Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Obří požár v ruském skladu a továrně: Bělgorod vyhlásil vysoký stupeň teroristické hrozby

Autor: ČTK - 
4. února 2023
09:37

Ukrajinské síly v noci na dnešek zasáhly průmyslový objekt v ruské Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou, prohlásil její gubernátor Vjačeslav Gladkov. O jaký objekt jde, neupřesnil. Uvedl také, že v regionu bude dál platit vysoký stupeň teroristického nebezpečí, a to na neurčito. Podle nařízení prezidenta země Vladimira Putina z počátku tohoto týdne mohou gubernátoři vyhlašovat ve své oblasti různé stupně tohoto nebezpečí na neomezenou dobu, uvedla agentura DPA. Kyjev se k prohlášení gubernátora nevyjádřil.

Podle ukrajinských médií byl zasažen sklad pohonných hmot a nedaleká továrna.

Dříve měli gubernátoři možnost vyhlašovat stav teroristického nebezpečí jen maximálně na 15 dní. Američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW) míní, že ruští činitelé používají prodlužování stavu k tomu, aby mohli zpřísňovat prostředky vynucování práva. Dalším důvodem může být také snaha vykreslit Ukrajinu jako nebezpečí pro Rusko, čímž se Moskva pokouší udržovat mezi ruským obyvatelstvem podporu své invaze do sousední země.

Ruské příhraniční regiony hlásí útoky ukrajinských ozbrojených sil od začátku války na Ukrajině pravidelně. Kyjev se k těmto útokům, které obvykle cílí na sklady pohonných hmot a munice nebo elektrické rozvodny, nehlásí a označuje je za působení „karmy“ v době, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině.

„Nutnost prodloužení žlutého stupně teroristického nebezpečí je naprosto očividná. Z toho důvodu bude ode dneška platit na neomezenou dobu,“ napsal dnes ráno gubernátor Belgorodské oblasti na sociální síti Telegram. Takzvaný žlutý stupeň je v ruském systému druhý nejvyšší a znamená vysoké nebezpečí.

Gubernátor také uvedl, že v objektu, který podle něj ukrajinské síly zasáhly, vypukl požár. Ten už se podle něj podařilo uhasit. V souvislosti s útokem podle Gladkova nikdo neutrpěl zranění.

Na telegramu se podle ruskojazyčného vydání BBC News po gubernátorově oznámení šířila videa poměrně rozsáhlého požáru. Ten podle informací na této síti mohl vzniknout ve skladu ropy poblíž metalurgického závodu v Borisovce, která leží asi 30 kilometrů od hranic s Ukrajinou.

22:00
25. 3. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

21:50
25. 3. 2023

V Kyjevě dnes pohřbili ukrajinského vojáka Andreje Neshodovského. Podle agentury AP padl ve čtvrtek po útoku ruského dronu. 

21:21
25. 3. 2023

Vladimir Putin podle agentury RIA Novosti prezident v rozhovoru pro televizi Rossija 24 upřesnil, že k 1. červenci bude v Bělorusku dokončena stavba skladovacího objektu pro jaderné zbraně a pod kontrolou je bude mít Rusko, nikoli běloruská strana. Putin také řekl, že Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně, a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo komplex střel Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa