Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Iryna popsala krutou smrt své dcerky Lizy (†4) po ruském útoku: Viděla její roztrhané tělo!

Autor: rix, ČTK - 
17. srpna 2022
09:43

Při ruském bombardování ukrajinského města Vinnycja zemřelo čtyřiadvacet lidí, mezi nimi i teprve čtyřletá dívenka Liza. Její maminka se po pobytu v nemocnici opět vypravila na místo tragické události. Hrůzný zážitek už z hlavy nikdy nevymaže. Svou dcerku viděla krátce po raketovém útoku roztrhanou vedle jejího kočárku. 

Liza, která měla Downův syndrom, šla ve čtvrtek zrovna se svojí matkou Irynou Dmytrijevovou k logopedovi, když na město dopadly ruské rakety. Krátce před explozí Iryna zveřejnila na sociálních sítích video, na němž její dcera po cestě s námahou tlačí svůj vlastní kočárek.

Lizina třiatřicetiletá matka utrpěla při útoku těžká zranění a byla ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Nezúčastnila se tak ani pohřbu své milované dcerky v pravoslavném kostele ve Vinnycji. Po rehabilitaci se alespoň vydala na místo, kde její dcerka zemřela. Hrůzný zážitek už z hlavy nikdy nedostane. 

„Pamatuji si, že jsem slyšela hlasitý řev. Pomyslela jsem si, že to rozhodně není letadlo. Zvedly jsme s Lisou zároveň hlavy a přímo nad námi letěla raketa,“ popsala Iryna na Instagramu poslední vteřiny před hororem. Na poslední chvíli se obě stačily pouze sklonit. „Pak došlo k silnému výbuchu a země se otřásla,“ uvedla matka.

Pohled, který se jí naskytl jen krátce poté, byl strašný. Všude zavládlo naprosté ticho. „Pak jsem se ohlédla a uviděla její roztrhané tělo,“ vzpomínala se slzami v očích na svou zesnulou dcerku. „Můj mozek tomu odmítal uvěřit,“ svěřila se s tím, že jen křičela beznadějí a po chvíli pocítila ostrou bolest. To o sobě začala dávat vědět její vlastní poranění. 

Rusům Iryna nikdy neodpustí. „Ruští teroristé, tito tvorové, zabili mé dítě,“ zoufala si. „Kolik ještě svět potřebuje důkazů k zastavení masových vražd ukrajinských civilistů?“ ptala se.

„Lizu jsem neznal, ale tohle nikoho nemůže nechat chladným,“ pronesl duchovní k smutečním hostům v chrámu Proměnění Páně z 18. století. Lizino tělo zatím spočívalo v otevřené rakvi s květinami a plyšáky u nohou.

Na Lizu zavzpomínala ukrajinská první dáma Olena Zelenská, která se s ní setkala při natáčení vánočního videa. Zveřejněný videozáznam i fotografie obletěly internet a přispěly k rozhořčení světa nad brutalitou války na Ukrajině.

19:05
Dnes
!

Spojené státy poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (necelých 15,4 miliardy Kč), jeho součástí budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS. Podle prohlášení Bílého domu to dnes americký prezident Joe Biden řekl při telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

V rozhovoru, kterého se účastnila i viceprezidentka Kamala Harrisová, Biden také zdůraznil, že Washington nikdy neuzná ruskou anexi ukrajinských území.

18:48
Dnes

Ukrajinské vedení dříve potvrdilo osvobození obcí Archangelske a Myroljubivka v Chersonské oblasti, připomněla agentura Unian a citovala mluvčího jižního velitelství ukrajinských sil, že situace na tomto úseku fronty „nabírá na obrátkách“.

Ukrajinská armáda v posledních dnech zaznamenala výrazný postup v okolí Lymanu na východě Ukrajiny a v Chersonské oblasti v jižní části země, uvedl dnes ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

18:26
Dnes

Použití jaderných zbraní jakoukoliv zemí na světě by nezůstalo bez odezvy, řekl dnes britský ministr zahraničí James Cleverly. Ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury Reuters vyzval, aby přestal se strategickými omyly. „Putin se při rozhodovacím procesu dopustil příliš mnoha strategických omylů,“ řekl Cleverly. „Musíme dát jasně najevo, že tahle série strategických omylů musí přestat,“ dodal.

Zobrazit celý online

Video  Rusy na Krymu vyděsily exploze: Utíkali z pláží pryč  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa