Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Zelenskyj udivuje odvahou při útoku Rusů: Kdo je doopravdy nejsledovanější člověk světa?

Autor: Petr Šour, ČTK - 
1. března 2022
12:25

Vladimir Putin a jeho věrní psi jsou asi jediní, kdo si myslí, že ve vedení Ukrajiny jsou jen narkomani a fašisti, jak prohlásil. Zbytek světa si myslí něco úplně jiného, prezidenta Volodymyra Zelenského vnímá jako hrdinného lídra své země. Jeho činy z posledních dní z něj učinily globální hvězdu.

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj (44) rozhodně žádný narkoman není, a jak ukazují snímky na jeho sociálních sítích, kdyby nebylo nenávistného diktátora z Kremlu, nejraději by se věnoval své rodině nebo by pořádal na zahradě grilovačku s kamarády.

Právě krásná manželka Olena (44) je mu největší oporou a k dětem Oleksandře (17) a Kyrylovi (9) se také nejraději vrací. Svou životní lásku poznal během hereckých let, Olena psala scénáře pro Kvartal 95, tedy filmovou, televizní a hudební produkční skupinu, kterou Zelenskyj založil. Pár si řekl své ano v roce 2003.

Sluha národa

Je pravda, že Zelenskyj byl hercem, dokonce se dá říci, že rozpustilým komediantem. Už jako sedmnáctiletý na sebe upoutal pozornost svým komediálním talentem v televizní humoristické soutěži Klub vtipných a pohotových, ve které různé týmy soupeří ve vtipných odpovědích na otázky, improvizacích a v dalších humoristických scénkách.

Později se skupinou Kvartal 95 vytvořil populární seriál Sluha národa. V něm hrál obyčejného učitele historie, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla poté, co se na internetu rozšířilo studentské video, v němž kritizuje zkorumpovanost úřadů. Seriál se na Ukrajině vysílal v letech 2015 – 2019.

Během kariéry se objevil také v několika filmech a televizním divákům doslova učaroval svými výkony a zaslouženým vítězstvím v ukrajinské verzi soutěže StarDance... když hvězdy tančí.

Politický outsider?

Zelenskyj si také založil politickou stranu a v roce 2019 se svezl na vlně veřejné nespokojenosti se zkorumpovanou politickou elitou Ukrajiny. V druhém kole voleb porazil tehdejšího prezidenta Petra Porošenka.

Nyní jeho země čelí útoku ruské armády a největší krizi své existence. A muž, který byl považován mnohými za politického outsidera bez jasných názorů, se téměř přes noc stal stratégem, burcovatelem svého lidu, jemuž fandí celý svět. Dobře padnoucí oblek vyměnil za maskáče a neprůstřelnou vestu a postavil se po bok svých spoluobčanů, odhodlaný bránit město Kyjev do posledního dechu.

Když mu Američané nabídli tajný útěk ze země, prohlásil: „Potřebuji munici, ne odvoz!“. A i za to mu tleskají celé národy.

Jak ho vidí novináři

Julia McGuffieová, šéfredaktorka zpravodajského webu Novoje Vremja, uvedla pro BBC, že byla naštvaná, když byl v dubnu 2019 Zelenskyj zvolen prezidentem, protože nevěřila v jeho schopnost vést vládu. Nyní ho ale vidí úplně jinýma očima.

Video  Prezident Ukrajiny: Nikoho se nebojíme! Zelenskyj chce s Kremlem utnout diplomatické vztahy  - Blesk TV, reuters
Video se připravuje ...

„Myslím, že plnou podporu a respekt Ukrajiny získal až poté, co Rusko začalo svou válku. Všichni Ukrajinci pak kolem něj semkli své řady. On hraje tu důležitou sjednocující a inspirativní roli, částečně proto, že jde vlastním příkladem. Vede vládu, která čelí Putinově přesile, a za to ho mnozí upřímně obdivují a respektují.“

Putina dráždil od prvního dne

Zelenskyj od počátku svého prezidentství vytáčel Vladimira Putina touhou po tom, aby se Ukrajina stala členem NATO. A ve svém inauguračním projevu Ukrajincům řekl: „Musíme se stát Islanďany ve fotbalu, Izraelci v obraně rodné země, Japonci v technologiích, Švýcary v umění žít šťastně vedle sebe. Naším prvním úkolem je zastavení palby na Donbasu.“

18:40
Dnes

Učitelka Martina Bednářová prohrála pracovněprávní spor se Základní školou Na Dlouhém lánu, která jí dala výpověď po jejím zpochybňování ruských válečných zločinů před žáky. Platnost výpovědi dnes pravomocně potvrdil pražský městský soud. Češtinářka čelí kvůli svým výrokům o dění na Ukrajině rovněž obžalobě za popírání genocidia. Obvodní soud ji původně osvobodil s odkazem na svobodu projevu, odvolací senát ale trestní kauzu v říjnu vrátil k dalšímu dokazování.

17:13
Dnes

Ukrajinská tajná služba SBU podle ukrajinských médií zlikvidovala v Rusku bývalého ukrajinského poslance Illju Kyvu, který zastával silně proruské pozice a na Ukrajině byl v nepřítomnosti odsouzen za vlastizradu. Exposlancovo tělo bylo podle ruské agentury RIA Novosti nalezeno u Moskvy. Ukrajinská agentura Unian s odvoláním na svůj zdroj napsala, že ukrajinská tajná služba zorganizovala jeho zastřelení.

„Likvidace arcizrádce, kolaboranta a propagandisty Illji Kyvy je speciální operací SBU,“ citovala agentura Unian svůj zdroj z bezpečnostních složek.

16:07
Dnes

Pokud americký Kongres do konce roku neschválí další podporu Ukrajině, bude muset východoevropská země v lednu uvažovat o seškrtání vládních výdajů. Podle agentury Unian to řekla předsedkyně rozpočtového výboru ukrajinského parlamentu Roksolana Pidlasová. Podle ní je ale realističtější scénář, že Kongres pomoc zemi bránící se druhým rokem ruské vojenské agresi schválí.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud