Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

S „krokodýlem“ Putinem nejde jednat, tvrdí britský premiér. Johnson chce Ukrajině poslat raketomety

Autor: ČTK - 
27. května 2022
13:48

Britský premiér Boris Johnson dnes vyzval k další vojenské podpoře Ukrajiny včetně poskytnutí útočných zbraní, jako jsou salvové raketomety MLRS. V rozhovoru s agenturou Bloomberg také uvedl, že ruské jednotky na ukrajinském Donbasu pomalu, ale jistě postupují.

„Obávám se, že Putin, za cenu velkých ztrát pro sebe i pro ruskou armádu, se dál prokousává Donbasem,“ řekl Johnson. „Pokračuje v pomalém, ale, obávám se, zřejmém postupu, tudíž je absolutně nezbytné, abychom pokračovali s vojenskou podporou Ukrajiny,“ řekl Johnson.

„Tomu chlápkovi se vůbec nedá věřit.“

Premiér v rozhovoru rovněž zopakoval přirovnání z předchozího týdne, kdy o Putinovi mluvil jako o krokodýlovi. „Jak můžete jednat s krokodýlem, když vám zrovna žere levou nohu?“ odpověděl Johnson na otázku o možnosti budoucího vyjednávání s ruským státníkem. „Tomu chlápkovi se vůbec nedá věřit,“ dodal na adresu šéfa Kremlu.

Ukrajina spojenecké státy dlouhodobě žádá o raketomety, Západ se ale obává, že v případě jejich poskytnutí se přiblíží přímé konfrontaci s Ruskem. V USA vyrobené zbraňové systémy MLRS mohou vystřelit salvu raket na vzdálenost stovek kilometrů. Kyjev žádá i o další americký systém, lehčí salvový raketomet HIMARS.

Zbraně jako MLRS by se nejspíš prokázaly jako vysoce účinné proti ruskému dělostřelectvu, ale zároveň by zvýšily riziko ostřelování ruského území, ať už omylem, nebo úmyslně, píše Bloomberg. O dodání dalších salvových raketometů, které na Ukrajinu mimo jiné poslalo i Česko, dnes žádal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Raketomety MLRS by Ukrajině „pomohly bránit se proti velmi brutálnímu ruskému dělostřelectvu, takže tím směrem by se měl svět ubírat,“ řekl Johnson.

Salvové raketomety se Kyjevu, bránícímu se od 24. února ruské invazi, chystá poskytnout administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Informoval o tom dnes server CNN s odvoláním na několik úředníků. Ukrajinou žádané zbraně by měly být součástí většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci, který by Washington mohl oznámit už příští týden.

13:00
Dnes

Rusko při svých útocích na ukrajinské území stále více spoléhá na nepřesné rakety, uvedlo dnes ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Důvodem je pravděpodobně klesající zásoba moderních a přesných zbraní.

Analýza záběrů z bezpečnostních kamer ukázala, že nákupní centrum ve východoukrajinském městě Kremenčuk, ve kterém v pondělí zahynulo přes 20 lidí a další desítky utrpěly zranění, bylo s největší pravděpodobností zasaženo raketou Ch-32, uvedlo britské ministerstvo s odvoláním na zpravodajské informace. Jde o modernizovanou verzi střel Ch-22, které byly původně určené k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. "To výrazně zvyšuje pravděpodobnost vedlejších škod při zasažení zastavěných oblastí," uvedlo ministerstvo obrany.

12:33
Dnes

Proruští separatisté obvinili další Brity zajaté na Ukrajině ze žoldnéřství, píše BBC s odkazem na ruská státní média. Může jim hrozit trest smrti.

12:05
Dnes

Ruské letectvo zasáhlo ukrajinskou základnu zbraní a dalšího vybavení v továrně na traktory v Charkově, uvedla agentura TASS a odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Ruské síly podle prohlášení zničily pět velitelských stanovišť ukrajinské armády v Donbasu a Mykolajivské oblasti a zasáhly také tři sklady v Záporožské oblasti.

Zobrazit celý online

Video  Šéf Luhanské oblasti uveřejnil video hořícího tanku, který měl dle něj sehrát klíčovou roli při zničení strategického mostu v Luhanské oblasti.  - Facebook
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa