Neděle 29. května 2022
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, déšť 17°C

Zelenskyj udivuje odvahou při útoku Rusů: Kdo je doopravdy nejsledovanější člověk světa?

Autor: Petr Šour, ČTK - 
1. března 2022
12:25

Vladimir Putin a jeho věrní psi jsou asi jediní, kdo si myslí, že ve vedení Ukrajiny jsou jen narkomani a fašisti, jak prohlásil. Zbytek světa si myslí něco úplně jiného, prezidenta Volodymyra Zelenského vnímá jako hrdinného lídra své země. Jeho činy z posledních dní z něj učinily globální hvězdu.

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj (44) rozhodně žádný narkoman není, a jak ukazují snímky na jeho sociálních sítích, kdyby nebylo nenávistného diktátora z Kremlu, nejraději by se věnoval své rodině nebo by pořádal na zahradě grilovačku s kamarády.

Právě krásná manželka Olena (44) je mu největší oporou a k dětem Oleksandře (17) a Kyrylovi (9) se také nejraději vrací. Svou životní lásku poznal během hereckých let, Olena psala scénáře pro Kvartal 95, tedy filmovou, televizní a hudební produkční skupinu, kterou Zelenskyj založil. Pár si řekl své ano v roce 2003.

Sluha národa

Je pravda, že Zelenskyj byl hercem, dokonce se dá říci, že rozpustilým komediantem. Už jako sedmnáctiletý na sebe upoutal pozornost svým komediálním talentem v televizní humoristické soutěži Klub vtipných a pohotových, ve které různé týmy soupeří ve vtipných odpovědích na otázky, improvizacích a v dalších humoristických scénkách.

Později se skupinou Kvartal 95 vytvořil populární seriál Sluha národa. V něm hrál obyčejného učitele historie, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla poté, co se na internetu rozšířilo studentské video, v němž kritizuje zkorumpovanost úřadů. Seriál se na Ukrajině vysílal v letech 2015 – 2019.

Během kariéry se objevil také v několika filmech a televizním divákům doslova učaroval svými výkony a zaslouženým vítězstvím v ukrajinské verzi soutěže StarDance... když hvězdy tančí.

Politický outsider?

Zelenskyj si také založil politickou stranu a v roce 2019 se svezl na vlně veřejné nespokojenosti se zkorumpovanou politickou elitou Ukrajiny. V druhém kole voleb porazil tehdejšího prezidenta Petra Porošenka.

Nyní jeho země čelí útoku ruské armády a největší krizi své existence. A muž, který byl považován mnohými za politického outsidera bez jasných názorů, se téměř přes noc stal stratégem, burcovatelem svého lidu, jemuž fandí celý svět. Dobře padnoucí oblek vyměnil za maskáče a neprůstřelnou vestu a postavil se po bok svých spoluobčanů, odhodlaný bránit město Kyjev do posledního dechu.

Když mu Američané nabídli tajný útěk ze země, prohlásil: „Potřebuji munici, ne odvoz!“. A i za to mu tleskají celé národy.

Jak ho vidí novináři

Julia McGuffieová, šéfredaktorka zpravodajského webu Novoje Vremja, uvedla pro BBC, že byla naštvaná, když byl v dubnu 2019 Zelenskyj zvolen prezidentem, protože nevěřila v jeho schopnost vést vládu. Nyní ho ale vidí úplně jinýma očima.

Video  Prezident Ukrajiny: Nikoho se nebojíme! Zelenskyj chce s Kremlem utnout diplomatické vztahy  - Blesk TV, reuters
Video se připravuje ...

„Myslím, že plnou podporu a respekt Ukrajiny získal až poté, co Rusko začalo svou válku. Všichni Ukrajinci pak kolem něj semkli své řady. On hraje tu důležitou sjednocující a inspirativní roli, částečně proto, že jde vlastním příkladem. Vede vládu, která čelí Putinově přesile, a za to ho mnozí upřímně obdivují a respektují.“

Putina dráždil od prvního dne

Zelenskyj od počátku svého prezidentství vytáčel Vladimira Putina touhou po tom, aby se Ukrajina stala členem NATO. A ve svém inauguračním projevu Ukrajincům řekl: „Musíme se stát Islanďany ve fotbalu, Izraelci v obraně rodné země, Japonci v technologiích, Švýcary v umění žít šťastně vedle sebe. Naším prvním úkolem je zastavení palby na Donbasu.“

22:32
28. 5. 2022

To je ze sobotního zpravodajství z války na Ukrajině vše. Opět se přihlásíme v neděli ráno, dobrou noc.

22:23
28. 5. 2022

Rusové během soboty podle starosty Oleksandra Vilkula ostřelovali Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti. K žádným zraněním však nedošlo.

22:10
28. 5. 2022

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov uvedl, že Rusům se podařilo ovládnout město Severodoněck. Jenže podle gubernátora Luhanské oblasti Sehije Hajdaje nad městem stále vlaje ukrajinská vlajka, uvádí kanál Nexta.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa