Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Mučení civilistů elektrošoky, střílení do kolen: Šokující zpráva o ruském teroru v okupované Ukrajině

Autor: jb - 
15. srpna 2022
05:00

Human Rights Watch přišla s šokujícím odhalením. Vojáci ruských okupačních sil týrali ukrajinské civilisty elektrickými šoky, bili je nebo je stříleli do kolen. To vše jako součást snahy podmanit si obyvatelstvo zabraných území. Informace o obsahu zprávy přinesl Daily Mail.

Ukrajinská populace v zabraném Chersonu a Záporoží čelí teroru ze strany ruských okupantů. Zprávu o brutálním násilí vůči civilistům vydala v úterý mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch, která se zabývá lidskými právy a jejich dodržováním.

„Ruské síly proměnily okupovaná území na propast strachu a bezpráví,“ uvedla výzkumnice Human Rights Watch Yulia Gorbunova.

Organizace hovořila se 70 lidmi z Chersonu, Melitopolu, Berdjansku, Sakovsku a dalších měst a vesnic z okupované Chersonské a Záporožské oblasti. Ve své zprávě pak popsala na 40 případů, ve kterých ruští okupanti stáli za zmizením civilistů, svévolně je zadržovali nebo je mučili. Jeden z dobrovolníků jednotky územní ochrany popsal, že byl unesen a mučen lidmi, kteří podle něj byli ruští agenti.

Video  Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Bití, dušení, vydírání. Rusové neznají hranice

Jednoho dne Oleha (jméno bylo změněno kvůli ochraně identity) a další dva dobrovolníky z jednotky územní ochrany napadli a spoutali neznámí muži v civilním oblečení. Odvedli je do bývalé policejní budovy v Chersonu, kde jim zavázali oči a bili je. Také je během 12 hodinového výslechu dusili igelitovými pytli nataženými přes hlavu nebo do nich pouštěli elektrický proud.

Během bití Oleh údajně na chvíli zahlédl i bití jednoho z jeho kolegů. „Jeho tělo bylo pokryté modřinami,“ popsal Oleh. Během bití mu násilníci polámali žebra, která mu způsobila zranění plic. „Velmi pomalu umíral,“ dodal Oleh.

V mnoha případech byli zajatci propuštěni pouze poté, co souhlasili s tím, že na videozáznamu požádají ostatní Ukrajince, aby spolupracovali s Rusy. Oleha, jeho kolegy a další vězně odvezli na Krym, kde jeho spoludobrovolník zemřel. Domů na Ukrajinu Oleha pustili na základě vězeňské výměny 28. dubna. Většina jeho zubů byla zlomená, šest mu jich úplně chybělo, měl také zlomená žebra a ledviny poškozené natolik, že jeho moč byla růžová.

Rusko páchá válečné zločiny

Mučení, nelidské zacházení stejně jako svévolné a nezákonné zadržování civilistů jasně patří mezi válečné zločiny. Máme je zdokumentované a ruské úřady musí takové zneužívání okamžitě ukončit a pochopit, že mohou být a budou hnáni k odpovědnosti,“ říká zpráva Human Rights Watch.

Podobných příběhů je zaznamenáno mnoho. Nalezená těla se svázanýma rukama za zády, se stopami po bití a mučení. Únosy, neopodstatněná zatčení a násilí se nevyhýbají jen mužům. Často jsou nehumánně vyslýchány i ženy. Dětem je často ubližováno přímo před jejich matkami.

Útočníci se často zaměřují na protestující a dobrovolníky, kteří se nehodlají podvolit ruské okupaci. „Nikdy nevíte, kdy si pro vás přijdou a kdy vás nechají jít,“ uvedl do zprávy novinář z Chersonu.

Pekelná zkouška

Ukrajinci v okupovaných územích zažívají pekelnou zkoušku, říká Gorbunova. „Ruské autority by měly okamžitě vyšetřit válečné zločiny a další zneužití síly v těchto oblastech, stejně jako mezinárodní vyšetřovací orgány s cílem zahájit trestní stíhání.“

To ovšem nebude tak jednoduché. Ukazuje se totiž, že Rusko je stejně kruté i ke svým vojákům. Otec jednoho z ruských vojáků vypověděl, že když se jeho syn upisoval armádě, očekával, že na frontě bude tři měsíce, po kterých bude moct požádat o návrat. Až později se dozvěděl, že pokud vojáci takovou žádost podají, jsou zatčeni a odesláni do provizorního detenčního zařízení v Brjance na okupovaném území Ukrajiny.

Tam jsou, tak jako ukrajinští civilisté, vystaveni násilí nebo drženi v nelidských podmínkách, dokud se sami nerozhodnou vrátit zpět na frontu.

21. června oficiální Ruská okupační administrativa oznámila, že na podzim je plánované ‚referendum‘ o připojení Chersonského regionu k Rusku.

Video  Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa