Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Stovky mrtvých Rusů v Makiijivce: Pomohly Ukrajincům skutečně mobily?

Autor: Darina Jíchová, swp - 
7. ledna 2023
05:00

Ruské ministerstvo obrany po novoročním útoku Kyjeva v Makijivce na východě Ukrajiny uvedlo, že k útoku došlo kvůli tomu, že ruští vojáci i přes zákaz používali své mobily. Zásah si měl vyžádat 89 obětí, alespoň podle Moskvy, Kyjev mluví o stovkách padlých. Analýza stanice BBC se zajímá o to, zda skutečně mohly Ukrajině napomoci k lokaci místa mobilní telefony Rusů.

Od počátku války se v západním i ruském tisku objevovaly zprávy o tom, že obě strany mají schopnost zachytit a lokalizovat telefonní hovory a použít je k zaměření cíle. Loni v březnu New York Times citoval svůj zdroj z Pentagonu s tím, že Ukrajinci potvrdili, že zachytili telefonát ruského generála. Lokalizovali ho a zlikvidovali ho i jeho tým.

V březnu navíc článek stanice Sky News upozornil na ruský systém Leer-3, který řídí drony nad cílovou oblastí a je schopný napodobovat přijímače mobilních telefonů a tím je oklamat a vynutit zařízení, aby spolu navzájem komunikovala. Tyto drony pak mohou předat informace vojenské základně, které povedou k následné lokalizaci.

Ukrajinci vědí o nebezpečí užívání mobilu

„Když vás zachytí dron, máte tak 5 vteřin na to se sebrat a začít utíkat, raketa přiletí extrémně rychle,“ popsal pro Sky News jeden z ukrajinských vojáků. Zdůraznil rovněž, že byli poučeni o tom, že je mohou prozradit jejich mobily. Nebezpečí toho, že mobily vojáků budou vysledovány, dokonce přimělo ukrajinskou armádu, aby vydala seznam rad pro své jednotky bojující proti separatistům na Donbasu:

  • První pravidlo zní: Svou SIM kartu nechte doma.
  • Druhé: Pořiďte si SIM kartu v místě konfliktu.
  • Třetí: Pokud si chcete zavolat, vzdalte se od pozice své jednotky minimálně 400 až 500 metrů.
  • Čtvrté: Zavolat si nechoďte sami, vemte se sebou ozbrojeného kamaráda, který vám poskytne krytí v případě útoku.
  • Páté: Nejlepší místo, kde si zavolat, je v místě se silnou koncentrací civilistů, nejlépe v osvobozených obcích.
  • Šesté: Jinak mějte telefony vypnuté. Zavisí na tom váš život a život jednotky.
  • Sedmé: Nepřijímejte žádné karty od „místních“, nevíte, zda nejde o agenty GRU nebo SBU.
  • Osmé: Dohlížejte na své přátele.
  • A poslední deváté pravidlo: Pamatujte na to, že nepřítel vás může odposlouchávat, nehledě na to, jakou SIM kartu nebo operátora používáte.

Mají Rusové u sebe své telefony?

Ukrajina i Rusko tedy, jak se zdá, mají schopnost trasovat mobily, nicméně několik komentátorů zpochybnilo, že to nebyly ruské telefony, které vedly k útoku v Makijivce. Ruskojazyčný web stanice BBC navíc ve svém článku psal, že mobilizovaní Rusové v interview nezávisle na sobě uváděli, že jim jejich mobily byly zabaveny. Na druhou stranu jsou však i záznamy o tom, že ruští vojáci jsou na frontě nuceni používat mobily, protože jim chybí jiné potřebné komunikační prostředky.

„Ruské úřady viní mobilizované vojáky a jejich mobily. Proč ale byla morálka tak laxní?“ ptá se ve své analýze pro BBC bezpečnostní korespondent Jonathan Beale. „Většina armád si na svých jednotkách vynucuje dodržování provozní bezpečnosti a osobní bezpečnosti při operacích – včetně omezení používání mobilních telefonů,“ připomněl Beale, poukázal na to, že zapnuté mobily nebyly jedinou chybou Rusů v Makijivce. „Velká koncentrace vojáků v jedné budově, kde byla skladována munice? To je jasný cíl pro druhou stranu,“ prohlásil analytik.

Útok na Makijivku ukazuje, že se Rusko stále ještě nezvládlo poučit z předešlých chyb, dodal Beale. „Rozhodně to není poprvé, kdy se Ukrajinci zaměřili na kasárna a muniční sklady,“ podle Bealea se však aspoň něco změnilo. Zde odkazuje na šéfa bezpečnostní poradenské společnosti Sibyline Justina Crumpa, podle kterého kritika zaznívající z Ruska dokazuje, že „taková neschopnost už není tolik tolerována“. Jenže v Rusku se bohužel nesoustředili na ztrátu životů, ale celý útok je využíván jako ospravedlnění jakékoliv eskalace.

18:37
Dnes

I pro Ukrajinu se letos utikalo v rámci dobročinného Běhu pro Paměť národa, který skončil s posledním květnem. Letošek byl rekordní co do počtu účastníků - 3300 - i do výtěžku ze startovného. 

„Organizaci Post Bellum přinesl 1,6 milionu korun, které využije na natáčení příběhů pamětníků, vzdělávací programy, pomoc hrdinům a další aktivity,“ uvedla pořádající organizace. Při Běhu pro Paměť národa tradičně připomínali lidi, kteří se potýkali s nacismem a komunismem v minulém století, a letos navíc také Ukrajince, kteří aktuálně bojují ve své zemi proti ruské armádě.

Lidé si tak mohli zvolit speciální startovní číslo pro Ukrajinu, další možností bylo zapojení do štafetových závodů, jejichž výtěžek byl rovněž určen na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Na konto sbírky půjde z běhu 112.000 korun, uvedli pořadatelé.

Běh pro Paměť národa 2023. Běh pro Paměť národa 2023. Běh pro Paměť národa 2023.
17:51
Dnes

„V okupovaném městě Šachtarsk narazil obrněný transportér proruských ozbrojenců do auta. Dva civilisté, kteří se v autě nacházeli, zemřeli,“ uvádí kanál Nexta TV a sdílí údajné video z místa, které zřejmě pokoutně natočil jeden ze svědků.

16:53
Dnes

Milice, které v květnu rozpoutaly střety v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou, použily zahraniční zbraně včetně českých pušek BREN nebo belgických FN SCAR, upozornil americký deník The Washington Post. České ministerstvo obrany podle něj odmítlo jeho informace komentovat.

„Belgie a Česká republika poskytly zbraně Ukrajině a odtud zřejmě tyto pušky pocházejí,“ citoval americký deník Andrewa Galera ze společnosti Janes, která se zabývá informováním o bezpečnostní problematice. Galer dodal, že zbraně se mohly do rukou bojovníků v Belgorodské oblasti dostat ale i přes jinou zemi než Ukrajinu. Pušky BREN i SCAR běžně dostávají ukrajinští vojáci i dobrovolníci z jiných zemí bojující na straně Ukrajiny, podotkl The Washington Post s odvoláním na dva americké dobrovolníky sloužící na Ukrajině.

Milice při nájezdu, k němuž se přihlásila ozbrojená skupina Legie Svoboda Rusku, použily podle listu také americká obrněná vozidla MRAP. Dvě z nich pocházela z USA a jedno z Polska, uvedl deník s odvoláním na zdroje obeznámené s poznatky amerických tajných služeb. Deník Financial Times dříve psal, že milice měly k dispozici nejméně dvě obrněná vozidla MaxxPro a několik vozů Humvee.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa