
Zelenskyj udivuje odvahou při útoku Rusů: Kdo je doopravdy nejsledovanější člověk světa?

Vladimir Putin a jeho věrní psi jsou asi jediní, kdo si myslí, že ve vedení Ukrajiny jsou jen narkomani a fašisti, jak prohlásil. Zbytek světa si myslí něco úplně jiného, prezidenta Volodymyra Zelenského vnímá jako hrdinného lídra své země. Jeho činy z posledních dní z něj učinily globální hvězdu.
Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj (44) rozhodně žádný narkoman není, a jak ukazují snímky na jeho sociálních sítích, kdyby nebylo nenávistného diktátora z Kremlu, nejraději by se věnoval své rodině nebo by pořádal na zahradě grilovačku s kamarády.
Právě krásná manželka Olena (44) je mu největší oporou a k dětem Oleksandře (17) a Kyrylovi (9) se také nejraději vrací. Svou životní lásku poznal během hereckých let, Olena psala scénáře pro Kvartal 95, tedy filmovou, televizní a hudební produkční skupinu, kterou Zelenskyj založil. Pár si řekl své ano v roce 2003.
Sluha národa
Je pravda, že Zelenskyj byl hercem, dokonce se dá říci, že rozpustilým komediantem. Už jako sedmnáctiletý na sebe upoutal pozornost svým komediálním talentem v televizní humoristické soutěži Klub vtipných a pohotových, ve které různé týmy soupeří ve vtipných odpovědích na otázky, improvizacích a v dalších humoristických scénkách.
Později se skupinou Kvartal 95 vytvořil populární seriál Sluha národa. V něm hrál obyčejného učitele historie, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla poté, co se na internetu rozšířilo studentské video, v němž kritizuje zkorumpovanost úřadů. Seriál se na Ukrajině vysílal v letech 2015 – 2019.
Během kariéry se objevil také v několika filmech a televizním divákům doslova učaroval svými výkony a zaslouženým vítězstvím v ukrajinské verzi soutěže StarDance... když hvězdy tančí.
Politický outsider?
Zelenskyj si také založil politickou stranu a v roce 2019 se svezl na vlně veřejné nespokojenosti se zkorumpovanou politickou elitou Ukrajiny. V druhém kole voleb porazil tehdejšího prezidenta Petra Porošenka.
Nyní jeho země čelí útoku ruské armády a největší krizi své existence. A muž, který byl považován mnohými za politického outsidera bez jasných názorů, se téměř přes noc stal stratégem, burcovatelem svého lidu, jemuž fandí celý svět. Dobře padnoucí oblek vyměnil za maskáče a neprůstřelnou vestu a postavil se po bok svých spoluobčanů, odhodlaný bránit město Kyjev do posledního dechu.
Když mu Američané nabídli tajný útěk ze země, prohlásil: „Potřebuji munici, ne odvoz!“. A i za to mu tleskají celé národy.
Jak ho vidí novináři
Julia McGuffieová, šéfredaktorka zpravodajského webu Novoje Vremja, uvedla pro BBC, že byla naštvaná, když byl v dubnu 2019 Zelenskyj zvolen prezidentem, protože nevěřila v jeho schopnost vést vládu. Nyní ho ale vidí úplně jinýma očima.
„Myslím, že plnou podporu a respekt Ukrajiny získal až poté, co Rusko začalo svou válku. Všichni Ukrajinci pak kolem něj semkli své řady. On hraje tu důležitou sjednocující a inspirativní roli, částečně proto, že jde vlastním příkladem. Vede vládu, která čelí Putinově přesile, a za to ho mnozí upřímně obdivují a respektují.“
Putina dráždil od prvního dne
Zelenskyj od počátku svého prezidentství vytáčel Vladimira Putina touhou po tom, aby se Ukrajina stala členem NATO. A ve svém inauguračním projevu Ukrajincům řekl: „Musíme se stát Islanďany ve fotbalu, Izraelci v obraně rodné země, Japonci v technologiích, Švýcary v umění žít šťastně vedle sebe. Naším prvním úkolem je zastavení palby na Donbasu.“