Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Do smrtícího bludiště ženou nebožáky: Rusové posílají Ukrajince do minových polí!

Autor: DVL, swp - 
3. února 2023
08:01

Ruští vojáci v Záporoží údajně posílají ukrajinské civilisty do minových polí, aby našli bezpečnou cestu skrze minová pole. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal se domnívá, že je až 40 % území Ukrajiny poseto minami. Informoval o tom deník Daily Mail.

Ruští velitelé nutí ukrajinské civilisty brodit se minovými poli, aby určili bezpečné cesty pro své jednotky, tvrdí nová zpráva. 

Ukrajinské centrum národního odporu – online zdroj spravovaný národními ozbrojenými silami za účelem informování civilních odbojových skupin – v pondělí prohlásilo, že obdrželo zprávy, že občané v částech Ruskem kontrolovaného regionu Záporoží byli instruováni, aby procházeli zaminovanými poli.

Ukrajinské centrum národního odporu tvrdí, že ruští vojáci budou pozorovat vyděšené civilisty a sledovat jejich kroky, aby našli cestu skrz smrtící bludiště, ačkoli prozatím neuvedlo zdroj informací, které je třeba ještě ověřit. 

Od invaze ruských sil 24. února 2022 byly obrovské oblasti ukrajinské země posety minami – podle premiéra Denyse Šmyhala až o 40 procent.

Obě strany jsou obviněny z umisťování min na celém ukrajinském území. 

Smlouva o zákazu min z roku 1997 zakazuje protipěchotní miny a nařizuje, že státy musí ničit zásoby min, podílet se na odstraňování zaminovaných oblastí v oblastech konfliktu a distribuovat pomoc obětem. 

Ukrajina podepsala Smlouvu o zákazu min 24. února 1999 a ratifikovala ji 27. prosince 2005. Rusko se ke smlouvě nepřipojilo, ale stále porušuje mezinárodní právo, pokud jde o používání protipěchotních min.

Již dříve varovalo britské ministerstvo obrany, že ruské síly používají protipěchotní miny po okupovaném území, což je krok, který mezinárodní společenství odsoudilo.

Human Rights Watch, organizace pro lidská práva, má důkazy, které předložila Ukrajině, které naznačují, že i ukrajinské síly používaly tato výbušná zařízení v civilních oblastech v okupovaném Izjumu a jeho okolí.

Město bylo od té doby osvobozeno, ale mnoho nebezpečných výbušných zařízení, dostatečně silných na to, aby usekly končetiny, a dokonce zabíjely, stále zůstává. 

„Zdá se, že ukrajinské síly mají v oblasti Izjumu značně rozptýlené nášlapné miny, což způsobuje civilní oběti a představuje trvalé riziko,“ řekl minulý měsíc Steve Goose, ředitel zbrojní divize Human Rights Watch.

„Ruské síly opakovaně používaly protipěchotní miny a páchaly zvěrstva po celé zemi, ale to neospravedlňuje ukrajinské použití těchto zakázaných zbraní.“ 

Miny je třeba odstranit

HALO Trust, nevládní organizace, která se specializuje na čištění minových polí, se rozmístila v osvobozených oblastech Ukrajiny a snaží se miny najít a odstranit.

Více než 650 zaměstnanců pracuje v regionech Kyjev, Černigov, Sumy a Charkov na odstraňování min z měst, vesnic, farem a lesů, aby místní obyvatelé mohli znovu žít tak, aniž by riskovali své životy.  

Mnoho z výbušných zařízení bylo zapuštěno do zemědělské půdy, což vystavilo ukrajinské farmáře vážnému nebezpečí a riskovalo značný pokles produkce potravin v roce 2023. 

Daria Žydková, dobrovolnice z HALO Trust, v rozhovoru s nizozemskými reportéry vysvětlila, jak mohou miny představovat nebezpečí pro civilisty. „Ukrajinská armáda nyní zatlačuje Rusy zpět do stále více oblastí, kde se lidé mohou začít vracet domů. Začínají opravovat své domy, obchody a podniky. Vstupují do lesa a sbírají dřevo, lesní plody, houby. A znovu obdělávají svou půdu. Všechna tato místa je třeba vyčistit. Lidem jinak reálně hrozí zranění nebo dokonce smrt," vysvětlila dobrovolnice. „Naším konečným cílem je všechno vyčistit.“

20:28
Dnes

V důsledku dnešního raketového útoku na Záporoží bylo poškozeno 55 domů.

20:00
Dnes

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Ukrajina se tak podle Reuters stala první zemí zapojenou do aktivního vojenského konfliktu, které MMF odsouhlasil velký úvěrový program.

19:06
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin schválil aktualizovanou doktrínu ruské zahraniční politiky, Moskva přitom označila Spojené státy a Západ za zdroj „existenčních hrozeb“ pro Rusko. Jako strategické partnery vnímá Čínu a Indii. Informovaly o tom dnes světové agentury. Moskva už přes rok vede válku na Ukrajině a v době očekávaní ukrajinské protiofenzivy se Kreml snaží získat doma podporu pro vojenské tažení tím, že ho vykresluje jako boj o existenci proti Západu, přičemž ignoruje fakt, že válku rozpoutala Moskva, píše agentura Bloomberg.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa