Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Nová varianta omikronu děsí USA, objevila se už i v Evropě: Epidemiolog řekl, zda se máme bát

Autor: ČTK, ula - 
4. ledna 2023
05:00

Aktuálně se ve světě šíří nová forma viru SARS-CoV-2, která je označována jako XBB.1.5. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že v posledním týdnu minulého roku kvůli této subvariantě stoupla nemocnost o 40 % oproti předchozímu týdnu. Podle portálu Daily Mail se subvarianta omikronu objevila už i ve Francii a Německu. Blesk Zprávy oslovily epidemiologa Rastislava Maďara, zda je podle něj XBB.1.5 nebezpečnější než předchozí subvarianty.

Poznatky o nové subvariantě omikronu XBB.1.5 jsou zatím omezené. USA  podle dat listu The New York Times (NYT) hlásí nejvíce hospitalizací s koronavirem za posledních deset měsíců.

CDC uvádí, že v posledním týdnu minulého roku stála subvarianta za 40,5 procenty infekcí napříč USA, což byl zhruba dvojnásobný podíl oproti situaci v předešlém sedmidenním úseku. Na severovýchodě země už v posledních dnech roku XBB.1.5 dominovala a expertka CDC Barbara Mahonová odhadovala, že její zastoupení poroste ve všech regionech.

Hrozba zejména pro seniory?

Názory expertů na novou variantu se nicméně zatím velmi liší. Podle profesora Lawrence Younga z univerzity v anglickém Warwicku je subvarianta velmi nakažlivá a zvýšila počet hospitalizovaných lidí v New Yorku. Často končí v nemocnicích hlavně senioři.

„Slabá imunita, větší koncentrace lidí unitř budov kvůli chladnému počasí a neochota nosit roušky také přispívá k enormnímu nárůstu infekcí v USA,“ uvedl profesor s tím, že se obává, co varianta způsobí ve Velké Británii, kde se už také objevila.

Kromě USA se varianta XBB.1.5 objevila také ve Francii, Německu, Nizozemsku, Španělsku, v Irsku, Austrálii, v Singapuru a v Indii.

Maďar: XBB.1.5. je zřejmě infekčnější

„Subvarianta XBB.1.5. se vyvinula z XBB a má stejně jako ona významnou schopnost vyhýbat se protilátkám. V USA způsobila nárůst hospitalizací, není však zatím jasné, do jaké míry je více patogenní než předchozí mutace. Spíše lze předpokládat, že

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa