„Kde je můj syn?“ Rusky pátrají po svých synech i mužích. Kreml mlčí

Autor: Darina Jíchová - 
27. července 2022
05:00

Pět měsíců války, tisíce mrtvých na obou stranách. Ruské ztráty jsou podle Ukrajiny obrovské, blíží se podle tamních úřadů už ke 40 tisícům padlých vojáků. Rusko počty svých obětí zveřejnilo jen jednou, od té doby bilanci 1351 zabitých vojáků neaktualizovalo. To těžce nesou manželky a matky Rusů bojujících na Ukrajině. Rodiny nejsou informovány o osudech svých bližních, rodinám pomalu dochází naděje, že své milované ještě uvidí, uvedla stanice Sky News.

„Rodinám nikdo nic neřekne, ani jestli jsou naši muži mrtví, nebo jestli patří mezi pohřešované,“ uvedla Valentina Mělnikovová, která vede Výbor matek vojáků v Rusku. „Nikdo nás neslyší,“ postěžovala si s tím, že nemají naprosto žádné informace o tom, co se stalo s jejich bližními poté, co v únoru Rusko v čele s prezidentem Vladimirem Putinem rozpoutalo válku na Ukrajině.

6:11
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři.

V Haagu dnes začne sledovaný dvoudenní summit Severoatlantické aliance (NATO), jehož ústředním tématem bude zvyšování výdajů na obranu, ale také podpora Ukrajiny napadené Ruskem. Česko bude reprezentovat prezident Petr Pavel, do Nizozemska s ním ale vyrazí také ministryně obrany Jana Černochová či šéf diplomacie Jan Lipavský.

Generální tajemník NATO v pondělí potvrdil, že se aliance na summitu shodne na zvýšení výdajů na obranu na pět procent hrubého domácího produktu (HDP). Za největší a přímou hrozbu pro NATO zároveň označil Rusko. Uvedl také, že spojenci letos poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši přes 35 miliard eur (zhruba 870 miliard korun).

22:29
23. 6. 2025

Vážení čtenáři,

pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

21:11
23. 6. 2025

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes popřel, že by se Rusko chystalo předat jaderné zbraně Íránu, který čelí vzdušným úderům Izraele a o víkendu také Spojených států. Nynější místopředseda ruské bezpečnostní rady čelil na sociálních sítích kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa, že slovo „jaderné“ nadužívá.

V reakci na víkendové údery Spojených států na íránská jaderná zařízení Medveděv v neděli uvedl, že „řada zemí je připravena Íránu dodat napřímo své jaderné hlavice“. Íránský jaderný program podle něj bude pokračovat i přes americko-izraelské útoky.

Trump dnes Medveděvovo vyjádření napadl. „Opravdu to řekl, nebo je to jen výplod mé fantazie? Pokud to skutečně řekl, a pokud se to potvrdí, dejte mi prosím vědět,“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social.

Zobrazit celý online

Světlana chce synovo tělo

„Jen velmi zřídka se některé z nich podaří z lidí, kteří s nimi sloužili, vytáhnout detaily o tom, co se skutečně stalo,“ vypověděla Mělnikovová. Ruska v tisku vystupující pod jménem Světlana se svěřila s tím, že se synem naposledy mluvila na konci března. „Stahávali se ze svých pozic, probíhaly tam boje. Můj syn padl, nemohli se vrátit pro těla, bylo jich tam moc. Místní je pohřbili,“ tvrdí žena.

Světlana doplnila, že na synovu smrt ji upozornila jeho vojenská jednotka, protože podle ruského ministerstva obrany je na seznamu pohřešovaných. Chce, aby tělo jejího syna bylo převezeno zpátky do Ruska, aby ho mohla pohřbít. Společně s dalšími matkami tlačí na Kreml a dožaduje se odpovědí. S novináři Sky News se sešla v Moskvě. Do ruské metropole přijíždí stále více manželek, matek, přítelkyň či sester vojáků.

Irina: Už nemůžu

Ženy s sebou přivážejí korespondenci, vytisknuté konverzace s manželem, jeho kolegy a další důkazy. „Nikdo nás neposlouchá, nechtějí nás vyslyšet,“ reagovala na postoj ruských řadů Irina Čistjakovová. „Už nemůžu, je mi jen 44 let a cítím se jako stařena,“ na Ukrajinu před 4 měsíci odjel válčit také její devatenáctiletý syn Kirill. „Kde je můj syn teď?“ ptá se při pohledu na fotku usměvavého mladíka v ušance.

„Byl to branec, měl za sebou jen 3 měsíce v armádě, když ho poslali na Ukrajinu,“ uvedla s tím, že jí 22. února napsal, že se přesouvá na cvičení u ukrajinských hranic. „Chtěl být vojákem a bránit svou vlast. Vypadá to, že je pověřili nastolením nezávislosti Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Zmizel ale v Charkovské oblasti, tak ať mi vysvětlí, kde je můj syn,“ dožaduje se Irina.

Ministerstvo obrany tvrdí, že nemůže potvrdit, zda Irinin syn je pohřešovaný, nebo zajatý, protože jeho jméno nefiguruje na žádném seznamu. Ruska doufá, že se jí podaří dokázat, že Kirill je mezi ruskými zajatci. Pokud by uspěla, mohla by se syna dočkat během výměny zajatců. „Pozvěte mě na Ukrajinu, nechte mě projít vězení, najdu svého synu a uklidním se,“ prohlašuje.

Boj s byrokraty

Jediné, co skupina ruský matek a manželek chce, jsou odpovědi. Jenže Rusky se asi načekají. „Nikdy v naší historii jsme se nesetkaly se situací, kdy naše dotazy dostávaly odpovědi bez jakéhokoliv významu. Nikdy,“ objasnila Mělnikovová. Rusky pravidelně navštěvují kremelskou úřední budovu, recepční je posílají pryč, mají „štěstí“ na to, že přicházejí v neúřední dny. Dál pokračují ve svém úsilí a boji s byrokracií. „Ztratila jsem veškerou naději,“ přiznala na závěr Světlana.

Video se připravuje ...
Další videa