Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Česká národní banka darovala Ukrajině pancéřovaná auta: „Bonnie“ a „Clyde“ se promění v obří sanitky

Autor: jel, swp - 
2. února 2023
11:59

Česká národní banka darovala nadačnímu fondu Dárek pro Putina dva pancéřované vozy, které v minulosti používali k přepravě peněz. Auta dostala jména Bonnie a Clyde a promění se ve velké sanitky.

Iniciativa Dárek pro Putina vznikla krátce poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Projekt se snaží získat peníze na nákup zbraní pro napadenou zemi. Jeho prostřednictvím už se podařilo vybrat peníze například na tank T-72.

Spoluzakladatel Dárku pro Putina Martin Ondráček nyní na sociální síti informoval, že Česká národní banka poskytla dvě pancéřovaná auta. Ta se mají proměnit v obří sanitky.

Budou vozit nejcennější náklad

„Tohle jsou pancéřovaná auta, ve kterých Česká národní banka vozila po republice hotovost. Teď už je ale Národní banka nevlastní. Darovala je našemu nadačnímu fondu, za což velmi a velmi děkujeme,“ uvedl Ondráček. 

Doplnil, že vozy dostaly jména Bonnie a Clyde a budou přeměněny na velké sanitky. Ty budou sloužit k evakuaci zraněných vojáků z první linie. Dodal, že auta uvezla opravdu velké množství peněz, teď budou ale jezdit s mnohem cennějším nákladem.

„Budou vozit naději na záchranu lidských životů. Děkujeme moc,“ uzavřel Ondráček.

22:32
30. 3. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes večer v pravidelném projevu na sociálních sítích uvedl, že Kyjev chystá kroky, které přiblíží vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem, trvající již déle než rok. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ve středu řekl estonským novinářům, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí.

„Ukrajina přežila nejhorší dny letos v únoru. Vydrželi jsme i tuto zimu. Za těmito slovy se skrývá obrovské úsilí. Přečkali jsme loňské jaro, které změnilo průběh této války ve prospěch naší obrany,“ řekl Zelenskyj v narážce na stažení ruských vojsk od Kyjeva z loňského jara. „Připravujeme naše další kroky, naše aktivní konání. Chystáme se přiblížit naše vítězství,“ prohlásil podle serveru RBK-Ukrajina.

22:18
30. 3. 2023

Bílý dům dnes vyzval Rusko, aby k předsednictví v Radě bezpečnosti OSN přistoupilo profesionálně. Rusko funkci přebírá v sobotu 1. dubna. Spojené státy se ale podle agentury Reuters obávají, že Rusko svoji pozici zneužije k šíření dezinformací.

Bohužel, Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti a mezinárodní právo nezná realizovatelný způsob, jak to změnit. Na pozici předsedy Rady se země střídají každý měsíc v abecedním pořadí,“ uvedla dnes mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Především kvůli symbolické hodnotě, kterou s sebou pozice nese, ruské předsednictví hlasitě kritizují představitelé Ukrajiny, země, která se už více než rok brání ruské agresi.

21:56
30. 3. 2023

Neformální pracovní večeří a diskusí o ruské agresi vůči Ukrajině a jejích dopadech na transatlantické vztahy dnes v polské Lodži začal summit ministrů zahraničí devíti zemí východního křídla Severoatlantické aliance, takzvané bukurešťské devítky (B9). Českou delegaci vede ministr Jan Lipavský. Hlavní část jednání je na programu v pátek dopoledne.

Mezi tématy večerního neformálního setkání byla také pokračující politická a vojenská podpora Ukrajiny, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Kompletní online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa