Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

„Ukázal, kým je!“ Fico se ostře pustil do Pavla, ten už chystá cestu na Slovensko

Autor: tsv - 
4. února 2023
10:32

Slovenský expremiér a současný předseda strany Směr – SD Robert Fico se na tiskové konferenci opřel do nově zvoleného českého prezidenta Petra Pavla, zároveň zkritizoval slovenskou hlavu státu Zuzanu Čaputovou a označil ji za nebezpečí pro zemi kvůli prezidentčině prozápadní politice. Fico je sám dlouhodobým podporovatelem maďarského premiéra Viktora Orbána, staví se proti dodávkám zbraní na okupovanou Ukrajinu a podobně jako neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš vyznává populistické názory.

 

Petr Pavel podle Fica za dva dny „velmi jasně ukázal, kým je“. Předseda Směru na tiskovce prohlásil, že Pavel „hned věděl, komu má telefonovat, a hned vyhlásil, že Ukrajina patří do NATO“. Odkazoval tak na Pavlův rozhovor pro britskou stanici BBC. Expremiér pak kromě slov zvoleného prezidenta kritizoval i jeho telefonát s tchajwanskou prezidentskou Cchaj Jing-wen.

„Teď už nikdo nemůže pochybovat o tom, kdo za ním je. Kdo ho tlačil dopředu, jak ho vymysleli,“ pokračoval Fico, následně ale Pavlovi pogratuloval ke zvolení. „My už teď přesně víme, a to ještě ani nesložil slib, jakou zahraniční politiku bude tlačit český prezident. A tu stejnou samozřejmě tlačí také naše paní prezidentka.“ Lidé jako Čaputová podle expremiéra dostanou Slovensko do nebezpečí.

„Teď je třeba v parlamentu návrh, že máme mimo jiné vyhlásit Rusko jako teroristický stát. Já teda přidávám, dejte tam ještě Spojené státy a budu hlasovat pro,“ pokračoval. Směr – SD se v tuto chvíli na Slovensku těší velké oblibě na rozdíl od menšinové vlády Eduarda Hegera, které byla vyslovena nedůvěra již loni v prosinci. Podle průzkumů proto strana patří mezi jasné favority slovenských parlamentních voleb, které se budou konat letos na konci září.

Fico kromě Čaputové dlouhodobě kritizuje Evropskou unii i sankce uvalené na Rusko. Americký deník New York Times nedávno upozornil, že s návratem Fica k moci by se mohl na Slovensko vrátit „antisystémový populismus“, jeho zvolení by navíc dle politologů znamenalo výrazné změny slovenské zahraniční politiky.

Plánovaná cesta na Slovensko

Pavel v pátek stihl poskytnout rozhovor pro slovenskou agenturu TASR. Řekl, že by chtěl jet na Slovensko v týdnu po své inauguraci. „Vztah Čechů ke Slovensku je velmi vstřícný, i když se v některých věcech můžeme názorově rozcházet,“ uvedl Pavel.

„Například ve vztahu k podpoře Ukrajiny nebo ve vztahu k Rusku se ukazuje, že na Slovensku se ty názory poněkud liší od těch v České republice, což ale nepovažuji za nic zásadního,“ upřesnil Pavel.

Video  Tisková konference Petra Pavla  - Blesk TV
Video se připravuje ...

ET ( 7. února 2023 15:09 )

Blesk koukám čtou převážně senioři že...

ET ( 7. února 2023 15:08 )

Jsi dobrej komouš co 🙈

Jokl ( 6. února 2023 11:00 )

Ty weby,které jsou pětikolce proti srsti,vyhlásili za dezin­formač­ní.Sou­stav­ný tlak pětikolky na poukazování protizákonného jednání vede buď k jejich zákazu,nebo k manipulaci většiny k podpoře provládních stran.Síla takového jednání se u nás prosadila v roce 1948,kdy se povedlo zmanipulovat většinu národa.Nyní jako první vlaštovka se na hradě usadil komunistický rozvědčík a válečný štváč Pávek.Co bude následovat nikdo neví.Reálně hrozí přímé zatažení do války,včetně výměny nepohodlný kádrů,aby postup restruktalizace byl rychlejší.Je jasné,že tento spolek se bude řídit heslem,kdo nejde snámi,jde proti nám.Lze čekat řadú soudních procesů,pod záminkou protiprávního jedná­ní.Zm­anipu­lova­ná veřejnost vše radostně schválí,zéjména ta pražská,včetně tzv. umělců a jiných,kterým se schválí tučné dotace.Kupředu levá,zpátky ni krok.

lucie13 ( 5. února 2023 16:51 )

Souhlasím s Vámi, jde jen o peníze zbrojního průmyslu, mnou si ruce jako farmakoncerny během “corona - krize”. Ono by tolik lidí neumřelo, kdyby nebyli odsunutí v karanténě a vystrašení.Byla to zanedbaná péče seniorů ve vyšším věku.
A tady jde zas někomu o vlastní finanční zisky a nikoliv o životy civilistů. Všichni by museli tlačit jen na mírové rozhovory, ale bohužel chce asi někdo i ty svoje “moderní hračky” vyzkoušet naostro v terénu!
A bohužel to ti zelení mozci jsou schopní dále jen hrotit. Už Kennedy řekl, že zodpovědností atomových velmocí je nedostat nepřítele do situace, kdy má na výběr mezi potupnou porážkou a červeným tlačítkem. Kdyby měl Hitler atomovky, tak by také jednal jinak.
A NATO se samo vnitřně hroutí, USA vyhrožuje Turecku vyloučením z NATO, i když to není fakticky možné a Turecko hrozí, že se úmyslně USA na truc spojí se Sýrií a Ruskem a Írán bude následovat- o tom česká cenzura ani nepíše!
A přitom hrají komedii podpory UA a jak dlouho? Dokud nepadne poslední ukrajinský voják a pak teprve přijdou s tím, že by se mělo vyjednávat o příměří?
A to nehledě na to, že pro západní Evropu je téma č. 1 Klima a klima aktivisti a toto jen konflikt ve východní Evropě?
Západ se není ochotný vzdát svého blahobytu a jejich vlády se také třesou o vlastní koryta a to mají poloviční inflaci než ČR a levnější energie po zdražení než kdy měla ČR před zdražením.

nespokojeny ( 5. února 2023 15:47 )

hirog No a vidíte. "Zvonku" z ČR to tak vypadá. My už takové zlo dávno máme.
Od konce roku 1989. Přeji pevné zdraví.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa