Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

Mykola přežil vlastní popravu a vyhrabal ze hrobu: Jeho bratry Rusové zabili!

Autor: ČTK - 
16. května 2022
07:52

Ruští vojáci Mykolovi Kuličenkovi a dvěma jeho bratrům svázali ruce a nohy a střelili je do hlavy. Těla pak zaházeli zemí. Ale střela určená Mykolovi poškodila jen měkké tkáně a podařilo se mu přežít. Dostal se z hrobu a došel do nejbližší vesnice, kde mu místní poskytli úkryt, napsal běloruský nezávislý list Naša Niva o příběhu z Černihivské oblasti na severu Ukrajiny. O případu informovala také ukrajinská a západní média.

Trojici bratrů po okupaci jejich vsi Rusové uvěznili. Tři dny je vyslýchali a poté postříleli. Ale po osvobození obce byla v hrobě nalezena jen dvě těla. Muži měli svázané ruce a nohy a střelná zranění hlavy, potvrdil prokurátor Serhij Chamajko.

Rusové 18. března prohledali dům bratrů, ve kterém našli ukrajinskou uniformu nejmladšího bratra Jevhena a dědovy medaile. To bylo podle Mykoly důvodem, proč je následně Rusové mučili a zastřelili.

Jevhena vyvedli na ulici, srazili na kolena a zbili obuškem. Zadrženým zavázali oči, hodili je do vojenského auta a odvezli z vesnice. Později vešlo v známost, že lidi ze vsi mučí v areálu místní pily.

„Na paletách leželi ranění vojáci,“ vyprávěl Mykola. Ve stejné místnosti drželi bratry tři dny. Pak je odvezli, aby je zastřelili. Rusové vykopali hrob. Bratrům svázali ruce, nohy a převázali oči. Pak jim prostřelili hlavy a zasypali hlínou.

Nejprve zastřelili nejmladšího. „Hodili ho do jámy a pak zastřelili Dmytra, ale do jámy ho nehodili. Pak, když mě střelili, kopli mě ještě nohama a spadl jsem na staršího bratra,“ vylíčil Mykola. Střela mu prošla tvářemi a nezasáhla životně důležité orgány.

Přes svázané nohy a ruce se Mykola dokázal vyhrabat z hrobu. Došel do nejbližší vsi. Ruskému kontrolnímu stanovišti se vyhnul. Místní obyvatelka Valentyna mu poskytla přístřeší.

Po osvobození na místo dorazili kriminalisté. Prokurátor potvrdil informaci, že bratři měli svázané ruce a nohy, převázané oči a střelná zranění. Úřady se pokusí vypátrat ruské vojáky, kteří jsou za zločin odpovědní.

V Kyjevě minulý týden začal soud s ruským vojákem obviněným ze zabití 62letého civilisty. Jde o první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Jedenadvacetiletý zajatý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin čelí obvinění, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti na severovýchodě země.

13:29
Dnes

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35.870 vojáků. Moskva naposledy informovala o oficiálním počtu mrtvých 25. března, kdy hovořila o 1351 mrtvých vojácích.

13:00
Dnes

Rusko při svých útocích na ukrajinské území stále více spoléhá na nepřesné rakety, uvedlo dnes ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Důvodem je pravděpodobně klesající zásoba moderních a přesných zbraní.

Analýza záběrů z bezpečnostních kamer ukázala, že nákupní centrum ve východoukrajinském městě Kremenčuk, ve kterém v pondělí zahynulo přes 20 lidí a další desítky utrpěly zranění, bylo s největší pravděpodobností zasaženo raketou Ch-32, uvedlo britské ministerstvo s odvoláním na zpravodajské informace. Jde o modernizovanou verzi střel Ch-22, které byly původně určené k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. "To výrazně zvyšuje pravděpodobnost vedlejších škod při zasažení zastavěných oblastí," uvedlo ministerstvo obrany.

12:33
Dnes

Proruští separatisté obvinili další Brity zajaté na Ukrajině ze žoldnéřství, píše BBC s odkazem na ruská státní média. Může jim hrozit trest smrti.

Zobrazit celý online

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa