Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Ruští manželé spolu v restauraci mluvili o válce na Ukrajině: Zatkla je policie

Autor: rix, ČTK - 
4. února 2023
18:00

Večer jako ze zlého snu zažili ruští manželé Olesja a Alexej Ovčinnikovi. U večeře v restauraci v Krasnodaru je brutálně zadrželi policisté. Údajně se měli negativně vyjadřovat o ruské armádě a válce na Ukrajině. Podle bývalého spolupracovníka ruského prezidenta je tento případ důkazem toho, že Rusko směřuje k totalitě.

Policii do restaurace přivolal majitel podniku, napsal regionální informační server. Manželé popsali, že je policisté drželi se spoutanýma rukama asi hodinu na podlaze, načež je odvezli k výslechu. Tam se dozvěděli, že jejich zadržení souvisí s protiválečnými výroky.

Ještě před odvedením dala Olesja Ovčinnikovová znovu jasně najevo, co si o válce myslí. „Sláva Ukrajině,“ křičela na zasahující policisty, než ji spoutanou odvedli. „Nebudu mlčet,“ upozornila je. Policistům vyčítala, že se za takové chování nestydí.

Video  Ruští policisté zatkli pár za vyjadřování se o válce na Ukrajině.  - Twitter
Video se připravuje ...

„Tvoje máma na tebe bude hrdá,“ vykřikla do tváře jednomu z nich. „Vidím ti ve tváři, jak se stydíš,“ řekla mu. S oběma policie sepsala protokol o výtržnictví, se ženou, kterou posléze propustila, také protokol o takzvané diskreditaci ruské armády s tím, že ho soud přezkoumá později.

Diskreditace ruské armády, tedy šíření informací, které se odchylují od oficiálního moskevského výkladu války na Ukrajině, je v Rusku považována za trestný čin. Propuštění ženy zřejmě souvisí s tím, že je matkou malého dítěte. Oběma i tak hrozí v nejhorším případě až pětileté vězení.

Putinův bývalý autor projevů Abbas Gallyamov podle deníku Daily Mail řekl, že epizoda byla důkazem toho, že Rusko se propadá do totality. „Za totality jsou trestná i slova vyslovená v osobním rozhovoru, která nejsou určena pro uši jiných lidí. Rusko směřuje k totalitě,“ nebral si servítky.

11:00
Dnes

„Naším hlavním cílem je vyčerpat obrovské síly nepřítele a způsobit mu těžké ztráty. Vytvoří to nezbytné podmínky, které pomohou osvobození ukrajinského území a urychlí naše vítězství,“ řekl velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj vojákům, které podle ukrajinských médií navštívil na frontě u Bachmutu, který se Rusové dlouho snaží obklíčit a dobýt.

10:37
Dnes

„Ruský teror zničil stovky kostelů a modliteben na Ukrajině. Pro Rusko je všechno prostě terčem,“ tweetuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a přidává video srovnávající některé kostely před a po bombardování. „Ale rakety a dělostřelectvo teroristického státu nezlomily naše lidství a víru.“

10:23
Dnes

Podle amerického think tanku Institutu pro studium války (ISW) ruské síly v posledních dvou dnech pokračovaly v útocích na Bachmut a postoupily z jihu směrem k centru a na severozápadě města.

Ruské velení patrně v posledních týdnech rozhodlo, že vyšle některé jednotky Wagnerovy skupiny do Avdijivky. Žoldnéři jsou ve velkém nasazení právě u Bachmutu. Lépe vycvičení vojáci mají u Doněcku podpořit vyčerpané a méně schopné jednotky samozvané Doněcké lidové republiky (DNR). „Pokud Wagnerovci opravdu bojují u Avdijivky, tak by to vysvětlovalo omezený taktický úspěch (Rusů) v této oblasti za poslední týden,“ uvádí ISW.

 

 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa