Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Ukrajinský námořník potopil na Mallorce jachtu za 175 milionů: Patřila prý ruskému oligarchovi!

Autor: ČTK - 
28. února 2022
21:23

Podle informací ČTK španělské úřady o víkendu zadržely ukrajinského námořníka, který v přístavu Port Adriano na Mallorce částečně potopil luxusní jachtu. Její hodnota se odhaduje na sedm milionů eur, tedy zhruba 175 milionů korun. Majitelem jachty by měl být ruský oligarcha.

Zadržený Ukrajinec měl na jachtě na starosti stroje a motory. Do přístavu dorazil v sobotu ráno. Policii řekl, že jím cloumal vztek z ruské agrese proti Ukrajině a z bombardování ukrajinských měst ruskou armádou. Loď se rozhodl potopit proto, že majitelem bezmála padesátimetrového plavidla Lady Anastasia je podle něj jeden z šéfů státního zbrojařského konglomerátu Rostěch (Rostec). Při výslechu pětapadesátiletý námořník policistům několikrát zopakoval, že majitelem lodi je „zločinec, který prodává zbraně, jež nyní zabíjí Ukrajince“.

Škody na lodi jsou vysoké

Policie zatím nemůže totožnost majitele potvrdit, uvedla agentura AP. „Tyto luxusní lodě jsou často registrované na společnosti v daňových rájích, které ale nejsou nezbytně konečnými vlastníky,“ uvedla policie.

Video  Charkov pod palbou, mrtví civilisté! A ostré sankce drtí Rusko.  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Muž informoval o svém činu i další členy posádky, rovněž ukrajinské národnosti, kteří tak měli čas uprchnout a zavolat policii. Tím také zabránili úplnému potopení jachty. I tak jsou ale škody na plavidle značné kvůli zaplaveným motorům.

Mallorca je rájem ruských oligarchů

Podle agentury AP se námořník hodlá vrátit na Ukrajinu, aby se připojil k armádě či domobraně. Agentura ho dnes zastihla na barcelonském letišti, když čekal na letadlo do Polska. „Musíme zastavit tuto válku,“ uvedl.

Podle stanice Euronews událost připomíná, že ruští oligarchové s oblibou kotví své luxusní lodě na Mallorce a na jihu Španělska. Podle stanice v Barceloně například kotví jachty vlivných podnikatelů Romana Abramoviče, spolumajitele Lukoilu Vagita Alekperova či petrohradského byznysmena Andreje Molčanova. Hodnota každého tohoto plavidla přesahuje 100 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun).

9:17
Dnes

Rusové ráno zasáhli ukrajinský Mykolajiv a tamní infrastrukturu. 

8:31
Dnes

Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje české ministerstvo obrany na 322 miliard korun, píšou dnešní Mladá fronta Dnes a deník Právo. Nákup 24 amerických letounů za 150 miliard Kč schválila vláda ve středu. Ministryně obrany Jany Černochové (ODS) po jednání kabinetu uvedla, že tato částka obsahuje i výdaje na přípravu provozu v Česku. První stíhačky F-35 budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035.

Za letouny F-35, související vybavení, výcvik, munici či simulátory Česko zaplatí 106 miliard korun. Částka bude postupně hrazena do roku 2034, uvedla ve středu Černochová. Dalších 44 miliard korun půjde podle ministryně zejména na infrastrukturu, na palivo, přípravu personálu a odvod daně z přidané hodnoty.

7:52
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek večer jednal s někdejším členem žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrejem Troševem o vytvoření dobrovolnických jednotek určených zejména pro boj na Ukrajině. Podle agentury TASS o tom informoval Kreml. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že Trošev pracuje pro ministerstvo obrany, napsala RIA Novosti.

Trošev v rámci Wagnerovy skupiny působil jako náčelník jejího štábu.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud