře Lukáše Engelmanna dostane do Frýdku-Místku, odkud je dobrovolníci dopraví na Ukrajinu.

Na Ukrajině z vosku vyrobí zákopové svíce-svítidla, která dokážou vytopit menší místnosti či ohřejí zmrzlé ruce. „Pokud by se našlo více nadšenců, mohli bychom zkusit vyrábět svíce sami,“ stojí nadále v příspěvku.

Boje pokračují

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za neděli 5. února ruské útoky poblíž 14 obcí ve východoukrajinské Doněcké oblasti, vyplývá z pravidelné ranní operační svodky ukrajinského generálního štábu. Ruská invazní armáda podle něj soustředí své úsilí především na útočné akce ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku.

20:28
Dnes

V důsledku dnešního raketového útoku na Záporoží bylo poškozeno 55 domů.

20:00
Dnes

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Ukrajina se tak podle Reuters stala první zemí zapojenou do aktivního vojenského konfliktu, které MMF odsouhlasil velký úvěrový program.

19:06
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin schválil aktualizovanou doktrínu ruské zahraniční politiky, Moskva přitom označila Spojené státy a Západ za zdroj „existenčních hrozeb“ pro Rusko. Jako strategické partnery vnímá Čínu a Indii. Informovaly o tom dnes světové agentury. Moskva už přes rok vede válku na Ukrajině a v době očekávaní ukrajinské protiofenzivy se Kreml snaží získat doma podporu pro vojenské tažení tím, že ho vykresluje jako boj o existenci proti Západu, přičemž ignoruje fakt, že válku rozpoutala Moskva, píše agentura Bloomberg.

Zobrazit celý online

Velení ukrajinské armády hlásí například odražení ruských útoků u Bachmutu nebo Marjinky. "Při bojích v oblasti Bachmutu naprosto chybí koordinace a součinnost mezi ruskými okupačními silami a členy takzvané Wagnerovy žoldnéřské skupiny," tvrdí ukrajinský generální štáb. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Video  Motivovat ke vstupu do armády má mladé Rusy Maryana Naumová.  - Twitter: Igor Suskho
Video se připravuje ...
4

Video se připravuje ...
Další videa