Sobota 25. června 2022
Svátek slaví Ivan, zítra Adriana
Polojasno, bouřka 28°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Česko pošle Ukrajině další vojenskou pomoc až za 700 milionů? Černochová popsala plány

Autor: Mii, ČTK - 
29. května 2022
12:50

Ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis očekává, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude během vystoupení před českým parlamentem 15. června hovořit o českém předsednictví EU. Bude chtít prosadit zpřísnění sankcí proti Rusku a další zbraňovou pomoc Ukrajině. Perebyjnis to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podotkla, že vládě další zásilku vojenského materiálu pro Ukrajinu navrhne, má mít hodnotu až 700 milionů korun.

„Já jsem přesvědčený, že jedním z hlavních poselství bude české předsednictví Evropské unii,“ popsal Perebyjnis, co očekává, že bude Zelenskyj před českým parlamentem řešit. Podle velvyslance by Ukrajina mohla získat statut kandidátské země už v červnu, ještě během francouzského předsednictví. „Během českého předsednictví (začíná v červenci, pozn. red.) už začnou přístupová jednání,“ myslí si ukrajinský velvyslanec.

„Budeme očekávat od Evropské unie zpřísnění sankcí proti Rusku a zesílení pomoci Ukrajině, abychom bojovali s ruskou agresí. To znamená zbraně. Ale také začátek obnovy Ukrajiny,“ popsal dále Perebyjnis, co podle něj bude Zelenskyj od českého předsednictví požadovat.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) upozornila, že válka jen tak neskončí. „My se nesmíme nechat ukolébat tím, že ve veřejném prostoru už je těch informací méně,“ řekla šéfka resortu. „V našich srdcích musí ta pomoc Ukrajině přetrvat,“ dodala.

Vyzdvihla, že Česko patří mezi největší podporovatele Ukrajiny. V absolutních číslech pak podle ní není důležité, jakou hodnotu pomoc Česka měla, ale že je kontinuální. Černochové také zmínila, že má pro vládu připravený návrh zásilky dalšího vojenského materiálu pro Ukrajinu, bude mít hodnotu 600-700 milionů korun. Zatím Česko poslalo materiál v hodnotě více než 3,5 miliardy korun.

Černochová nechtěla potvrdit ani vyvrátit, zda Česko dodala na Ukrajinu také bojové helikoptéry, jak to v pondělí uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin. Do země napadené Ruskem Česko poslalo podle dostupných informací také tanky T-72, americký ministr obrany zmínil i dodávky raketových systémů.

Černochová poukázala i na dodávky humanitárního a nevojenského materiálu z Česka a na Ukrajinu, které mají na starosti jiná ministerstva. Například Správa státních hmotných rezerv (SSHR) pomohla Ukrajině podle údajů z poloviny dubna vybavením a potravinami za 120 milionů korun.

23:19
24. 6. 2022

Guvernér: V Doněcké oblasti bylo zabito 5 civilistů a 4 byli zraněni. 24. června Rusové zabili dva civilisty v Raihorodoku, dva ve Staré Karavaně a jednoho v Kostiantynivce, řekl guvernér Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.

23:00
24. 6. 2022

Ruský poslanec vyhrožuje Londýnu bombardováním. Andrey Gurulyov, člen ruského parlamentu, řekl, že Londýn bude prvním městem, které bude bombardováno Ruskem, pokud blokáda Kaliningradské oblasti, ruské exklávy, povede k válce s NATO.

„První, kdo bude zasažen, bude Londýn. Je naprosto jasné, že hrozba pro svět pochází od Anglosasů,“ řekl v ruské národní televizi. Tvrdil také, že Rusko zničí vesmírné satelity NATO.

22:33
24. 6. 2022

Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že rozbila síť agentů pracujících pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU, do níž byl zapojen také ukrajinský poslanec Andrij Derkač. Tohoto ukrajinského zákonodárce dříve USA obvinily, že se coby ruský agent vměšoval do předloňských amerických prezidentských voleb, a uvalily na něj sankce. Napsal o tom portál Ukrajinska pravda.

Derkač podle SBU vytvořil síť soukromých bezpečnostních firem, které měly pomáhat ruským silám ovládnout Ukrajinu po zahájení invaze v únoru letošního roku. SBU upřesnila, že se jí podařilo ruskou zpravodajskou síť rozbít na začátku současné války, když zadržela Derkačova poradce Ihora Kolesnikova. Poradce podle SBU uvedl, že Derkačovy firmy měly zajistit průjezd ruské vojenské techniky do ukrajinských měst.

Zobrazit celý online

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa