Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 16°C

Seagal v čepici České zbrojovky: Zelenskyj namířil HIMARS na věznici, bláznil herec na Donbasu

Autor: mav - 
11. srpna 2022
11:26

Veteránovi amerických akčních filmů Stevenu Seagalovi (70) se v důchodovém věku začaly trochu plést vlasti. Poslední roky kope hlavně za Vladimira Putina (69). Nyní vyrazil pomáhat jeho propagandě na Donbase. Prohlédl si zničenou věznici, kde zahynuli váleční zajatci z praporu Azov, a dává světu jasné sdělení: Ukrajinský prezident likvidoval nepohodlné svědky.

„Jsme v Olenivce, přesně na místě, kde dopadl HIMARS, zabil 50 lidí, zranil dalších 70,“ říká herec na videu, které zveřejnil Vladimir Solovjov, přední prokremelský propagandista. „Zajímavé je, jeden ze zabitých nácků je nácek, který zrovna začal hodně mluvit o Zelenském a že Zelenskyj je odpovědný za rozkazy o mučení a dalších zvěrstvech, jež nejen porušují Ženevskou úmluvu o válce, ale jsou i zločiny proti lidskosti,“ prohlásil v troskách věznice.

Američtí zpravodajci podle Bílého domu zjistili, že se Rusové snaží falšovat důkazy o výbuchu ve věznici, tvrdí totiž, že jej způsobilo raketové dělostřelectvo HIMARS, jež USA dodaly Ukrajině. Vojenští experti uvedli pro Washington Post, že snímky z trosek nejsou konzistentní s dopadem rakety - chybí stopy po šrapnelech či krátery, zdi byly poškozeny minimálně. Spíš to vypadá na bombu uvnitř.

Z nějakého důvodu má herec na videu černou kšiltovku s logem CZ – tedy České zbrojovky. Moravská firma nedávno začala vyrábět i v Americe, loni pak koupila legendární americký Colt a skupina se přejmenovala na Colt CZ Group.

Seagal podpořil Moskvu už roku 2014 v souvislosti s anexí Krymu. Vysloužil si tím ruské občanství, které mu o dva roky později slavnostně udělil přímo Vladimir Putin. Podle magazínu Newsweek se nejspíš spřátelili už roku 2003, když Seagal přijel do Moskvy na filmový festival – našli si společné téma bojových sportů. Vladimir Putin se prezentuje jako zkušený judista, Seagal si vzal za ženu dceru japonského učitele aikida a bojovému umění také propadl, dotáhl to na sedmý dan z deseti.

Občanství není čistě za odměnu, Seagal má ruskou krev – lépe řečeno krev národů z ruského impéria, jeho rodokmen vede k ruským Židům, do Kalmycka a Tuvy a Jakutska na Sibiři, jak uvedla agentura RIA Novosti.

Vyslanec pro USA

Roku 2018 pak byl Seagal jmenován zvláštním ruským vyslancem pro humanitární kontakty s USA, aby zlepšoval vzájemné kontakty a „porozumění a důvěru mezi ruským a americkým národem“.

„Vedeme diskuse, jak změnit mou pozici oproti tomu, k čemu jsem byl dříve jmenován,“ přiznal koncem července komplikace této role kvůli napětí.

Už roku 2017 Ukrajina označila herce za „bezpečnostní hrozbu“ a na pět let mu zakázala vstup do země. V březnu, po začátku ruské invaze, pak Seagal prohlašoval, že Rusko a Ukrajina jsou jedna velká rodina. „Jistá entita z vnějšku utrácí ohromné sumy na propagandu, aby proti sobě obě země poštvala,“ vysvětloval konflikt.

V dubnu Seagal slavil v Moskvě 70. narozeniny, oslav v restauraci se zúčastnily špičky kremelské propagandy – zmíněný Solovjov i Margarita Simonjanová, šéfka mediálního konglomerátu RT zaměřeného na zahraničí. „Každý jeden z vás, všichni jste má rodina, mí přátelé,“ hlásil anglicky, zatímco Solovjov překládal do ruštiny. „Stojíme pospolu v dobrém i ve zlém.“

Video  Moderátorka BBC se zeptala Stevena Seagala na sexuální obtěžování, herec utekl z interview  - BBC/Newsnight
Video se připravuje ...

6:53
Dnes

Gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba 5. října brzy ráno oznámil, že ruské síly zaútočily na město Bílá Cerkva pomocí sebevražedných dronů. Bílá Cerkva se nachází asi 80 kilometrů jižně od Kyjeva.

Podle gubernátora po útoku vzplála zasažená budova a jedna osoba byla zraněna. Probíhá záchranná operace a hašení požáru. Kuleba vyzval obyvatele, aby zůstali v krytech.

Íránský kamikaze dron Šáhid 136. Íránský kamikaze dron Šáhid 136.
6:38
Dnes

„Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena poslat na Ukrajinu další těžkou vojenskou techniku Rusko chápe jako bezprostřední hrozbu pro své strategické zájmy,“ uvedl ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov.

„Dodávky vojenské techniky (z USA a dalších zemí) na Ukrajinu znamenají nejen prodloužení krveprolití a další oběti, ale i zvyšují nebezpečí přímého vojenského střetu mezi Ruskem a západními zeměmi,“ varoval ruský velvyslanec.

Bílý dům v úterý oznámil, že USA poskytnou Ukrajině čelící ruské agresi další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (asi 15,4 miliardy korun). Jeho součástí budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS.

Převoz systému HIMARS letadlem C-130 Hercules
5:59
Dnes

Částečná mobilizace, kterou před dvěma týdny v Rusku vyhlásil prezident Vladimir Putin, má prozatím větší dopady uvnitř Ruska než na bojišti na Ukrajině. Ve své pravidelné zprávě o vývoji konfliktu na Ukrajině to uvádějí analytici z amerického Institutu pro výzkum války (ISW).

Ukrajinské zdroje podle ISW mají pravdu v tom, že částečná mobilizace pro Ukrajinu v krátkodobé perspektivě neznamená ohrožení, protože ukrajinská protiofenziva pokračuje rychleji, než mobilizace může přinést efekt.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa