Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Fiala zastoupí Zemana na pohřbu papeže: S Benediktem (†95) se přijede rozloučit i Klaus

Aktualizováno -
3. ledna 2023
16:28
Autor: ČTK - 
3. ledna 2023
11:46

Králové, šlechtici, prezidenti i mnozí duchovní se chystají zúčastnit pohřbu emeritního papeže Benedikta XVI., který bude ve čtvrtek celebrovat na Svatopetrském náměstí současný papež František. Příjezd oficiálně potvrdili zástupci Itálie, Německa nebo Česka. Řím počítá s účastí až 70 000 věřících. Dnes, tedy druhý den, kdy lidé mají možnost se s Benediktem osobně rozloučit, se před Svatopetrskou bazilikou opět tvoří fronty, informovala agentura APA. Česko bude zastupovat premiér Petr Fiala (ODS). Novinářům to řekl na dnešní tiskové konferenci k hodnocení uplynulého českého předsednictví v Radě EU. Do Vatikánu se chystají i tuzemští biskupové či exprezident Václav Klaus.

„Českou republiku tam budu zastupovat já,“ uvedl Fiala. Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI. bude ve čtvrtek sloužit na Svatopetrském náměstí současný papež František. Fiala dříve uvedl, že si papeže Benedikta XVI. velmi vážil. „Mám rád jeho teologická a filozofická díla, patřil k předním intelektuálním osobnostem naší doby. Jeho velikost ukazuje i jeho rozhodnutí odejít z papežského stolce,“ řekl předseda vlády. Dodal, že je vděčný za možnost se s ním setkat.

V české delegaci bude i Klaus, řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Důvodem jsou podle něj pravidelné kontakty, které s emeritním papežem udržoval. Benedikt XVI. na pozvání Klause a biskupské konference přijel v roce 2009 na třídenní návštěvu Česka, krátce předtím se s ním tehdejší český prezident také setkal ve Vatikánu.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel v sobotu ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V čele katolické církve stál v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil s odkazem na své chatrné zdraví. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil.

Vatikán dříve uvedl, že na pohřeb byly oficiálně pozvány jen delegace dvou zemí, Itálie a Benediktova rodného Německa. Souvisí to s tím, že emeritní papež již nebyl hlavou státu. Italskou delegaci povede podle Vatikánu prezident Sergio Mattarella, součástí německé bude prezident Frank-Walter Steinmeier, bavorský premiér Markus Söder a podle agentury DPA také kancléř Olaf Scholz.

Podle dosud nepotvrzených informací přijede na smuteční obřad také španělský král Felipe, jeho matka Sofía a skupina katolických prelátů pod vedením arcibiskupa Juana Josého Omelly. Očekávána je také maďarská prezidentka Katalin Nováková a její kolegové z Polska Andzrej Duda a Portugalska Marcelo Rebelo de Sousa. Delegaci vyšle také pravoslavný patriarchát v Konstantinopoli.

Pohřeb je naplánován na čtvrtek v 09:30 na Svatopetrském náměstí. Ve dvoutisícileté historii katolické církve to bude poprvé, kdy současný papež povede smuteční mši za svého předchůdce.

Odborníci na protokol stále pracují na liturgii obřadu, poslední slovo však bude mít František, připomíná APA. Po boku papeže, který kvůli problémům s kolenem povede obřad nejspíše vsedě, bude pravděpodobně děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re či státní sekretář a druhý nejvyšší představitel Vatikánu Pietro Parolin. Oltář je již připraven na Svatopetrském náměstí.

Na rozdíl od pohřbu úřadujícího papeže bude ten Benediktův bez devítidenního smutku, kardinálové rovněž nebudou volit nástupce. Zatím není jasné, zda bude tvář zesnulého při zavírání rakve zahalena bílým hedvábným závojem, jak tomu velí tradice při papežských pohřbech.

Emeritní papež spočine v hrobce svého předchůdce

Podle vatikánských pravidel musí být papež pochován čtyři až šest dní po své smrti. Emeritní papež si přál být pohřben v bývalé hrobce svého předchůdce Jana Pavla II. ve Svatopetrské bazilice. Ta se uvolnila po přesunu ostatků polského papeže do jiné části chrámu, stalo se tak v souvislosti s jeho blahořečením v roce 2011.

Tělo Benedikta je i dnes vystaveno ve Svatopetrské bazilice, kterou od rána do dnešního poledne prošlo asi 25.000 lidí, uvedla agentura AP. Mezi hosty, kteří přišli vzdát hold konzervativnímu emeritnímu papežovi, byl dnes podle agentur například maďarský premiér Viktor Orbán. Jen v pondělí přišlo dát zesnulému poslední sbohem na 65.000 lidí, což bylo dvakrát více, než kolik činily původní odhady. Poslední možnost k rozloučení bude mít veřejnost ve středu. Na bezpečnost truchlících dohlíží více než 1000 policistů.

Biskupská konference v Benediktově rodném Německu dnes podle DPA doporučila farnostem, aby se ve čtvrtek v 11:00 po celé zemi rozezněly kostelní zvony.

rudy_hnis ( 4. ledna 2023 00:24 )

Na to musí mít plat přes čtvrt milionu měsíčně.

rudy_hnis ( 3. ledna 2023 22:08 )

K čemu je dobrý Zeman?

Milan Vinický ( 3. ledna 2023 20:10 )

Hlavně aby jej Fiala také políbil. To už bude Pepa trochu zamřelej, ale Fiala to dá. Mně by se zdvihl kufr z Leyenové a Fiala to vydržel.

UFO1 ( 3. ledna 2023 19:33 )

Prezident se stále zastupuje a vláda nemá čas na vládnutí,pak chybí léky....

Babišova Inflace ( 3. ledna 2023 18:30 )

Dobrý nápad, a zacvaknout za nimi dekl.

Zobrazit celou diskusi