Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Česká zbrojovka modernizuje tanky pro Ukrajinu. Fiala poslal na bojiště vzkaz

Autor: ČTK, swp - 
9. ledna 2023
18:43

Zbrojovka Excalibur Army kvůli rostoucí poptávce po vojenské technice investuje ve svém závodě ve Šternberku na Olomoucku zhruba 650 milionů korun do stavby další výrobní haly a instalace nových technologií. Investice má být dokončena příští rok. Novinářům to dnes řekl mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek. Šternberská firma ze strojírensko-zbrojařského holdingu Czechoslovak Group (CSG) před časem získala kontrakt na modernizaci bezmála stovky tanků T-72, kterou v rámci vojenské pomoci Ukrajině financují Spojené státy a Nizozemsko. Podnik staré tanky T-72 pro ukrajinskou armádu modernizoval i loni.

Výrobní kapacity podniku Excalibur Army byly podle Čírtka značně vytíženy už před ruskou invazí na Ukrajinu. Válka na Ukrajině poptávku ještě zvýšila a v posledních měsících se vedení firmy musí s některými zákazníky domlouvat na posunutí termínu dodávek objednaného vojenského materiálu. „Prioritou jsou teď pro nás dodávky na Ukrajinu. Samozřejmě s tím souvisí potřeba rozšiřovat naši kapacitu. Takže plánujeme proto výstavbu nové haly za 500 milionů korun a instalaci nových technologií za 150 milionů korun,“ uvedl Čírtek.

Firma Excalibur Army vysloužilé tanky T-72 z výzbroje armád několika států od loňska ve Šternberku důkladně modernizuje a poté jsou posílány na Ukrajinu. „Jsme schopni jich vyrobit přibližně pět měsíčně. Tyto tanky představují důležitou pomoc pro ukrajinskou armádu v obraně jejich země,“ řekl Čírtek.

Modernizované tanky T-72 mají výkonnější motor, nové komunikační systémy, digitální diagnostiku, moderní zaměřovací systémy a také přídavném dynamické pancéřování. „Tank má díky tomu daleko větší šanci přežít na bojišti. Dokáže lépe zaměřit cíl, je více mobilní a tím pádem i lépe chrání posádku,“ podotkl Čírtek.

Loni společnost Excalibur Army na Ukrajinu dodala zhruba 100 kusů vojenské techniky, kromě modernizovaných tanků T-72 také dělostřelecké systémy, raketomety a bojová vozidla pěchoty. Společnost kvůli rostoucí poptávce v uplynulých dvou letech přijala zhruba 200 zaměstnanců, ve šternberském podniku nyní pracuje několik desítek zaměstnanců z Ukrajiny.

Česká republika díky zapojení soukromých firem, jako je Excalibur Army, byla loni podle premiéra Petra Fialy mezi prvními státy, které poskytly vojenskou pomoc Ukrajině napadené Ruskem. „Právě vojenská pomoc na komerční bázi tvoří dnes velkou většinu dodávek (vojenské techniky), které posíláme na Ukrajinu,“ uvedl FIala, který dnes šternberský podnik navštívil.

19:32
Dnes

„Aby se výsadkáři zdokonalili v bojových dovednostech a připravenosti jednat v obtížných podmínkách, nacvičují překonávání vodních překážek se zbraněmi a výstrojí i taktické akce poté,“ ukazuje na Twitteru generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny. 

18:37
Dnes

I pro Ukrajinu se letos utikalo v rámci dobročinného Běhu pro Paměť národa, který skončil s posledním květnem. Letošek byl rekordní co do počtu účastníků - 3300 - i do výtěžku ze startovného. 

„Organizaci Post Bellum přinesl 1,6 milionu korun, které využije na natáčení příběhů pamětníků, vzdělávací programy, pomoc hrdinům a další aktivity,“ uvedla pořádající organizace. Při Běhu pro Paměť národa tradičně připomínali lidi, kteří se potýkali s nacismem a komunismem v minulém století, a letos navíc také Ukrajince, kteří aktuálně bojují ve své zemi proti ruské armádě.

Lidé si tak mohli zvolit speciální startovní číslo pro Ukrajinu, další možností bylo zapojení do štafetových závodů, jejichž výtěžek byl rovněž určen na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Na konto sbírky půjde z běhu 112.000 korun, uvedli pořadatelé.

17:51
Dnes

„V okupovaném městě Šachtarsk narazil obrněný transportér proruských ozbrojenců do auta. Dva civilisté, kteří se v autě nacházeli, zemřeli,“ uvádí kanál Nexta TV a sdílí údajné video z místa, které zřejmě pokoutně natočil jeden ze svědků.

Zobrazit celý online

České zbrojovky podle premiéra dokázaly rychle navýšit svoji výrobní a obchodní kapacitu. „Jednoznačně to ukázalo, že pro bezpečnost státu je právě aktivní a agilní obranný průmysl stěžejním prvkem,“ upozornil Fiala, podle kterého zapojení obranného průmyslu do těchto kontraktů prospívá tuzemské ekonomice, jelikož se vytváří kvalifikovaná pracovní místa a české firmy se dostávají do hledáčku zahraničních partnerů.

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa