Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Přeběhlík Seagal v TV u Putinova propagandisty Solovjova: Jsem Rus, jsem tady doma!

Autor: mav - 
14. srpna 2022
05:00

„Jsem Rus. Tohle je můj domov,“ prohlásil veterán hollywoodských akčních filmů Steven Seagal (70) v pořadu předního kremelského propagandisty Vladimira Solovjova. S ním se přátelí podobně, jako se honosí přátelstvím se samotným prezidentem Vladimirem Putinem. Ten mu skutečně udělil ruské občanství a také diplomatickou roli; americký herec má předky z carského Ruska, spíš než o Rusy však jde o Židy a možná o asijské, sibiřské národy.

Seagal se prezentuje jako přítel Ruska a prezidenta Putina už dlouhé roky, do noty si zřejmě padli díky společné lásce k bojovým sportům – judu, respektive aikidu. Roku 2014 Seagal podpořil Moskvu po anexi Krymu, o dva roky později dostal přímo od Putina v Kremlu ruské občanství.

Nyní herec opět podporuje Rusko, začal natáčet dokument o válce na Ukrajině. Promluvil o něm v talk show Večer s Vladimirem Solovjovem na prvním státním kanále; pořad je přední platformou Putinovy propagandy.

Herce s moderátorem zjevně pojí osobní přátelství, v dubnu Seagal slavil v Moskvě 70. narozeniny. „Každý jeden z vás, všichni jste má rodina, mí přátelé. Stojíme pospolu v dobrém i ve zlém,“ oslovil anglicky své hosty, kterým to Solovjov překládal do ruštiny. Mezi hosty byla i další špička kremelské propagandy – Margarita Simonjanová, šéfka mediálního konglomerátu RT (Russia Today, Sputnik aj.) zaměřeného na zahraničí. 

„Tento konflikt jsem jakoby studoval velmi podrobně a vidím tu pravděpodobně nejobrovitější snůšku fake news, jakou jsem v životě zažil. Pak jsem začal vyšetřovat a uvědomil jsem si, že asi 98 % zpráv o Ukrajině píšou lidi, kteří tam nikdy nebyli. Informace, které dostávají, jsou z trollích farem,“ prohlásil teď Seagal u Solovjova.

„To jsem říkal ministru zahraničí: ‚Fake News jsou nebezpečnější než jaderné zbraně.‘ Když skutečně rozšíříte fake news do úrovně, že lidé ve vaší zemi nemají tušení, co je pravda, tak to znamená, že jejich srdce i hlavy lze navést k čemukoli,“ pokračoval herec. V těchto tvrzeních se shodne se západními odborníky na média a politiku – akorát, že fake news vidí Seagal úplně jinde než oni.

Proto prý začal natáčet dokument o válce. V rámci toho navštívil věznici Olenivku, kde jistý výbuch zabil padesátku válečných zajatců – bojovníků Azovského praporu, obránců mariupolského Azovstalu, kteří se nakonec vzdali okupantům. „Viděl jsem ten raketový útok a lidé říkali, že to byl HIMARS. Musel jsem se tam jet sám podívat a poznal jsem, že to skutečně byla raketa. Viděl jsem fragmenty HIMARSu už dřív a viděl jsem je i tady,“ tvrdí herec.

„Jste si jistý, že to byl HIMARS? Ukrajinská strana říká, že to byl výbuch zevnitř, ne úder rakety zvnějšku,“ zeptal se ho korektně Solovjov. „Já o těchto věcech něco vím. Můžu vám říci na miliardu procent, že to nebyla bomba, co by vybuchla od přízemí směrem nahoru. Bylo vidět, kudy raketa proletěla a všechno zpopelnila."

Solovjov předtím zveřejnil útržek ze Seagalova dokumentu. „Zajímavé je, jeden ze zabitých nácků je nácek, který zrovna začal hodně mluvit o Zelenském a že Zelenskyj je odpovědný za rozkazy o mučení a dalších zvěrstvech, jež nejen porušují Ženevskou úmluvu o válce, ale jsou i zločiny proti lidskosti,“ prohlásil herec v troskách věznice. Povel bombardovat věznici prý vydal sám ukrajinský prezident, aby práskače umlčel.

Putinův vyslanec

„Je vám jasné, že nastane peklo, že americký a evropský tisk jsou teď extrémně protiruské, pokusí se vás zmasakrovat, zničit vaši reputaci, udělat vše, aby se váš dokument nedostal na plátna kin?“ ptal se dál Solovjov.

„Já jsem diplomat, hrdě říkám, že dobrý diplomat, učil jsem se od těch nejlepších. Věřím, že to bude neutrální dílo, nesnažím se nikomu stranit, nechávám lidi a důkazy hovořit samy za sebe,“ popisuje svůj dokument.

Diplomat vlastně skutečně je, tedy čestný – Vladimir Putin mu dal roli vyslance dobré vůle pro humanitární otázky, má zlepšovat vztahy Rusů a Američanů.

„Bude americké publikum vůbec schopné slyšet pravdu?“ ptal se dál Solovjov. „Slyší jiné strany. Arnold  Schwarzenegger vydal prohlášení…“ zmínil moderátor březnovou výzvu bývalého guvernéra Kalifornie.

Schwarzenegger mimo jiné připomněl, kterak jeho otec s Wehrmachtem bojoval u Leningradu, napumpovaný nacistickou propagandou a nenávistí k Rusům – a jak ho to později duševně zlomilo. A také argumentoval, jak je nesmysl denacifikovat zemi, jejíž židovský prezident za holokaustu ztratil spoustu příbuzných.

Vyjádření úspěšnějšího kolegy i řady dalších Seagal šmahem odmítl: „Nechci říkat, kdo koho platí, nevím, zda to říkají ze srdce… Ale když mi něco přijde zvláštní, mělo by to přijít zvláštní i dalším lidem. Američané nejsou vůbec pitomí. Dokážou vidět fakta, když jim je předvedete. Když Arnie říká ‚Tam nejsou žádní náckové…‘ Já jsem mluvil se stovkami a stovkami nácků a říkali, ‚Jo, byl jsem v bojích‘ a ‚My ku*va rádi zabíjíme lidi‘ a mají tetování. Stepan Bandera byl jedním z nejdůležitějších vlivů na obrovské části Ukrajiny. Náckové Ukrajinu po druhé světové válce neopustili. Jestli chtějí být nácky, ať jsou nácky, to je nám buřt, ale opravdu chceme, aby NATO vypadlo a nechalo Ukrajinu být neutrální,“ přeskakuje Seagal od jednoho klasického bodu kremelské linie k dalšímu.

Ruská, nebo židovská krev?

Jak v talk show také zaznělo, Seagal má ruskou krev – lépe řečeno krev národů z ruského impéria. Děda prý pocházel z Vladivostoku a rodokmen vede i do buddhistických oblastí na Dálném východě Ruska. Seagal vyznává buddhismus, žil v Japonsku, kde praktikoval bojové umění aikido. Z Japonska byla jeho první žena, ta nynější je tanečnice z Mongolska. „Při hledání svých kořenů herec cestoval do Kalmycka, Tuvy a Jakutska,“ napsala agentura RIA Novosti, což jsou právě tři tradiční oblasti ruského buddhismu. Zpráva už nedodala, zda tam ty kořeny našel.

„Mám ruskou krev, má babička byla z Vladivostoku,“ řekl naopak nezávislé (dnes zakázané) ruské televizi Dožď. „Jsou kořeny v Petrohradě, někteří z mých předků se narodili na Ukrajině, kterou považuji za část Ruska,“ uvedl roku 2013, rok před začátkem konfliktu na Ukrajině.

Židovská telegrafická agentura uvádí, že jeho předkové z Ruska byli Židé – o tom už nic v Solovjovově pořadu ani na stránkách RIA Novosti nezaznělo. Americké imigrační záznamy ukazují Nathana Siegelmana; v Americe si jméno upravil na Seagal. Jak on, tak jeho manželka Dora Goldsteinová se podle těchto záznamů narodili v carském Rusku, na území dnešního Běloruska. Seagalova matka měla podle portálu IMDb západoevropské kořeny.

Moderátorovi herec i kývnul na to, že pociťuje tlak, aby vrátil ruský pas, přestal Putina podporovat – a výměnou by se mohl vrátit ke kariéře v Hollywoodu. „Mnozí z naší ‚kulturní sféry‘, mnoho umělců, zpěváků upalovalo z Ruska jako o život. A vy jste udělal přesný opak, spěchal jste sem. Proč?“

„Protože jsem Rus. Tohle je můj domov.“

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa