Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Nejvíc tanků dodává Ukrajině Rusko. Trofejní kusy opravují soukromníci u fronty

Autor: mav, swp - 
5. února 2023
19:08

Leopardy? Abramsy? Challengery? V popředí zájmu jsou debaty o dodávkách moderních tanků a dalších zbraní pro Ukrajinu ze Západu, leč největším dodavatelem - a to s velkým náskokem - je Rusko. Ukrajinci ukořistili spoustu vojenské techniky nájezdníků, vhodné kusy opravují a posílají zpátky na frontu - s modrožlutou vlajkou a hlavněmi otočenými na opačnou stranu, jak říkají.

Prvním krokem je smazat nebo zakrýt písmeno Z. „Nechceme se dostat pod přátelskou palbu,“ vysvětluje pro deník The Guardian Anatolij. Pak se do práce pustí mechanici.

Jedna taková dílna opravující ukořistěné tanky a další vojenské stroje se nachází pár kilometrů od fronty v Doněcké oblasti. Její umístění je tajné. Ohromné skladiště se může jevit spíš jako vrakoviště, hřbitov tanků - ale některé tady opět ožívají.

546 kořistních tanků

Nizozemský projekt Oryx ověřuje fotky a videa techniky na ukrajinském bojišti, porovnává je s veřejně dostupnými daty. Jen ruských tanků, které Ukrajinci ukořistili, napočítal k začátku února Oryx 546 - a to bude jen zlomek skutečného počtu, ne všechny kusy byly vyfoceny, natož ověřeny. Tisícovka jich byla zničena, další poškozeny či opuštěny. Drtivá většina připadá na varianty tanku T-72.

Podle údajů generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny připravili obránce nájezdníky ke 4. únoru celkem o 3215 tanků - tato čísla ale nejsou nezávisle ověřená.

Anatolij v dílně předvádí jeden T-72B3, nejmodernější ruskou variantu sovětské klasiky. „Dostal přímý zásah do věže,“ popisuje. Před čtyřmi týdny ho přitáhli příslušníci 54. brigády. Opraví se věž, zbraň, přidá se pancíř a rychle poputuje zase do bojů. Anatolij příliš neřeší, zda v tanku někdo zahynul. „Nevím, hádám, že ano,“ konstatuje suše. „Byly tam paže, nohy, spousta krve.“

Vedle mají v dílně protitankový systém 9K114 Šturm-S na pásovém podvozku, ještě označený nikoliv písmenem Z, nýbrž O; to značí ruskou námořní pěchotu. Poblíž Vuhledaru ho mariňáci opustili, když najeli na minu.

Na opravu čeká i starý tank T-62, zřejmě ze 70. let. „Pro boj se nehodí, tak jsme odřízli věž, uděláme z něj evakuační vozidlo, bude vyprošťovat zaseknuté tanky,“ vysvětluje Anatolij. Na místě má třicítku, někdy i padesátku kolegů, pracují sedm dní v týdnu. Ve strachu, že je nepřítel objeví a pošle na ně raketu.

Kořistní technika se opravuje spíše improvizovaně, regulérní armáda má dost práce s opravami vlastních strojů. Těm ruským se tak věnují soukromníci, firmy, které se od svého normálního zaměření přeorientovaly na vojenskou techniku.

S opravou této dílně pomáhá Nadace Serhije Prytuly, jež vybírá peníze od veřejnosti na různé vojenské záležitosti na Ukrajině. Sem už investovala v přepočtu přes pět milionů korun. „Není to moc peněz,“ přiznává pro Guardian Bohdan Ostapčuk (30), který má v nadaci na starosti renovace tanků aj. Ale už nesly ovoce: Do bitvy se vrátilo sedm tanků, velitelské vozidlo, raketomet Uragán a několik obrněných transportérů a bojových vozidel pěchoty.

„Spolupracujeme s mechaniky, kteří dovedou ukořistěnou techniku opravit, pomáháme s nezbytnými detaily,“ popisuje nadace na svém webu. „Když nám potvrdí, že trofej bude možné opravit, asistujeme s logistikou - od bojových zón až k našemu partnerovi, pak uhradíme náklady na opravu a pořízení nezbytností.“

Spoustu tanků obránci ukořistili, když v květnu vytlačili okupanty z Charkovské oblasti; Rusové panikařili a nechávali techniku být. „Bylo to jako přijít do ohromného obchodu a říkat ‚vezmu si tohleto a támhleto‘,“ vzpomíná Ostapčuk.

Při opouštění Chersonské oblasti před Vánoci už byli Rusové důslednější, leč i tak nebyla ukrajinská kořist bezvýznamná. „Je to docela symbolické, že jsou nájezdníci konfrontováni se zbraněmi, jež sem sami přinesli,“ dodává nadace.

Video  Ukrajinští farmáři ukradli ruskou bojovou techniku za pomocí traktorů.  - Twitter
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa