Středa 29. června 2022
Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka
Oblačno, bouřka 26°C

Děti v křečích, falešné popravy a elektrošoky: Vyšetřovatelé popsali brutální mučení u Kyjeva

Autor: tsv - 
22. května 2022
21:17

Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) získala další důkazy o mučení civilistů v obcích Kyjevské a Černihivské oblasti. Ruští okupanti zde během prvních dní invaze zajali nebo zabili několik set nevinných občanů, z nichž desítky představovaly děti a miminka. Některé zajatce po stovkách zavírali do malých sklepů, kde je nechali dlouhé týdny přežívat, jiné zas vystavovali falešným popravám nebo elektrošokům. V jedné z vesnic bezdůvodně zastřelili 14letého chlapce, který na hřišti kopal do míče.

Vyšetřovatelé z organizace HRW dosud navštívili celkem 17 vesnic v okolí Kyjeva a Černihivu, důkazy o týrání a vraždění civilistů našli ve většině z nich. Konkrétně informovali o 22 popravách, šesti únosech a sedmi případech mučení, ke kterým mělo dojít v prvních dnech po únorovém propuknutí invaze. Mezi oběťmi našli 14letého Dmytra Soloveje, který byl zastřelen při hraní fotbalu na hřišti ve vesnici Nova Basaň. Rusové nedlouho po jeho smrti zabili i chlapcova bratra proto, že se pokusil odtáhnout a pohřbít Dmytrovo tělo.

Děti v křečích a stovky lidí ve sklepě

V obci Jahidne měli okupanti zajmout přes 350 rukojmích. Podle výpovědí přeživších je všechny na měsíc zavřeli do sklepa pod místní školou, mezi civilisty bylo 70 dětí, z toho pět miminek. Zajatí museli přežít s jen minimálním přísunem kyslíku, v malém prostoru si navíc téměř nemohli ani lehnout. Místo záchodu je Rusové donutili používat kbelíky. „Po týdnu začali všichni příšerně kašlat,“ řekl jeden z přeživších. „Skoro všechny děti měly vysoké horečky, kašlaly v křečích a zvracely.“ Uvěznění ve sklepě nepřežilo deset dospělých.

„Ty početné ohavnosti, které v prvních dnech války napáchaly ruské jednotky okupující severovýchodní Ukrajinu, jsou odporné, nezákonné a kruté,“ řekl pro server Mirror ředitel jedné z větví organizace HRW pro Evropu a střední Asii Giorgi Gogia. „Tohle násilí na civilistech je evidentní válečný zločin, který by měl být okamžitě a nezaujatě prošetřen a řádně stíhán.“

Došlo i na falešné popravy

Známky útoků na civilisty našli členové organizace i v dalších přilehlých obcích. Ve vesnici Dymer odhalili sedm případů násilí, znepřátelení vojáci mlátili vězně, mučili je elektrošoky a vystavovali je takzvaným falešným popravám, při kterých oběť přesvědčili o tom, že v příštích sekundách zemře násilnou smrtí. „K hlavě mi přiložili pušku, nabili ji a slyšel jsem tři výstřely,“ vzpomínal jeden z obětí. „Slyšel jsem také, jak na zem dopadaly nábojnice, a myslel jsem si, že to je můj konec.“

Rusové dále ve vedlejší vesnici zamkli desítky lidí v malé místnosti o 40 metrech čtverečních. Rukojmí zde se svázanýma rukama a zavázanýma očima strávili několik týdnů. „Je čím dál tím jasnější, že si ukrajinští civilisté museli v oblastech okupovaných ruskými jednotkami projít příšerným utrpením,“ pokračoval Gogia. „Spravedlnost možná nepřijde rychle, ale měli bychom podniknout všechny kroky k tomu, abychom zajistili, že ti, kteří trpěli, se spravedlnosti brzy dočkají.“

23:31
28. 6. 2022

 2 civilisté byli zabiti a byl 1 zraněn při ostřelování vesnice Tsyrkyny severovýchodně od Charkova. Pět lidí bylo zraněno ostřelováním v jihovýchodní části Charkova.

23:19
28. 6. 2022

Poradce starosty Mariupolu Petra Andryuščenka tvrdí, že referendum o připojení Doněcké oblasti k Rusku je naplánováno na 11. září 2022.

23:12
28. 6. 2022

Na Ukrajině se objevila ulice pojmenovaná po mrtvém běloruském dobrovolníkovi. Ve městě Chmelnitsky byla Puškinova ulice přejmenována na ulici pojmenovanou po Alexeji Skoblym, běloruském dobrovolníkovi s volacím znakem „Tur“, který sloužil u pluku Kastuse Kalinovského a zemřel v bitvách u Kyjeva.

Zobrazit celý online

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa