Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Wagnerovci? Žádná elita, ale potrava pro děla. Kreml sáhl po žoldácích, protože nevěří generálům

Autor: Al Džazíra, mav - 
15. srpna 2022
05:00

Jak se válka na Ukrajině vleče, dříve utajovaná síť žoldnéřů se začíná prezentovat veřejně. Pro Kreml je výhodnější posílat do bojů neoficiální armádu – nemusí nuceně odvádět občany a také stojí mimo moc generálů, kterým prezident Vladimir Putin příliš nevěří, píše anglická verze serveru Al Džazíra.

Nic jako soukromé armády není v Rusku oficiálně povoleno, Wagnerova skupina také formálně neexistuje. Ale už se její existence netutlá, naopak i ta média, která ruská vláda nezakázala, o ní začínají hovořit.

„Wagnerovci jsou najednou veřejní, neboť se změnilo jejich postavení,“ uvedl Mark Galeotti, expert na bezpečnostní otázky Ruska. „Dřív šlo o nástroj, který si ruský stát držel od těla a mohl ho popírat; také to byl celkem autonomní obchodní podnik. Nyní to je prakticky jen prodloužená ruka armády. Alternativní zdroj vojáků, který je potřeba, protože jde o ‚speciální vojenskou operaci‘, pročež Kreml prostě nemůže mobilizovat muže, které potřebuje.“

Srostlí s rozvědkou

Ruský odborník na vojenský Pavel Luzin to vidí ještě trochu jinak. „Vždy to byla součást buď vojenské rozvědky, nebo speciálních sil. Nikdy nebyli soukromí nebo nezávislí,“ řekl Al Džazíře.

Žoldácká armáda podle něj plní pro Moskvu dvojí účel. Zaprvé tam lze uklidit horkokrevné chlapy, kteří by doma mohli být bezpečnostním rizikem. A zadruhé takto Kreml odebírá generálům část moci. „Kreml prostě nevěří ozbrojeným silám. Rozkouskování vojenské moci je typické pro autoritářské režimy,“ argumentuje Luzin.

Podobně si Putin vytvořil vlastní „pretoriány“ – Národní gardu Ruské federace alias Rosgvardiju, podřízenou nikoli generálům nebo ministrům, nýbrž prezidentovi. Převelel pod ni různé policejní i vojenské jednotky – četníky OMON, policejní útvary rychlé reakce (SOBR), některé výsadkáře, příslušníky vojenské policie, námořnictva…

Do čela postavil svého dlouholetého osobního strážce a pak šéfa ochranky Viktora Zolotova. Úkoly Rosgvardije zahrnují vnitřní hrozby, protiteroristické operace, střežení hranic či ochranu strategických objektů. A od letoška také „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině.

Bez výcviku i výzbroje

Avšak zatímco prezidentovi gardisté by měli mít slušný výcvik, o Wagnerovcích to už neplatí. Jak uvádí Luzin: „Nejsou to elitní jednotky, žádná dobře vycvičená komanda. Jen další druh kanonenfutru,“ tedy „potravy pro děla“ – vojáků, které klidně lze obětovat.

„Žoldnéři nemají žádné oficiální postavení, takže nemají stejná práva a záruky jako oficiální představitelé ozbrojených sil,“ popsal pro Al Džazíru vysloužilý Wagnerovec Marat Gabidullin (55). „Dokončíte misi, dostanete zaplaceno a můžete na dovolenou.“

Ztráty z řad žoldnéřů Moskva prostě nemusí počítat mezi oficiální padlé vojáky, nemusí se tolik starat o vojenské vdovy a sirotky – na pozůstalé naopak úřady tlačí, ať mlčí.

Dříve přitom k Wagnerovcům chodili zkušení bojovníci. „Když jsem se já přidal, většina lidí měla zkušenosti z nejedné války – Čečna, Gruzie – a většina přišla od těch, kteří bojovali na Ukrajině od roku 2014,“ uvedl Gabidullin, který se přidal roku 2015. Předtím deset let sloužil u paragánů.

Velkou misí Wagnerovců byla Sýrie, kde Rusko podporovalo diktátora Bašára Asada. „Ruské vrchní velení to prezentovalo jako nekrvavou válku. Jenže letectvo a dělostřelectvo jsou jedna věc, k vítězství potřebujete obsadit území. A syrská armáda se Islámskému státu nerovnala,“ popsal Gabidullin. „Ruské velení si potřebovalo zachránit tvář, tak nasadilo žoldáky – protože ztráty žoldnéřů se do oficiálních statistik nepočítaly. Dosáhli iluze nekrvavé války, ale ve skutečnosti to bylo velké krveprolití. To my jsme tu válku táhli.“

18:48
Dnes

Ukrajinské vedení dříve potvrdilo osvobození obcí Archangelske a Myroljubivka v Chersonské oblasti, připomněla agentura Unian a citovala mluvčího jižního velitelství ukrajinských sil, že situace na tomto úseku fronty „nabírá na obrátkách“.

Ukrajinská armáda v posledních dnech zaznamenala výrazný postup v okolí Lymanu na východě Ukrajiny a v Chersonské oblasti v jižní části země, uvedl dnes ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

18:26
Dnes

Použití jaderných zbraní jakoukoliv zemí na světě by nezůstalo bez odezvy, řekl dnes britský ministr zahraničí James Cleverly. Ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury Reuters vyzval, aby přestal se strategickými omyly. „Putin se při rozhodovacím procesu dopustil příliš mnoha strategických omylů,“ řekl Cleverly. „Musíme dát jasně najevo, že tahle série strategických omylů musí přestat,“ dodal.

18:06
Dnes

Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v televizi náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin. Ukrajinské jednotky nyní vedou souběžně dvě ofenzívy, na jihu a na východě země. Kriminalisté a vyšetřovatelé v nich zatím podle náměstka zdokumentovali 105 válečných zločinů a tato práce pokračuje.

Zobrazit celý online

A teď se podobně podílejí na bojích na Ukrajině. Jak Wagnerovci, tak další skupiny, například Redut, rovněž pod přímým dohledem ministerstva obrany. Bojují tam bok po boku regulérních vojáků, mají odpovědnost za konkrétní sektory frontové linie. „Je to výrazná změna proti dřívějším nasazením skupiny od roku 2015, typicky podnikali mise odlišné od otevřených, velkých akcí ruské armády,“ citovala Al Džazíra analýzu britského ministerstva obrany. „Wagnerova skupina nyní poskytuje škálu služeb, včetně vojenských a paravojenských kapacit, ale i tajných mediálních a politických manipulací,“ uvedl washingtonský think tank Center for Strategic and International Studies.

Podle ukrajinské vojenské rozvědky to byli rovněž Wagnerovci, kdo je odpovědný za smrt padesátky zajatců z Azovského praporu ve věznici Olenivka. Použili tam prý „vysoce hořlavou látku, která vedla k rychlému rozšíření požáru v objektu“, a to aby zakryli nelidské zacházení se zajatci, psala Al Džazíra.

V neděli večer se po sociálních sítích šířily zprávy, fotky a videa, že ležení Wagnerovců v Popasné v Luhanské oblasti ukrajinská armáda bombardovala. „Potvrzují to zdroje z Donbasu,“ napsal na Telegramu prokremelský novinář Jurij Kotenok. „Pravděpodobně HIMARS.“

Moskva potřebuje doplňovat vojska ve velkém, a tak teď žoldáci berou bojovníky, které by dříve odmítli nebo je už za nějaké prohřešky vyhodili. Včetně vězňů. Nejsou jen nedostatečně vycvičení – na Ukrajinu putují noví rekruti po měsíčním tréninku –, ale i vystrojení, jak napsal investigativní server Meduza.

„Jen čtyři zásobníky na chlapa! Kdybych ve stejných s*ačkách sám nebyl, nevěřím tomu,“ popsal zdroj Meduzy, obeznámený s nasazením Wagnerovců při dobytí města Popasna. Jindy šli žoldáci do boje bez krytí letectva či dělostřelectva. Podle tří zdrojů Meduzy byl zanedlouho jejich velitel mrtvý – a nepadl v bitvě. Na podrobnostech se zdroje neshodnou: Buď ho podle „válečného práva“ popravili na Donbase jeho bojovníci, nebo ho někdo zlikvidoval v Moskvě.

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa