Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Ruský žoldnéř s lebkou v ruce vyzýval k vyhlazení Ukrajinců: Kulku do hlavy nepřežil! Popravili ho vlastní lidi?

Aktualizováno -
8. února 2023
11:41
Autor: jel - 
6. února 2023
05:00

V létě šokovalo sociální sítě video muže, který s lebkou v ruce prohlašoval, že Ukrajina musí být celá vyhubena. O lebce navíc tvrdil, že patří některému z obránců Azovstalu a on si z ní udělá pohár. Mužem na videu byl pravděpodobně Igor Mangušev, ruský žoldnéř a zřejmě i člen neonacistického hnutí Světlá Rus. Magnuševa podle sociálních sítí ruských okupantů postřelili. Ve středu nad ránem zrnaěním v nemocnici podlehl.

Šílené video zaplavilo internet minulý rok v červenci. Na něm Magnušev s lebkou v ruče hřímá, že na Ukrajině se nebojuje proti lidem, ale proti ideologii, a proto není možné se domluvit na míru. Vyzývá i k útokům na civilisty a tvrdí, že celá země musí být vyhlazena.

„My žijeme, ale tenhle chlap už ne. Shoří v pekle,“ volá na videu Magnušev a tvrdí, že se jedná o lebku obránce Azovstalu, z níž si chce udělat pohár.

K zabíjení civilistů vyzýval Magnušev pravidelně i na svém účtu na sociální síti Telegram. Sám se účastní války a neštítil se v minulosti ani zveřejnit fotografie mrtvých těl nevinných lidí. „Zapálíme vaše domy, zabijeme vaše rodiny, vezmeme vám děti a vychováme z nich Rusy,“ napsal v minulosti. Podobnými příspěvky se to na profilu jenom hemží.

Na ruských telegramových účtech se o víkendu objevily zprávy o tom, že Magnušev byl postřelen a to zřejmě z velké blízkosti. Podle webu censor.net byl s vážným střelným poraněním hlavy převezen do nemocnice v okupované obci Stachanov v Luhanské oblasti. 

Podle serveru DailyMail Magnušev ve středu v šest ráno zemřel. Ukrajinský zdroj to údajně řekl zdroji pro magazín US Insider. „Zemřel. Střelili ho vlastní lidi do hlavy. Nestalo se to samozřejmě na frontě...Magnušev spolupracoval s Prigožinem a jeho zločineckou skupinou Wagnerovců,“ tvrdí zdroj.

Magnuševova žena ve zveřejněném videu ale tvrdila, že jejího muže postřelili na frontě. Uvedla také, že mu nebyla poskytnuta dostatečná zdravotní péče a ruské autority věc vůbec nevyšetřovali. Lékaři jí prý řekli, že Magnuševa střelili zblízka shora pod 45stupňovým úhlem zezadu do hlavy - taková rána připomíná popravu, což ostatně tvrdí i jeho žena.

23:14
30. 3. 2023

Ukrajinská vláda nařídila ukrajinským sportovcům, aby bojkotovali soutěže, kterých se zúčastní Rusové a Bělorusové. Platí to i pro kvalifikace na OH.

22:32
30. 3. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes večer v pravidelném projevu na sociálních sítích uvedl, že Kyjev chystá kroky, které přiblíží vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem, trvající již déle než rok. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ve středu řekl estonským novinářům, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí.

„Ukrajina přežila nejhorší dny letos v únoru. Vydrželi jsme i tuto zimu. Za těmito slovy se skrývá obrovské úsilí. Přečkali jsme loňské jaro, které změnilo průběh této války ve prospěch naší obrany,“ řekl Zelenskyj v narážce na stažení ruských vojsk od Kyjeva z loňského jara. „Připravujeme naše další kroky, naše aktivní konání. Chystáme se přiblížit naše vítězství,“ prohlásil podle serveru RBK-Ukrajina.

22:18
30. 3. 2023

Bílý dům dnes vyzval Rusko, aby k předsednictví v Radě bezpečnosti OSN přistoupilo profesionálně. Rusko funkci přebírá v sobotu 1. dubna. Spojené státy se ale podle agentury Reuters obávají, že Rusko svoji pozici zneužije k šíření dezinformací.

Bohužel, Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti a mezinárodní právo nezná realizovatelný způsob, jak to změnit. Na pozici předsedy Rady se země střídají každý měsíc v abecedním pořadí,“ uvedla dnes mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Především kvůli symbolické hodnotě, kterou s sebou pozice nese, ruské předsednictví hlasitě kritizují představitelé Ukrajiny, země, která se už více než rok brání ruské agresi.

Kompletní online

Video  Válečný zpravodaj z Ukrajiny: Padaly na nás střepiny z raket. Co ho překvapilo v Bachmutu?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa