Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Chřipková epidemie v Česku: Nárůst mezi dospělými, řada nemocných končí na JIP! 35 lidí zemřelo

Autor: ula, inf - 
9. ledna 2023
13:05

V 1. týdnu roku 2023 se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky zvýšila o 10,5 % a dosáhla hodnoty 1956 případů na 100 000 obyvatel. Nárůst pozorujeme především mezi dospělými. V kategorii chřipkových onemocnění se pak celková nemocnost nepatrně snížila (o 3,5 %), ale u dospělé populace stále evidujeme vzestup, a to především u lidí starších 65 let. Tam nemocnost vzrostla o více než čtvrtinu (26,6 %) a ve věkové kategorii 25–64 let pak nárůst představuje téměř 20 procent (18,2 %). 

„Data nemocnosti jsou ještě stále ovlivněna svátky, skutečná nemocnost tedy může být ještě vyšší, musíme počítat i s lidmi, kteří ke konci svátečního období nevyhledali lékaře a nedostali se tak do statistik. Nejvyšší nemocnost akutními respiračními infekcemi je hlášena z jihovýchodní části území ČR, konkrétně z krajů Jihomoravského, Moravskoslezského, Pardubického, Olomouckého, Vysočiny, Jihočeského a Zlínského,“ upřesňuje vedoucí Oddělení infekčních nemocí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D. 

Lidé na chřipku umírají

V aktuální chřipkové sezoně bylo do 6. 1. 2023 hlášeno celkem 136 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž 35 skončilo úmrtím.

V rámci Evropy jsou poslední dostupná data za 52. týden roku 2022, kdy je aktivita chřipky nadále na vysoké úrovni s vysokými procenty záchytů chřipkových virů, konkrétně 34 %, přičemž za hranici epidemie je v rámci Evropy považována pozitivita 10 %. V Evropě v letošní sezoně cirkuluje především chřipka typu A, podíl chřipky typu B činí 6 %.

„Situace je velmi podobná v České republice, kde se uplatňuje také dominantně chřipka typu A. Vakcíny jsou pro letošní sezonu dobře na toto spektrum virů zacíleny a stále je možné se nechat očkovat i vzdor probíhající epidemii. Jen je třeba brát na zřetel, že ochranný účinek vakcíny nastupuje až zhruba za 14 dnů od aplikace,“ dodává MUDr. Jan Kynčl, Ph.D. 

Video  Epidemiolog Maďar o raketovém nárůstu nemocných: Rozjede pandemii i fotbalová akce roku?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

krapotkin ( 9. ledna 2023 18:47 )

A léky samozřejmě nejsou. Copak dělá SÚKL a ministerstvo za svý přemrštěný platy ?

e.lesanova ( 9. ledna 2023 18:07 )

Ale no tak, my víme, že ve skladech leží vakcíny za miliardy, které už nechce nikdo ani zadarmo..

Zobrazit celou diskusi