Úterý 16. července 2024
Svátek slaví Luboš, zítra Martina
Oblačno, bouřka 29°C

Obří požár v ruském skladu a továrně: Bělgorod vyhlásil vysoký stupeň teroristické hrozby

Autor: ČTK - 
4. února 2023
09:37

Ukrajinské síly v noci na dnešek zasáhly průmyslový objekt v ruské Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou, prohlásil její gubernátor Vjačeslav Gladkov. O jaký objekt jde, neupřesnil. Uvedl také, že v regionu bude dál platit vysoký stupeň teroristického nebezpečí, a to na neurčito. Podle nařízení prezidenta země Vladimira Putina z počátku tohoto týdne mohou gubernátoři vyhlašovat ve své oblasti různé stupně tohoto nebezpečí na neomezenou dobu, uvedla agentura DPA. Kyjev se k prohlášení gubernátora nevyjádřil.

Podle ukrajinských médií byl zasažen sklad pohonných hmot a nedaleká továrna.

Dříve měli gubernátoři možnost vyhlašovat stav teroristického nebezpečí jen maximálně na 15 dní. Američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW) míní, že ruští činitelé používají prodlužování stavu k tomu, aby mohli zpřísňovat prostředky vynucování práva. Dalším důvodem může být také snaha vykreslit Ukrajinu jako nebezpečí pro Rusko, čímž se Moskva pokouší udržovat mezi ruským obyvatelstvem podporu své invaze do sousední země.

Ruské příhraniční regiony hlásí útoky ukrajinských ozbrojených sil od začátku války na Ukrajině pravidelně. Kyjev se k těmto útokům, které obvykle cílí na sklady pohonných hmot a munice nebo elektrické rozvodny, nehlásí a označuje je za působení „karmy“ v době, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině.

„Nutnost prodloužení žlutého stupně teroristického nebezpečí je naprosto očividná. Z toho důvodu bude ode dneška platit na neomezenou dobu,“ napsal dnes ráno gubernátor Belgorodské oblasti na sociální síti Telegram. Takzvaný žlutý stupeň je v ruském systému druhý nejvyšší a znamená vysoké nebezpečí.

Gubernátor také uvedl, že v objektu, který podle něj ukrajinské síly zasáhly, vypukl požár. Ten už se podle něj podařilo uhasit. V souvislosti s útokem podle Gladkova nikdo neutrpěl zranění.

Na telegramu se podle ruskojazyčného vydání BBC News po gubernátorově oznámení šířila videa poměrně rozsáhlého požáru. Ten podle informací na této síti mohl vzniknout ve skladu ropy poblíž metalurgického závodu v Borisovce, která leží asi 30 kilometrů od hranic s Ukrajinou.

6:39
Dnes

Ukrajina se potýká s nedostatkem lidské síly, obrovskou přesilou a nerovnoměrnou mezinárodní pomocí. Doufá ale, že strategickou výhodu proti Rusku najde v opuštěných skladech nebo ve sklepích továren. Ve stovkách tajných dílen vznikl ekosystém laboratoří, které využívají inovace k vytvoření armády robotů. Ti mají zabíjet ruské vojáky a chránit zraněné Ukrajince na frontě i mimo ni, píše agentura AP.

Obranné startupy po celé Ukrajině - podle odhadů z odvětví je jich až 250 - vyvíjejí stroje na zabíjení na tajných místech, která běžně vypadají třeba jako autoservis.

Zaměstnanci startupu, který vede podnikatel Andrij Denysenko, dokážou v kůlně sestavit bezpilotní pozemní vozítko nazvané Odyssey za čtyři dny. Jeho význam spočívá v ceně - 35.000 dolarů nebo zhruba deset procent toho, kolik stojí model z dovozu.

22:04
15. 7. 2024

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství. Tímto se s vámi pro dnešek loučíme a přejeme dobrou noc. 

21:55
15. 7. 2024

Kvůli obavám z šíření války USA zakazují Kyjevu udeřit hluboko do ruského území americkými zbraněmi, aby se zabránilo možnému rozšíření války za hranice Ukrajiny, řekl to mluvčí Pentagonu Patrick Ryder pro Hlas Ameriky (VoA) .

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa