Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Okupanti proměnili dětský kemp v tábor na vraždění: Ukrajinci před smrtí prošli peklem

Autor: tsv - 
16. května 2022
13:05

Na stole ukrajinské státní zástupkyně se denně hromadí nové důkazy o ruských válečných zločinech, a ačkoli si civilisté prochází peklem ve všech okupovaných městech, jeden z dosud nejhrůznějších symbolů ukrajinsko-ruské války představuje masakr v Buče. Ruskou základnou se zde stal dětský tábor a sklepy, kde si mučením prošly desítky nevinných. „Pořád se ptali, kde jsou fašisti, kde jsou vojáci, kde je Zelenskyj,“ vzpomíná přeživší. Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) nyní pátrá po odpovědných vinících a sbírá důkazy před tím, než se Ruská federace rozhodne trvale zahladit všechny stopy.

Dětský kemp Radiant fungoval po dobu okupace města Buča jako nepřátelská základna a popravný tábor zároveň. Ve sklepích pod kempem se po odchodu okupantů našlo pět mužů klečících na studené zemi se sklopenými hlavami a rukama svázanýma za zády. „Víme, že byli mučeni,“ řekl kyjevský regionální šéf policie Andrij Njebytov pro server BBC. „Ruská armáda překročila hranici toho, jak se vede válka. Nebojovali proti ukrajinské armádě, nýbrž unášeli a mučili civilní populaci.“

Ve městě nedaleko ukrajinské metropole bylo dosud zaregistrováno přes 11 tisíc válečných zločinů, SBU a policejní jednotky se nyní snaží nashromáždit co nejvíce důkazů v obavách, že se ruský prezident Vladimir Putin v příštích dnech rozhodne celou Buču jednou pro vždy zlikvidovat. „Nevíme, jaké jsou Putinovy plány, takže pracujeme tak rychle, jak jen můžeme, pro případ, že sem hodí bombu a zničí všechny důkazy,“ vysvětlil Njebytov. Jednotkám se zatím podařilo vytrasovat vojáky ze sibiřské jednotky, kteří domů manželkám posílali velké balíky s nakradenými předměty.

„Pracujeme na tom, ale není to rychlá věc,“ pokračoval. „Ale ten tábor byl základnou, takže tam byl velitel. Vojáci nemohli nikoho popravovat bez vědomí velitele, takže nejprve najdeme organizátory a pak budeme pátrat po realizátorech.“ Policie si k ruce přibrala ukrajinského novináře Dmytra Repljančuka, který se před válkou zaměřoval na odhalování korupce mezi vysoce postavenými funkcionáři. „Cítím jakési volání služební povinnosti,“ řekl novinářům Repljančuk. „Vím, že to bude těžké a mnoho případů zůstane nevyřešených, ale v těchto týdnech je důležité najít co nejvíc informací.“

Oběti dětského tábora

Viktor Sytnytskyj je jedním z mála obyvatel Buči, kteří pobyt pod dětským táborem přežili. Rusové muže unesli na začátku března, když se procházel po ulici, svázali mu ruce, přes oči mu přetáhli čepici a odtáhli ho do sklepa. Tam mu polili nohy vodou, aby mu v chladném počasí umrzly, a na hlavu mu namířili zbraň.

„Pořád se ptali, kde jsou fašisti, kde jsou vojáci, kde je Zelenskyj,“ vzpomínal Sytnytskyj. „Jeden z nich zmínil Putina, tak jsem řekl něco neslušného a zmlátili mě.“ Viktor v minulosti pracoval v Moskvě s muži ze Sibiře a nedokázal porozumět tomu, jak s ním najednou mohou Rusové zacházet s takovou brutalitou. Jeden z vojáků navíc během mužova pobytu v dětském táboře zmínil, že je také ze Sibiře, načež mu Viktor řekl, jak je smutné, že se dostali do takové situace.

„Ta smutná věc je ta, že naši dědečkové společně bojovali proti nacistům a teď jste vy ti fašisti,“ odpověděl mu naštvaný ruský voják. „Řekl mi: ‚Máš čas do rána, aby sis vzpomněl, cos viděl, a když si nevzpomeneš, zastřelíme tě,‘“ popisoval Viktor. V tu noc se na něj usmálo štěstí, ve městě vypukly boje a okupanti začali bombardovat civilní ulice, ve sklepě v tu chvíli nikdo nebyl a Viktor se rozhodl utéct.

„Spočítal jsem si, že mám větší šance na přežití při bombardování, než kdybych zůstal v tom sklepě,“ vysvětloval. „Už mi k hlavě přiložili zbraň. Co by je to stálo stisknout spoušť?“

Volodymyr Bojčenko už takové štěstí neměl. Ukrajinské jednotky našly jeho tělo pod táborem spolu s dalšími civilními oběťmi. „Nenávidím je každou buňkou svého těla,“ svěřila se Volodymyrova sestra Aljona. „Vím, že je to špatné takhle mluvit o lidech, ale oni nejsou lidští. Ti muži na sobě neměli jediné místečko, které by Rusové nezmlátili.“

23:28
1. 7. 2022

Děkujeme, že jste i dnes sledovali naše zpravodajství týkající se ruské invaze na Ukrajinu. O aktuálním dění v okupované zemi vás budeme informovat zase od zítřejšího rána. Prozatím přejeme za celou redakci Blesk Zpráv dobrou noc. 

23:23
1. 7. 2022

Ukrajinské státní společnosti Enerhoatom se po dvou dnech podařilo obnovit spojení mezi systémy v Záporožské jaderné elektrárně a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). S odvoláním na Enerhoatom o tom informovala agentura Reuters. Největší ukrajinskou jadernou elektrárnu během své invaze na Ukrajinu 4. března obsadily ruské jednotky.

22:53
1. 7. 2022

Ukrajinský server TV Nexta sdílel vzpomínku na zesnulou Naděždu a jejího syna Dima (12), kteří byli zabiti při útoku na Oděsu. Server také upozorňuje, že vedle dvou zmíněných obětí dnes bylo zabito dalších 19 lidí. 

Kompletní online

Video  Expert pro Blesk o námluvách Finska s NATO a ruské chybě: Přesně tohle si Putin nepřál!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa