Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Ukrajina zlikvidovala bandu Putinových hrdlořezů. Čečenci chtěli zabít Zelenského

Autor: ČTK - 
1. března 2022
21:44

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov dnes řekl, že ukrajinské bezpečnostní složky zlikvidovaly elitní bojovníky čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, kteří plánovali vraždu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom ukrajinská agentura Unian, podle níž Danilov tvrdí, že Kyjev dostal informace o této skupině od ruské tajné služby FSB.

Jednotka Kadyrovových mužů se podle Danilova rozdělila na dvě skupiny. „Sledovali jsme je. Jedna skupina byla dopadena v Hostomelu. Druhá skupina je nyní, řeknu to tak, na mušce,“ uvedl Danilov, který zastává funkci tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany (RNBO). „Informace jsme získali od zástupců FSB, kteří nyní nemají chuť účastnit se této krvavé války. A díky tomu mohu říci, že tato kadyrovovská elitní skupina, která se sem vydala speciálně s cílem odstranit našeho prezidenta, byla zničena,“ dodal.

12:12
Dnes

Takhle to nyní vypadá v Chersonské oblasti. Snímky na Telegramu sdílel náčelník vojenské správy města Cherson Roman Mrochko. 

12:01
Dnes

„Rozlišujeme schopnost elektrárny provozovat, a na to potřebuje odvod tepla, průtočné chlazení a docela velké množství vody. No a tady je otázkou, kde je dneska hladina v Kachovské nádrži, jestli můžou vodu používat v provozním smyslu na výkon,“ řekl pro Blesk Zprávy k případnému ohrožení Záporožské jaderné elektrárny kvůli zničení Kachovské přehrady ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

„A pak úplně jiná spotřeba vody je v případě toho, že odstavím elektrárnu a potřebuji odvádět jenom zbytkové teplo, na to ta elektrárna potřebuje vody úplně minimum, takže z pohledu jaderné bezpečnosti zase to nějaký zásadní problém není,“ dodal.

Podle něj z pohledu schopnosti elektrárny vyrábět elektřinu to může problém docela závažný, avšak jelikož má bloky odstavené už nějaký čas, tak zdaleka tolik vody nepotřebuje.

11:56
Dnes

„Vyhodit do povětří druhou největší přehradu na Ukrajině a přitom ohrozit tisíce civilních životů je taktika spálené země, ke které se uchyluje vojsko, jež ustupuje bez naděje na opětovný postup. A to i s vědomím, že vyschne zdroj vody pro Krym...“ uvedl poslanec za KDU-ČSL Jan Bartošek na Twitteru. 

Zobrazit celý online

Britský list The Times už dříve napsal, že také žoldnéři z ruské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny řízené jedním z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina mají za úkol v Kyjevě najít a zabít prezidenta Zelenského. Slíbenou za to údajně mají vysokou odměnu.

Zelenskyj minulý týden odmítl opustit ukrajinskou metropoli a slíbil, že zůstane v čele země navzdory vážnému osobnímu riziku. „Podle informací, které máme, mě nepřítel označil za cíl číslo jedna a mou rodinu za cíl číslo dvě,“ řekl prezident v pátečním projevu Ukrajincům. „Chtějí Ukrajinu politicky zničit tím, že zničí hlavu státu,“ dodal.

Vůdce autonomní republiky na severním Kavkaze a Putinův spojenec Kadyrov dnes připustil, že mezi ruskými vojáky, kteří přišli o život při invazi na Ukrajinu, jsou dva Čečenci. Dalších šest mužů utrpělo zranění. Moskva počty padlých vojáků neuvádí. V neděli poprvé přiznala, že při bojích na Ukrajině utrpěla ruská armáda ztráty, konkrétní údaje však nenabídla. Kyjev tvrdí, že Rusko přišlo o téměř 6000 vojáků. Tato čísla nezle ověřit z nezávislých zdrojů.

Video  Nejhorší výbuchy války: Jak to vypadá v Charkově 1.3  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa